6 Yaşında Kendi İşinin Patronu Oldu

6 Yaşında Kendi İşinin Patronu Oldu
Küçük bir çocukken hepimiz kendimize ait bir bisikletimiz olsun istemişizdir. 6 yaşındaki Emmett'da aynı dilekle babasına yalvaran bir çocuk. Ama onun babası bunu o kadar kolay elde etmemesi gerektiğini düşünen bir babaydı! Gelin 6 yaşında kendi işini kuran Emmett'ın hikayesini okuyalım.
 
Emmett babasından kendisine bir bisiklet almasını istediğinde, babası oğluna bisiklet parasını kendisinin kazanması gerektiğini söyledi. Böylece Emmett'ın girişimcilik hayatı başlamış oldu.
 
Eski oyuncaklarını satışa çıkaran Emmett, ilk gününde tam 70 Dolar para kazandı. Bu parayla istediği bisikleti alabilirdi. Ama o ne mi yaptı? Babasından dinleyelim: 
 
“Bazı eski oyuncakları ve peluş hayvanlarını bir araya getirip satışa çıkardı. O gün 70 Dolar kazanmıştı. Bisikletini almak için yeterince para kazanmıştı. Ertesi gün markette dolaşıyorduk ve buzlu içecek makinesini gördük. Bisiklet yerine onu alabilir miyiz diye sordu, böylece kendi işimi kurabilir ve daha fazla para kazanabilirim dedi.”
 
 
Emmett, ebeveynleri ile bir koşul üzerinden anlaştı ve istediği içecek makinası aldı. Anlaşmaya göre her cumartesi günü en az bir saat buzlu içecek satması gerekiyordu. Aksi halde satış yapmasına izin vermeyeceklerdi.
 

Üniversite Eğitimi İçin Para Biriktiriyor

 
Emmett ilk satış gününde 12 Dolar, sonra 17 Dolar, daha sonra 25 Dolar kazandı ve o zamandan beri yaklaşık günlük 25 Dolar para kazanıyor. Böylece buzlu içecek işine giren Emmett üç farklı tatta içecek satacak şekilde kendi işini kurmuş oldu.
 
 
Emmett işi için gerekli malzeme takibini kendisi yapıyor ve içecek makinasını almak için para desteğinde bulunan babasına borcunu ödüyor. Ayrıca işi için vergi de ödüyormuş. Babası, Emmett'in kalan parasını da üniversite eğitimi için şimdiden biriktirmeye başladığını söylüyor.
 
Emmett'in asıl hayali büyük bir kütüphanede sorumlu öğretmen olmak ve karate eğitmenliği yapmak.
 
 

Çocuğunuzun Hayallarini Gerçekleştirmesine İzin Verin

 
Emmett örneğinde net şekilde görüldüğü gibi çocuklarınızın hayallerine ve tutkularına ulaşmaları için onlara yardımcı olmalısınız. Her çocuğun hayallari vardır. Onlara omuz verecek ve onları hedeflerine taşıyacak olan ebeveynleri olacaktır.