Aileler için okula dönüş rehberi

Aileler için okula dönüş rehberi

Tatil bitti, artık okul vakti derken yeni bir dönemin başlamasına sayılı saatler kaldı. Çocuğun okula adaptasyon süreci, dikkat dağınıklığı ile mücadele derken velileri biraz zor bir dönem bekliyor. Ebeveynlerin bu zamanda dikkat etmesi gereken bazı maddeler, bu süreci oldukça kolaylaştırabilir. Peki nedir bunlar?

  • Çocuğunuzun tatil psikolojisinden bir anda çıkmasını beklemeyin. İlk günden ders çalışma baskısı yaratmak bazen ters durumlara yol açabilir!
  • Çocukların tatilde fazlaca enerji attıkları bir gerçek! Arkadaşlarıyla oynama, gezme derken yeni okul döneminin başlamasıyla enerjisini atacak alan bulamayabilir. Bunu gerçekleştirmek için çocuğunuzu aktivitelere teşvik etmek hepinize oldukça fazla şey kazandırabilir. Aynı zamanda bu aktiviteleri birlikte yaparak, çocuğunuza ilk elden örnek olabilir ve teşvik sağlayabilirsiniz.
  • Akşam oldu, çocuğunuz okuldan geldi. Üstünü değiştirdi, yemeğini yedi derken ardından gelebilecek istekleri az çok her aile tahmin edebilir. Telefon, bilgisayar veya televizyon…İlk günden itibaren başlayan, basit ama etkili kurallar koyun. Örneğin; okulun hafta içi belli saatler arası bunları kullanma kuralı koyarsanız, dönemin kalanında bu basit kurallar size ve çocuğunuza özellikle sınav dönemlerinde büyük kolaylık sağlayacak, sizi tekrar eden tartışmalardan kurtaracaktır.
  • Çocuğunuzla birlikte program yapın ve bunu çeşitli materyaller kullanarak eğlenceli hale getirin. Renkli kağıtlar, kalemler ve post-it kullanarak birlikte hazırlayacağınız bu program, hem çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirecek, hem de ödevlerini ve okul projelerini düzenli şekilde yürütmesine olanak sağlayacaktır.
  • Dönem başlarken çocuğunuz için değil, çocuğunuzla birlikte çeşitli hedefler belirleyin.