Okyanus Koleji ve Özel Okulları Fatih

Okyanus Koleji'ne 'En Başarılı Proje' Ödülü

Okyanus Koleji'ne 'En Başarılı Proje' Ödülü

Dünya genelinde, gençlerin bilim ve teknolojiye olan ilgilesini artırmak ve başarılı bir eğitim sürecinin gerekliliklerini değerlendirmek amacıyla kurulan MILSET (International Movement for Leisure Activities in Science and Technology) dünyanın dört bir yanında başarılı çocuklara fırsat veren fuar ve yarışmalar düzenliyor. Bu büyük organizasyonlardan biri olan  MILSET ASİA Expo Science Fuarı 10-16 Aralık 2016 tarihleri arasında Umman’da Sultan Qaboos Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Okyanus Koleji öğrencileri Mustafa Velibeyoğlu ve Soorena Benham Rad hazırlamış oldukları proje ile fuarda en çok ziyaret edilen bilimsel proje standı oldular. Çalışmalarını 5 gün boyunca farklı ülkelerden gelen ekiplere ve Umman halkına İngilizce olarak sundular. Organizasyon sonunda, en başarılı 4 projeye verilen “EN BAŞARILI PROJE” madalyasını kazandılar.

Organizasyona Tayland, Kanada, Rusya, Brezilya, Lübnan, Kuveyt, Suudi Arabistan, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri, Tunus, Katar, Bahreyn, Yemen, Ürdün, Güney Kore, Tayvan, Umman ve Türkiye' den yüzlerce öğrenci katıldı. Türkiye’yi temsil eden tek grup Okyanus Koleji öğrencileri Mustafa ve Soorena oldu.

Okyanus Koleji öğrencilerinin yapmış olduğu çalışmayı, Kraliyet ailesinden Devlet Başkanı, Umman Milli Eğitim Bakanı ve birçok ülke temsilcisi inceledi ve başarılarının devamını dilediler.

Bilimsel çalışmalara olan ilgileri sayesinde okullarında bulunan BARGEM (Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi) birimine katılan Mustafa ve Soorena, Fen öğretmenleri ile beraber "Kontrolcü Lazer" adını verdikleri bir ürün tasarladılar.

Bilindiği gibi tüm dünyada insanların en sevdiği yiyecek gruplarından biri kızartmalardır. Ancak bu ürünlerin kızartıldığı yağların kaç kez kullanıldığı son derece önemlidir. Çünkü belli sayıda kızartma işleminden sonra kullanılan yağda oluşan serbest radikaller insanlarda kanser oluşumunu tetikleyen en zararlı maddelerdir.

Mustafa ve Sorena, öğrenmiş oldukları fizik ve kimya bilgilerini kullanarak lazer ışınlarının sıvılardaki kırılma açılarından faydalandılar ve oluşturdukları mekanizma sayesinde bir yağın kaç kez kızartıldığını ve artık kullanılıp kullanılamayacağını belirleyen bir ürün yaptılar. Kontrolcü lazeri annelerinin evde kullanması için tasarlayan öğrenciler aslında gıda güvenliği sektöründe kullanılabilecek basit ama güvenilir bu cihaz için patent başvurusunda bulunacaklar.