14 Yaşındaki Mucit İcadı Yüzünden Tutuklandı

14 Yaşındaki Mucit İcadı Yüzünden Tutuklandı

Son günlerde Ahmed Mohamed ismini duymuş olmanız oldukça muhtemel. Özellikle Amerika’da ve hatta Dünyanın birçok bölgesinde konuşulan bir konu 14 yaşındaki Müslüman Mucit Ahmed Mohamed’in icadı ve başından geçen talihsiz olay.

Her şey mühendislik kabiliyeti yüksek Ahmed’in evde kendi başına yaptığı icatları okulda arkadaşlarına göstermesi ve öğretmenlerinin fikirlerini almak istemesi ile başlar. Teksas Bölgesi Dallas Kenti’nin Irving Kasabasında bir devlet okulunun 9. Sınıf öğrencisi olan Ahmed tamirat yeteneklerini şaşılacak derecede etkili kullanabilen ve kendi radyosunu kendisi yapan bir mucit. Hatta daha önce arkadaşına hediye ettiği kendi yapımı bir bluetooth hoparlörü bile var.

9. sınıfa yeni başlayan Ahmed kendi deyimiyle “dijital ekrana sahip bir devre ve güç kaynağından oluşan ufak bir icat” olan saati dersine gelen mühendislik öğretmenine göstermek ve öğretmeninin fikrini almak ister.

Mühendislik öğretmenine saatini gösteren Ahmed öğretmenin ikazını anlamaz. Mühendislik öğretmeni icadını diğer öğretmenlerine göstermemesini tembihler. Bir sonraki ders İngilizcedir ve İngilizce öğretmeni Ahmed’in çantasından sarkan kabloları fark eder ve çantasını getirmesini ister. Saati gören öğretmen “bu bir bombaya benziyor” der, aldığı cevap ise; “bana göre bir bombaya benzemiyor” olur. Günün sonuna doğru Ahmed üç öğretmenin şikayeti sonucu kendisini bekleyen polislerin olduğu Müdür Odasına çağrılır.

Öğrencilerini tanıyamayan öğretmenlerin olduğu bir okul ve 14 yaşındaki bir çocuğu beş polisin olduğu bir odada yalnız bırakan okul yönetimi için söylenecek pek fazla bir söz yok. Tutuklanan ve sorgusu bitene kadar ailesine haber dahi verilmeyen Ahmed yaşadıklarını yine güler yüzü ile anlatıyor. Fakat üzerine sinen psikolojiyi atması için daha erken.


 

Polis Şefi Larr Body; “sahte bomba ihbarının” artık Ahmed için geride kaldığını ve böyle bir ithamla suçlanmayacağını dile getiriyor ve ekliyor “insanların endişe edeceği bir durum yok. Elimizde Ahmed’in korku yaratmaya çalışmak gibi bir niyetinin olduğu hiçbir kanıt yok.”

Olayın ortaya çıkmasının ardından sosyal medyada gündem olan  ve önemli bir desteği arkasına alan Ahmed hem Beyaz Saray’dan hem de Silikon Vadisinden önemli destek mesajları ve teklifleri alıyor.

İlk olarak Hillary Clinton’un Tweet’i ile ortamın yumuşaması ve olayın aydınlığa kavuşması sağlanıyor. “Varsayımlar ve korku bizi güvende tutmuyor, bizi geriye götürüyor. Ahmed merakını canlı tut ve üretmeye devam et.”

Ardından Başkan Obama’nın naif mesajı geliyor. “Havalı saat, Ahmed. Bunu Beyaz Saray’a getirmek ister misin? Senin gibi bilimi seven daha çok çocuğa ilham olmalıyız. Amerika’yı büyük yapan işte budur.”

Ve bir mesajda Silikon Vadisi’nden,, Mark Zuckerberg’ten geliyor. “Muhtemelen Teksas’ta 14 yaşındaki öğrenci Ahmed’in hikayesini görmüşsünüzdür. Bir saat icat etti ve icadını okula götürdüğünde tutuklandı. Yeteneklere ve hırsa sahip olmak tutuklanmaya değil alkışlanmaya sebep olmalıdır. Gelecek Ahmed gibi insanlara aittir. Ahmed eğer Facebook’a gelmek istersen, seninle tanışmak isterim. Üretmeye devam.”

Sosyal medyada ailenin önderliğinde başlayan destek kampanyası ise büyük sosyal medya devlerinin ilgileri ile geniş kitlelere ulaşıyor. İncecik bileklerine takılan kelepçelerin ağırlığını hala üzerinde taşıyan Ahmed olayın izlerini üstünden atmaya çalışıyor. Sosyal Medya Hesabından herkese teşekkür eden Ahmed'in suçlu(!) hissini üzerinden silmesi için daha çok zamana ihtiyacı var.