Anaokulu ve Kreş Arasındaki Farklar

Anaokulu ve Kreş Arasındaki Farklar

Çocuklarımız hiç şüphesiz ki, hayatımızdaki en kıymetli şeydir. Onların her şeyleri en iyi şekilde olsun diye çalışıyoruz ve yaşıyoruz. En güzel eğitimi almaları, en güzel meslekleri seçmeleri için. Hal böyle iken, anne ve babalar, çok kıymetli çocuklarının eğitim hayatına ilk adımı attıkları anaokulu seçiminde oldukça dikkatli olurlar.

Çocukların sosyalleşme ihtiyacı 3 yaşından itibaren ortaya çıkması ile birlikte yaşıtlarıyla oynama ve vakit geçirme eğiliminin sağlanması amacı ile kreşler 0-3 yaş arası hizmet vermektedir.

Anaokulu Nedir?

Anaokulu, milli eğitime bağlı kurumlarda ve özel sektörde bulunan 6-7 yaş arasındaki çocuklar için, ilkokul 1. sınıf öncesi okula hazırlanma kurumudur. Anaokulları, çocukların okula ilk adımı attıkları yerdir.

Yaş sınırına uyan çocuklar, anaokuluna giderek, erken okuma ve yazma yeteneklerini ve sosyalleşme becerilerini geliştirirler. Çocuklar anaokulunda; resim aktiviteleri, sayma sayılarının öğrenilmesi, okuma yazma, okul düzeninin öğrenilmesi gibi eylemlerin içine girerler. Böylece bir sonraki sene 1.sınıfta okula adaptasyonun sağlanması amaçlanır.

Çocuklar, anaokullarını çok sevmektedirler. Çünkü yaşıtları ile birlikte oyunlar oynarlar ve sosyalleşme ihtiyaçlarını karşılarlar. Anaokulları, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerini destekleyecek aktivitelerin yapılmasına da olanak sağlar.

Anaokulu Kreş Farkı

Kreşler, çocukların oyun ve sosyalleşme ihtiyacını giderirler. Anaokulları ise kreşlerden farklı olarak, çocuğun yeteneklerini ortaya çıkarmasını ve okula uyumunu sağlamaktadır. Bu sebeple, kreş ve anaokulu birbirinden ayrılır.

Anaokulu Çocuğa Ne Katar?

> Sosyalleşme: Arkadaş çevresi sınırlı olan yada arkadaş edinme ve sosyalleşme konusunda yetersiz olan çocuklar anaokulunda çok daha kolay bir şekilde arkadaş edinebilmektedir.

> Yetenekler: Çocuklar anaokulunda yaptıkları etkinlikler sayesinde yapmayı sevdiği aktiviteleri çok daha doğru şekilde öğrenirler. Bilgili ve deneyimli öğretmenler sayesinde çocuklar hobilerini keşfederler.

> Okul Adaptasyonu: Ebeveynlerin korkularından biri olan okula alışma süreci anaokulu eğitimi ile aşılır. Anaokuluna gidilen yaş ve oradaki aktiviteler nedeni ile okula ve sosyal çevreye adaptasyon çok daha kolay olur. 

> Başarı: 1. sınıf öncesinde sayma sayılarını öğrenme, okuma yazmayı kısmen de olsa öğrenme ve bir çok aktivite ile çocukların gelişimlerinin desteklenmesi ile ilerideki okul başarılarının temeli anaokullarında atılır.