23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bayramlarından biridir. 23 Nisan, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanımız olan Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920 tarihi, 1935 yılında Halkın Egemenliği Bayramı ile birleştirilmiş ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Önemi

Ulusların geleceklerinin çocukların elinde olduğuna inanan Mustafa Kemal Atatürk bu sebeple çocuklara çok büyük önem vermiştir. Dünyadaki tek çocuk bayramı olan 23 Nisan, Atatürk’ün çocuklara ve gençlere gösterdiği sevginin ve onlara duyduğu inancın göstergesidir.

Atatürk, 23 Nisan gününü sadece Türkiye’de yaşayan çocuklara değil, tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Bu sebeple her yıl 23 Nisan kutlamaları için Türkiye’ye dünyanın her yerinden çocuklar gelmekte ve çocuk bayramını kutlamaktadır.

Ulusal Egemenlik Kavramının Önemi

Ulusal egemenlik, bir milletin kendi kendini yönetebilmesi anlamına gelir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra 1 Kasım 1922 yılında saltanatın kaldırılmasıyla halk seçme ve seçilme hakkına sahip oldu. Böylece halk milletvekili, başbakan ve cumhurbaşkanını seçme hakkını kazandı.

Halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelen ulusal egemenlik kavramı, tüm halka yönetme hakkı da vermektedir. Böylece herkes yöneticileri seçebildiği gibi, yönetici olabilme hakkına da sahip oldu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan Hakkındaki Bazı Sözleri

  • 23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder. 
  • Türk Milletinin istikbali bugünkü çocukların isabetli görüşü ve yorulmak istidadında olmayan çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.
  • Yurdumuzun temeli çocuklarımızdır.
  • Bağımsızlığın kıymetini bilen çocuklarımız geleceğimizin en büyük teminatıdır.