ERA Kolejleri Pendik Kampüsü

Kıtalararası Yürüyen İlk Robot IWR

Kıtalararası Yürüyen İlk Robot IWR

ERA Kolejleri öğrencileri ve öğretmenleri tarafından yapılan robot, 12 Kasım'da düzenlenen İstanbul Avrasya Maratonu’nda bir ilki gerçekleştirerek kıtalararasını yürüyerek geçti. Dünyada ilk defa gerçekleşen bu olay, maratona damgasını vurdu.

Bu sene 39.’su düzenlenen Avrasya Maratonu’nda, “Bağlan ama Bağımlı Olma!” sloganı ile teknoloji bağımlılığına dikkat çeken ERA’lı öğrencilere eşlik eden IWR, maratonu öğrencilerle birlikte tamamlayarak basın mensuplarının ilgi odağı oldu.

ERA Kolejleri öğrencilerinin tasarladığı ve uyguladığı Intercontinental Walking Robot/Kıtalararası Yürüyen Robot (IWR), Avrasya Maratonu’nda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü yürüyerek geçerek kıtalararası yürüyen ilk robot oldu.

ERA’lı öğrenciler, okulda aldıkları robotik ve kodlama eğitimi ile IWR’yi tasarladı. Robotun tasarımı için bir çok ön araştırma yapan öğrenciler, detaylı çalışmalar sonucu hayallerini gerçekleştirerek bacak hareketleri ile yürüyebilen IWR’yi ortaya çıkarmayı başardı. Kendi tasarladıkları robotla maratona katılan öğrenciler bir ilki başarmanın heyecanını yaşadı.

Hayallerini gerçekleştirmek için büyük emek sarf eden ERA Kolejleri öğrencileri, IWR’nin sürümünü geliştirerek yepyeni ilklere imza atmayı planlıyor.