28 Yaşında ve 33 Dil Konuşuyor

28 Yaşında ve 33 Dil Konuşuyor

Almanya’nın Ruhr Üniversitesi’nde eğitimine devam eden Polonya vatandaşı Michal Perlinski dünya üzerinde konuşulan dillerden 33 tanesini konuşabiliyor.

Almanya'nın Bochum kentinde Ruhr Üniversitesi'nde eğitim gören Polonyalı Michal Perlinski 33 dilde konuşabiliyor.

Beynin yapı ve fonksiyonlarını inceleyen nöropsikoloji uzmanları, Perlinski'nin dil öğrenmeyi bir mantık çerçevesi içerisinde yapmadığını, fotografik hafızaya sahip olduğu için "kaydederek" öğrendiğini belirtti.

28 yaşındaki Perlinski fotografik hafıza yeteneği sayesinde çok kolay biçimde yabancı dil öğrenebiliyor.

"Harfleri renk olarak algılıyorum" diyen Perlinski bu sayede cümle ve kelime yapılarını çok daha kolay hafızada tuttuğunu söyledi. Perlinski bir sözcüğü en fazla iki defa gördükten sonra bir daha asla unutmadığını da ifade etti.

Fotografik Hafıza Nedir?
Fotografik hafıza, görsel olanı sözel olanla birleştirerek akılda tutmaya dayanan bir hafıza türüdür. Fotografik hafızaya sahip olmak için beynin en üst tabakası olan "korteks"in farklı şekilde kullanılması gerekiyor.

Fotografik hafızaya sahip insanların gördüğü ve duyduğu bilgileri nasıl hatırladığı yıllar süren bilimsel araştırmaların konusu oldu ve oluyor. Fotografik hafızaya sahip olanlar beynin her iki lob fonksiyonlarını birlikte ve dengeli olarak kullanıyorlar. Lob fonksiyonlarını dengeli kullanmak da hızlı öğrenmeyi sağlıyor.