97 Yaşında Gelen Diploma Sevinci

Eğitimin sadece ülkemizde değil Dünya’nın bir çok ülkesinde zorunlu olarak belli seviyelere kadar devam ettiği günümüzde bir lise diploması kimilerimiz için çokta önemli bir başarı seviyesi olmayabilir. Fakat Margaret Thome Bekema için lise diploması kağıt parçasının çok ötesinde bir anlam ifade ediyor.

Margaret Thome Bekema lise diploması alabilmek için tam 79 yıl bekledi ve 97 yaşına geldiğinde bu bekleyişi mutlulukla son buldu. Hikayenin başına dönecek olursak; Margaret Thome Bekema henüz 17 yaşındayken kanser hastası olan annesine ve kardeşlerine bakabilmek için okulu bırakmak zorunda kalmış bir gençtir.

Henüz genç yaşta böyle bir sorumluluğun altına giren Bekema ailesinin yükünü omuzlarına almıştır ve liseyi bitirebilmek, lise diploması içinde bir ukde olarak kalmıştır. İsteğinden hiç bir zaman vazgeçmeyen Bekema kuzeninin kızı Maureen Geary’in girişimi ile bu isteğine kavuşur. Geary kasabalarında bulunan bir liseye Bekema’ya onursal lise diploması verilmesini teklif eder ve teklifi kabul edilir.

Bütün hayatı boyunca beklediği diplomaya kavuşan Bekema göz yaşları içinde sadece “Kalbimin en derininden teşekkür ediyorum” diyebilmiş ve duygularını ifade etmiştir. Eğitimin bitmek bilmeyen bir serüven olduğunu bizlere hatırlatan bu hikaye bütün öğrencilere ilham kaynağı olacaktır. Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak Margaret Thome Bekema’yı ve bu güzel organizasyonda emeği olan herkesi tebrik ediyoruz.