Akılcı Olmak İçin 16 Pratik Tavsiye

Akılcı Olmak İçin 16 Pratik Tavsiye

Hayatta karşılaştığımız birçok sorunu aşmak, yeni fikir ve çözümler üretebilmek için türlü türlü adımlar atmamız gerekmektedir. Doğru ve gerçeğe yakın olanı bulmamızda kullanılacak yol, aklın yoludur.

Hayatta pek çok konuda kararlar veriyor ve uygulamaya geçiyoruz. Bazen de uygulamadan yarıda bırakıyoruz. Peki, bunlar bizim hayatımızın her alanında iz bırakmıyor mu?  Ya da sadece kendimizi mi etkiliyor? Ya çevremiz ve diğer insanlar üzerindeki etkileri? Akılcı olabilmeye destek verecek birçok adım vardır. Akılcı düşünme için zihninizi;

  • Düşünme süreçlerini geliştirmek üzere odaklamanız,
  • Farklı derinlik ve çapta bilgi sahip olmanız,
  • Bir fikir veya soruna odaklanmanız gerekmektedir.


Örneğin, Thomas Edison, ampulü icat edebilmedeki başarısını nelere borçluydu?

  • O hep, eğitimli ve mantıklı bir düşünür oldu.
  • Elektrik mühendisliği hakkında çok şey biliyordu.
  • O hep bir fikir üretme ve problem çözme odaklı hareket etti.


İşte, akılcı düşünmek için zihninizin yardımcısı olan, beyni sürekli işlek tutan, her gün yapılması gereken pratik adımlar:

1- Uyandıktan Sonra 30 Dakika İçinde 2 Bardak Su İçmek
Uykuda geçirdiğiniz o kadar saatten sonra, vücudunuz o süre boyunca su kazanmış değildir. Uykuda yenilenen vücudun, atık ürünlerinin filtrasyonu sağlaması ve kaybettiği sıvı dengesini koruması için su gereklidir. Suyun, birey üzerindeki önemi tartışılamazdır ki zihinsel görevleri tamamlamak, yeteneklerin aktifliği noktalarında en temel maddelerden biridir. Bu sebeple, günün başında susuz kalmadığınızdan emin olun.

2- Kahvaltı Sırasında Bir Kitap Özeti Okumak
Kitap okumak harika ama kahvaltıda iken kısa bir şey okumak çok daha önemli bir adımdır. Mesela; haber makalelerine, çok satan kitap özetlerine, kültür-sanat başlıklarına göz gezdirebilirsiniz. Bu size, güne başlarken ufak ufak zihin açıcı adımlar olacaktır.

3- Sesli Kitap Dinlemek
Sabah yapacağınız spor esnasında, bisiklet sürerken ya da araç kullanırken dinleyeceğiniz sesli kitap ya da dergi zihninizin aktif kalmasını sağlayacaktır. Sevdiğiniz yazarların sesli kitabını satın alabilir ve güne onlarla başlayabilirsiniz.

4- Çalışırken Yeşil Çay İçmek
Yeşil çayda bulunan L-Theanine maddesi kaygılı durumlarda rahatlamaya yardımcı olur. Bu aminoasit, beyindeki rahatlığın göstergesi alfa dalgalarını arttırır. Uygulamada aşırıya kaçmadan uykuya yol açmadan rahat bir odaklanma sağlar. Ayrıca, gevşeme sağladığı gibi kardiyovasküler sağlık için de büyük önem teşkil etmektedir.

5- Gün Ortası Şekerleme Almak
Uyuklayan zihninizi canlandırmanıza yardımcı olur. Bu öğrenmeyi artırır. Zihnin uyku ihtiyacını hissettirdiği belli bir ritmi vardır ve bu öğle-ikindi vakti aralarına denk gelmektedir. Bu da şekerleme alma için iyi bir zaman dilimidir. Günün geri kalanı için uyanıklığı ve verimi arttıracaktır.

6- Gün Boyunca Şekerden Kaçınmak
Ayakta kalabilmek adına alınan şekerlere dikkat! Şeker, beyni canlı tutmak için birebir alınması gereken besin değildir. Bunun yerine protein içeren besinler ve meyveler daha uygun olacaktır. Bilindiği üzere, şekerin fazlası yağ asitlerine dönüşür ki vücudun dengesini bozucu etki yapar.

Ayrıca birçok araştırma gösteriyor ki, şeker depresyon sebebi olarak da görülebiliyor.

7- Sosyal Medyada Kaybolmadan Gezinmek
Beynin gevşemesi için farklı alanlara yönelmesi gerekir. Kahve, sigara gibi uyarıcılar almak yerine ve dikkati çok dağıtmayacak şekilde sosyal mecralarda dolanmak iyi gelecektir. Aynı zamanda beynin işleyişi de devam edecektir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta; sosyal medyada kaybolarak zamanın kontrolünü elden kaçırmaktır.

8- Dizi, Film İzlemek Yerine Oyunları Tercih Etmek
Televizyon, dizi izlemek pasif bir etkinliktir. Beyninizdeki bilgileri tüketen, işleyen ya da onunla etkileşim kuran aktiviteler değildir. Bunun yerine oyunları tercih edebilirsiniz. Oyunlar bir yandan eğlenmenizi sağlarken diğer yandan hamleler için düşünmeyi aktif kılacaktır. Basit bir oyunun bile uyku açtığı ve beyni meşgul ettiği görülmüştür. Ayrıca oyunlar düşünme sürecine esneklik katar. Akılcı fikirler üretmeye yol açabilir.

9- TV İzleyeceksen Yanında Bir Kitap Oku
TV izlerken bir kitap okumak, beyin için aktif bir egzersizdir. Video, eğlence, film, dizi türü şeyler izlerken beyni pasif üretim doğrultusunda kullandığından, bu aktivitelerin yanında bir kitap okuma, okumakta olduğunuz konuda zihinsel görüntüler oluşturduğundan beyni etkin kılmaktadır.

10- Programlama Öğrenmek/ Geliştirmek
Programlama, mantıklı ve farklı desenlerde düşünmeyi öğrenmek için harika bir yoldur. Kullanılan kodlama tekniklerinin bulunduğu platformlarda öğrenmesi zor ama eğlenceli aktiviteler bulunduğunu unutmamak gerekir. Bunu bulmaca tarzında düşünebilirsiniz. Ayrıca, boş zamanlarınızda kod öğrenme, ek bir avantaj olarak iş piyasasında istihdam edilebilirlikleri artırmaktadır.

11- TED Konuşmalarını Dinlemek
Başarılı insanların ilham verici konuşmalarını izlemek ve dinlemek, değerli bir motive ve özgüven kaynağı olmaktadır. Motive ve özgüven, rahat ve akılcı düşünmek için en temel besinlerdir.

Akşam yemeği hazırlama sırasında; teknoloji, eğitim, tasarım ve başka birçok türdeki gelişmeleri yakalamak, fikir sahibi olmak, üzerine düşünmek için harika zamanlar olmaktadır. Aksi takdirde başka bir zaman yaşamı kesintiye uğratma olasılığı vardır.

12- Gün Aralarında Basit Egzersizler Yapmak
Beden ve zihin birbirine kuvvetle bağlıdır. Sağlıklı beden ile beyin fonksiyonlarındaki uyum akılcı kararlar alma da kişiye yardımcı olur. Bunun için her gün spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Gün boyunca bazı basit hareketler, yürüyüş ya da merdivenleri kullanmanın zaten büyük bir etkisi olacaktır. Sadece oturduğunuz yerden kalkarken olsa bile, her saat ufak hareketler yapmaya çalışmanızın önemi tartışılmazdır.

13- Senden Daha Akıllı İnsanlarla Zaman Geçirmek
Alışkanlıklar bulaşıcıdır. Bilinen ve yeni yapılan araştırmalar gösteriyor ki, alışkanlıklar ve düşünce kalıpları yayılmaya müsaittir. Tabi bu durumdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, sizden daha zeki insanlarla vakit geçirmeniz gerekmektedir. Böylece kendinizi daha etkin ve verimli ön plana çıkarmış olursunuz.

14- Doğa Yürüyüşüne Çıkmak
Doğa yürüyüşlerinin faydaları tartışılmazdır:

  • Bitkiler fazlaca oksijen üretir,
  • Bitkiler tarafından çevrili bir zaman, insanın aklını sakinleştirir,
  • Yürüyüş, kan dolaşımın yardımcı olur.


Öğle vaktinde bir parkta yürüyüşe çıkma, günün geri kalanı için büyük ölçüde akıllıca çalışmanıza ve kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

15- Sürekli Bir Not Defteri Taşımak
Leonardo Da Vinci ve diğer büyük beyinler, yanında daima bir not defteri taşırlarmış. Onlar her an akıllarıa gelen ilginç şeyleri, daha sonra incelenmek üzere yazarlar ve böylece fikir, skeçler veya sorulacak sorular zihinlerinde oluşabilecektir. Çünkü gün boyu aklımızdan geçen her şeyi hatırlamamız mümkün değildir.

Yazmanın, akılcı düşünmenin basamaklarından biri olduğunu unutmayalım.

16- Yarını Planlamak İçin Gün Sonunda 10 Dakika Ayırmak
Eğer günlük planınızı; o gün başlamadan önce planlayarak hareket ederseniz, bu sizin gün boyu daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır. Böylece beynin aşırı kasılmasına engel olmuş olur ve zihninizin daha rahat işlemesini sağlamış olursunuz.

Aslında birçok kişi bütün gün meşgul, ama üretken değildir. Akılcı olmanın büyük bir bölümünü zor düşünme süreçleri içerir ki bunun için önceden mücadeleler seçilmelidir.

Yukarıda sayılan maddeler tek kullanımlık reçeteler değildir. Bu adımların sürekliliği başarı için bizlere kapı açacak anahtarlardır. Akılcı olmak ve sorunlara akılcı çözümler getirmek için atılacak pratik adımlar bizleri bekliyor. Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak başarılı tercihler ve kararlarınız sonrası mutluluklar dileriz.