75 Bin Öğrenciye İlk Kez Özel Okul Teşviği

75 Bin Öğrenciye İlk Kez Özel Okul Teşviği
Milli Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan özel okul öğrencileri için verilen devlet desteğine ilişkin karar resmi gazetede yayınlandı.
 
Yayınlanan metne göre, Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında eğitim veren özel ilkokul, özel ortaokul ve özel liselerde okuyan TC vatandaşı öğrenciler devlet desteği alabilecek. Bu destek yada teşvik, öğrencinin okul türüne göre belirlenecek. Eğitim ve öğretim desteğinden, özel okul öncesi eğitim kurumlarından eğitim alanlar da, 48-66 ay arasında olmak şartıyla yararlandırılabilecek.
 
Eğitim ve öğretim desteği, özel okulun bulunduğu yörenin gelişmişlik durumu, öğrencinin ailesinin gelir düzeyi, eğitim bölgesinin toplam öğrenci sayısı, desteklenen öğrenci ve öğrencinin gideceği okulun başarı seviyeleri gibi kıstaslar dikkate alınarak verilecek. 
 

Devlet Teşviği Tutarları ve Öğrenci Sayısı

 
2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, özel okul öncesi, özel ilkokul, özel ortaokul, özel lise ve temel lise türlerinde öğrenim  görecek her bir öğrenciye verilecek eğitim ve öğretim desteği tutarları ile ilk defa destek verilecek öğrenci sayıları belirlendi.
 
Devlet teşviği kapsamında, okul öncesi eğitim kurumlarındaki 6 bin öğrenciye 3 bin 290 TL,
ilkokullardaki 15 bin öğrenciye 3 bin 960 TL,
ortaokullar ve liselerdeki 15 biner öğrenciye 4 bin 610 TL,
temel liselerdeki 24 bin öğrenciye 3 bin 960 TL olmak üzere, toplam 75 bin öğrenciye, bu yıl ilk kez eğitim öğretim desteği verilecek.