Ailenizle Yapabileceğiniz Keyifli Etkinlikler

Ailenizle Yapabileceğiniz Keyifli Etkinlikler

Aynı şeyleri tekrarlayarak rutin bir hayat yaşamaktan bıktınız mı? Öğrencilerin de heyecanla beklediği sömestr tatili yaklaşırken hayatınıza biraz yenilik katmanın zamanı gelmiştir belki de. Biraz yeni ve eğlenceli aktiviteler deneyerek ailenizle kaliteli zaman geçirin.

Günümüz tempolu dünyasında düzenli şekilde bir aile olarak bir araya gelmek için zaman bulmak zor olabilir, ancak bunu yapmak da önemlidir. Araştırmalar, aile ile geçirilen zamanın çocukların benlik saygısına katkıda bulunabileceğini, sosyal gelişmeyi geliştirdiğini ve güçlü bağlar kurabileceğini ortaya koyuyor. Kolejiniseç ekibi olarak ailenizle özel anılar biriktirebileceğiniz açık ve kapalı alan etkinliklerinden oluşan 111 fikri sizlere sunuyoruz.

Meyve Bahçelerini Ziyaret Edin

Evde elmalı turta yemekten daha iyi olan şey neydi? Tabi ki elmayı dalından toplayarak yemek! Ailenizi, elma, çilek ve yaban mersini gibi mevsimlik meyveler sunan bir çiftliğe götürün. Ardından, topladığınız meyveleri sepetinizde biriktirin ve birbirinize meydan okuyun. Meyvelerinizle güzel tatlılar yapmayı deneyin. Eminiz ki çocuklarınızın doğa ile iç içe büyümesini istersiniz.

Bir Piknik Organize Edin

Tatilde sıcak bir gün yakaladığınızda doğanın çıkarın ve piknik yapın. Bir öğle yemeğinde plaja veya parka veya yakındaki bir nehrin kıyılarında bir maceraya çıkın. Bunu, diğer aileleri davet ederek de organize edebilirsiniz. Açık havada oturmak ve aileyle vakit geçirmek çocuklarınız ve sizin için günlük yaşamdaki sıkıntıları geride bırakarak birlikte olmaktan zevk almak için bir fırsat.

Evde Dondurma Yapın

Sıvı karışımın gözlerinizin önünde katı dondurmaya dönüştüğünü görün. İhtiyacınız olan şeyler; şeker, süt, vanilya (ya da istediğiniz herhangi bir aroma), buz, tuz, gıda saklama kutusu ve bir plastik torba.

Önce, bir çorba kaşığı şeker, bir fincan süt ve bir çay kaşığı vanilyayı bir kapta karıştırın. Karıştırdığınız içeriği torbaya aktarın ve ağzını sıkıca kapatın. Daha sonra büyükçe bir torbayı iki litre ezilmiş buz ve 6 çorba kaşığı kaya tuzu (veya kaba tuz) ile doldurun. Kaya tuzu buzun erimesini önleyecektir.

Her iki poşetin de tamamen kapalı olduğundan emin olun. Karışımın olduğu torbayı büyük olan torbaya koyun. İki torbanın içeriğinin karışmadığından emin olarak yaklaşık 10-15 dakika boyunca çalkalayın. Poşetler çok soğuk olur, bu nedenle tutmak için eldiven veya havlu kullanın. Bu aynı zamanda çocuklarınız için güzel bir fizik deneyidir, maddenin sıvıdan katıya nasıl değiştiğini göreceklerdir. Afiyet olsun!

Seramik Boyamayı Deneyin

Ailenizi, her yaşa uygun, kendin yap bir seramik boyama stüdyosuna götürün. Çoğu stüdyoda, çömlek boyaları ve fırçaların yanı sıra seçim yapabileceğiniz çeşitli boyutlarda önceden hazırlanmış çanak çömlek (tabaklar, kupalar, fayans, çerçeveler, kâseler veya vazolar gibi) bulunmaktadır. Süslemek istediğiniz seramik parçaları seçerek başlayın, ardından renkleri ve desenleri seçin. Picasso olmak zorunda değilsiniz rahat bir şekilde stresinizi fırça ile atın.

Birçok stüdyoda çanak çömlek sergilerinden öykü boyama resimlerine kadar çok çeşitli etkinlikler düzenlenir. Çocuğunuzun sevimli bir elini ve ya ayak izini bile yapabilirsiniz. Sanat yapmak, yaratıcılığı teşvik eder ve paylaşılan eğlencenin kalıcı bir anı olmasını sağlar.

Yerli Turist Olun

Yaşadığınız yerdeki fırsatları görmezden gelmek kolaydır. Seyahat ederken genellikle gezi şarttır, ancak yaşadığınız ya da büyüdüğünüz yerin geçmişini kontrol etmek eğitici ve göz açıcı bir deneyim olabilir. Kasabanıza ilk kez gelen bir turist olduğunuzu düşünün ve bölgenizin sunduğu her şeyi görün. Tarihi binaları gezin, yaşadığınız yerlerde savaş olup olmadığını keşfedin, anıtları ve heykelleri kontrol edin veya en eski mezar taşlarını bulmak için bir mezarlık ziyaret edin.

Ülkemizin her yerinde kendine özgü efsaneler ve eşsiz bir tarihi vardır. Kasabınızı özel kılan özellikleri keşfetmek, ailenizin ile aranızda anlamlı bir bağlantı oluşturabilir.

Dolunaylı Bir Gecede Yürüyüş Yapın

Rehberli bir gece yürüyüşü yaparak çevreniz ile yeni bir bağlantı arayın. Gün boyunca güneş altında gezindikten sonra gece yürüyüşü yapmak tamamen farklı bir deneyim haline gelir. Gece yürüyüşü esnasında duyularınızı keskinleştirin ve çevreniz ile etkileşimde bulunun. Gökyüzündeki takımyıldızlarını tanımaya çalışın.