5 Adımda Nasıl Daha Başarılı Olunur?

5 Adımda Nasıl Daha Başarılı Olunur?

Başarılı insanların başarılarını borçlu oldukları belli başlı kuralları vardır. Bu kuralların dışına çıkmayan bu insanlar başarılarını bu kurallarla muhafaza ederler. Bir noktaya gelmek elbette ki bazı zorlukları gerektirmektedir fakat daha zoru gelinen noktada kalıcı olmak ve her zaman daha üst sıraları hedeflemektir.

Grant Cardone; Cardone Teknoloji Grubu kurucusu ve CEO’su olarak uzun zaman yaptığı gözlemlere ve hayatında yaşadığı tecrübelere dayanarak başarı ve başarısızlık arasında çizgi oluşturacak 5 kural ortaya çıkarmış; işte o kurallar...

Çalışmış Olmak İçin Çalışmak Değil, Başarılı Olmak İçin Çalışmak
Başarılı insanlar her gün işe giderler. Fakat onlar için iş günlük bir rutin değildir. İşe giderlerken akıllarında olan tek şey o gün işleri ile ilgili olarak fark yaratacak bir başarı sağlamaktır.

Milyonlarca insan her gün işe gitmektedir. Fakat onlar bulundukları pozisyonlara herhangi bir şeyler katmak amacında değildirler. Her gün işe gidip gelirler. Bunu öğrenciler içinde düşünebiliriz. Okula her gün gidip gelmek öğrenmek ve başarılı olmak için yetmez, her gün yeni bir bilgi öğrenmek amacıyla ve öğrenilen bilgileri değişik alanlarda kullanarak fark yaratmak hedefi ile okula gitmek gerekmektedir. Başarısız insanlar yaptıkları işleri zorunluluklar dolayısıyla yaparlar. Mecburen okula giden bir öğrencinin başarılı olamayacağı açıktır. Öğrenmeye istekli olmamak, kendini geliştirmek için herhangi bir çaba sarf etmemek insanları başarısızlığa sürükleyecektir.

Doğru adımları atmak hem eğitim hayatında hem de iş hayatında başarıyı getirecek önemli faktörlerdendir. Hayallerini gerçekleştirmek isteyen herkes hayallerine kavuşmak için çalışmalı ve bunu akıllıca planlamalıdır.

Tutkulu Bir Yönünüzü Öne Çıkarın
Başarılı insanlar isteklerini yerine getirmek için gerekli olan emeği ve çabayı gerektiği şekilde kullanabilen insanlardır. İstedikleri sonucu alana kadar başarısızlıklarını zorlamaya devam eden bu başarılı insanlar sonuç ne olursa olsun yılmadan, tutkularının gerektirdiği çabayı bir an olsun olumsuz düşünmeden ortaya koymakta ve içlerindeki hırsı olumlu anlamlarda öne çıkarmaktadırlar.

Bahaneler Oluşturmayın
Başarılı insanlar bilirler ki bahaneler ortaya çıkan sonuçları değiştirmez, değiştirmeyecektir. Ortaya çıkan olumsuz sonuçlara odaklanmak yerine başarılı insanlar gelecek için bu olumsuz sonuçlardan dersler çıkarmaya konsantre olurlar.

Aynı durumda başarısız insanlar ise bahanelere ve kendilerinden başkalarını suçlamaya odaklanırlar. Hatalarınızdan haklı bahaneler çıkarmaya çalışmayın ve dürüst bir bakış açısıyla problemler yüzleşin. Böylece başarısızlıklarınızı da başarıya çevirmek adına bir adım atmış olursunuz.

Her Zaman Hedeflerinize Odaklanın
Başarılı insanlar her günün sabahında amaçlarına ve hedeflerine odaklanırlar. Cardone sabah uyanınca o günkü amaçlarını bir liste halinde yazdığını ve günün sonunda listesine sadık kalıp kalmadığına bakarak kendisini kontrol ettiğini söylüyor.

Ne kadar büyük veya küçük olduğunun fazla bir öneminin olmadığı böyle bir disiplin içerisinde hedeflerinizin yazılı olarak gözünüzün önünde olması psikolojik olarak sizi çalışmaya odaklayacaktır.

Başarısız Olmaktan Korkmayın
Başarılı insanlar risk almaktan çekinmezler. Hatta başarısız olacaklarını görseler dahi belli başlı riskleri almak için tereddüt etmezler. Hesaplanmış riskler başarıya giden yolda olmazsa olmazlardır. Büyük ödüller için çoğu zaman böyle risklerin alınması gerektiğini vurguluyor Cardone.

Başarısız insanların tipik özelliği ise bu tarz risklerden uzak durmaları ve tercihlerini güvenli işlerden yana kullanmalarıdır. Yine başarısız insanlar başkalarının yargılarına kendi yargılarından daha fazla önem vermektedirler. Yine bu bakış açısı onları başarısızlığa doğru götüren önemli etkenlerden olmaktadır.

Grant Cardone; “başarısızlıktan korkmamak gerektiğini ve her başarısızlığın arkasında başarıya giden bir yol için öğrenilecek bilgiler vardır” diyor.  Eğer bu 5 prensibi benimser ve iş veya eğitim hayatınızda uygularsanız ilerleyen zamanlarda başarıya giden yolun önünüzde kendiliğinden açılacağını göreceksiniz.