Anne Baba Adayları Değişmeye Hazır Mısınız?

Anne Baba Adayları Değişmeye Hazır Mısınız?

Anne – Baba olmak insan hayatında heyecanla ve sabırsızlıkla beklenen güzel bir değişimdir. Kurulan hayaller, beslenen umutlar ve gelecek güzel günler. Fakat ebeveyn olmak bazı sorumlulukları da beraberinde getirir. Ebeveyn olmak bir tutum, bir durum ve her şeyden önemlisi bir değişimdir. Ve bir süreç olarak zaman almaz hemen, anında olmasını ister. İyi bir ebeveyn olmak için artık eski alışkanlıkların bazılarını bir kenara bırakmak gerekiyor. Çocuğunuzun en iyisini hak ettiğiniz düşünüyorsanız kendinizde biraz değişiklik yapmalısınız.

İşte gerçimeniz gereken değişiklikleri sizler için derledik.

Daha Fazla Hoşgörülü Olun
Tahammül, tolerans, hoşgörü.. Bu kelimelere hayatınızda daha fazla yer vermeye başlamalısınız. Her yeni gün ile çocuklarınızın istek ve heveslerine dair yeni şeyler öğreneceksiniz. İstekleri her zaman sizin düşüncelerinizle orantılı olmayacaktır. Arada oluşacak büyük veya küçük farklara karşı hoşgörü gözlüğünüzü takacak ve onları anlamaya çalışacaksınız.

Daha Fazla Düzenli Olun
Hayatınıza yeni katılan misafiriniz ile artık eskisi kadar boş zamanınız olmayacak ve kendinize fazla zaman ayıramayacaksınız. Eğer planlı ve takvimli bir çalışma disiplinine sahip değilseniz, hemen başlamanızı öneririz. Çünkü evdeki zamansızlık işinize de yansıyacak ve yorgunluklar en kısa sürede kendisini belli edecektir. Disiplin ve düzen bundan böyle ihtiyacınız olacak iki kavram olarak yanı başınızda sizi bekliyor olacak.

Daha Fazla Verimli Olun
Annelik veya babalık tam zamanlı bir iş gibidir. Diğer bütün şeyler bu esas işinizin üstüne gelir. Bütün bir hayatın üstünüze gelmeye başladığını anladığınızda ise çözümler için kolları sıvamalı ve hem ekonomik hem de sosyal sorunları tek seferde çözmenin en kolay ve hızlı yollarını bulmalısınız.

Daha Fazla Destekleyici Olun
Ebeveyn olmak bir meydan okumadır. Özellikle yeni bir ebeveyn iseniz bu meydan okumaya karşı dik durmak zorundasınız. Özellikle bu yeni dönemde eşlerin birbirlerine daha fazla destek olması gerekmektedir. Unutmayın ki hayat zorlukları ve mutluluklarıyla üstünüze üstüne gelecek. Zorlukları görüp pes etmekte mutlulukları ile sevinmekte sizin elinizde.

Daha Fazla Takdir Edici Olun
Ebeveyn olmak her insan için büyük bir hediyedir. Bu hediyeyi teşekkürler karşılamakta görmezden gelmekte sizin elinizde. Sorumluluklarınızla birlikte gelen bu hediye için teşekkürlerinizi göstermek işleri daha da kolaylaştıracaktır.

İlişkilerinizi Daha Güçlü Tutun
Ebeveynler ve çocukları arasında görünmez bağlar vardır. Ebeveyn olarak sizin yaptığınız ve benimsediğiniz her davranış birebir çocuğunuza da yansır. Eğer sizin sosyal ilişkileriniz ne kadar iyiyse çocuklarınızda ilerleyen yaşlarda arkadaşlarına ve çevrelerine karşı aynı yakınlığı ve samimiyeti sergileyecektir.

Duygularınızı Kontrol Altında Tutun
Eğer öfke, endişe veya kaygı ile ilgili sorunlarınız varsa bu duygularınızı kontrol etmenin zamanı ebeveyn olmadan hemen önceki anlardır. Duygularınızı törpülemek ve düzenlemek artık anne veya baba olarak sorumluluklarınızın başında gelecektir.

Sorumluluk Sahibi Olun
Sorumluluk demek idareyi ele almak demektir. Ebeveyn olduğunuzda artık ruhsal, duygusal, ekonomik, fiziksel ve ahlaki olarak gelişim göstermeniz gerekmektedir. Ebeveyn olduğunuzda artık daha fazla sorumluluk ve idare kabiliyetine sahip olmanız büyük önem arz edecektir.

Sağlığınıza Daha Fazla Dikkat Edin
Çocuklarınızın başarılı bir hayat yaşamasının araçları sizin elinizde olacak. Bu yüzden sadece fiziksel değil ruhsal ve duygusal dünyanıza da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çocuklarınıza karşı mesafeli ve sürekli eleştirel olmak istemiyorsanız ruhsal dünyanızda güçlü kalmak zorundasınız.

Tutarlı Olun
Sürekli bir istikrar göstermeniz gerekmektedir. İstikrar ve uyum birbirinden ayrılmaz iki parça gibidir. Fakat ikisi de tek başına yeterli değildir. Çocuklarınızın mutluluğu için tutarlı olmalı ve bu tutarlılığı çocuklarınızla olan ilişkinizde sürekli devam ettirmelisiniz.