Başarı İçin Sabah Rutinlerine Hazır Mısınız?

Başarı İçin Sabah Rutinlerine Hazır Mısınız?

İster eğitim hayatında ister iş hayatında olsun verimliliğin önemi büyüktür. Özellikle öğrencilerin çalışma programları ve okul dışındaki saatleri faydalı geçirmeleri için gerçekleştirmeleri gereken bazı rutinler vardır. Kısa ve uzun vadede birçok yararının olduğu bilinen bu rutinler zamanla öğrencilerin yapmaktan keyif aldıkları ve hayatlarının ilerleyen zamanlarında da yapmadıklarında eksikliğini hissettikleri alışkanlıklar halini almaktadır.

Her günün organize edilmesi aslında başarının da organize edilmesi anlamına gelmektedir. Çünkü zihin sabah uyandıktan akşam tekrar uyuyana kadar neler yapacağını bilirse ona göre bir çalışma temposu ve enerjisi üretmektedir. Böylece saatlerin yetmediği, işlerin veya ödevlerin bitmediği günler plansızlığın sonuçları olarak geride kalmaktadır.

Peki uzmanların önerdikleri sabah rutinleri nelerdir? İsterseniz hemen bir göz atalım:

Güne Soğuk Bir Bardak Limonlu Su İle Başlayın
Sık yapılan bir hata güne kahve ile başlamaktır. Evet kahvenin zihni uyandırma etkisi vardır fakat limonlu su kahveye göre daha etkili ve daha sağlıklı bir tercihtir. Ayrıca limonlu suyun;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği,
  • Sağlıklı kilo vermeye yardım ettiği,
  • Sindirim sistemine yardımcı olduğu,
  • Solunum sorunlarını azalttığı,
  • Doğal bir cilt bakım ürünü olduğu,
  • Bireyi zinde tuttuğu ve özellikle sabahları nefesinizi ferahlattığı

kanıtlanmış gerçeklerdendir.

Günlük Takviminizi ve Hedeflerinizi Gözden Geçirin
Küçük veya büyük hepimizin hedefleri vardır. Bu hedeflere ulaşmak içinse atılması gereken bazı   adımlar vardır. Günün başında günün sonuna kadar neler yapacağınızı biliyor olmanız, günün sonunda hedeflerinize ulaşıp ulaşamadığınızı kontrol etmenize yardımcı olacak günlük takviminizi gün içerisinde de gözden geçirmelisiniz.

Teknolojiyi Kullanın
Günlük rutinlerinizi iyileştirmek için teknoloji harika bir yardımcı olmaktadır. Günlük rutinler için hazırlanan bir çok uygulamanın yanı sıra akıllı telefonlar ve internette, takviminizi düzenlemek ve günlük rutinlerinizi daha verimli hale getirmek için sizlerin kullanımına hazır bekliyor.

Tabi Ki Spor
Başarılı her insanın size vereceği ilk öğüt; sabah egzersizleri ve sürekli yapılan spor faaliyetleridir. Sporun sağlık açısından insana ne gibi yararları olduğunu burada saymamıza gerek yok fakat vurgulamamız gereken nokta; “sağlam kafanın sağlam vücutta” bulunduğu gerçeğidir. Ruh ve beden sağlığına dikkat eden herkesin günlük hayatta bir adım önde olacağı aşikardır.

Sabah Güneşin Doğuşunu Kaçırmayın
Karanlıkta kalmak vücudunda biyolojik olarak karanlıkta kalması anlamına gelmektedir. Sabah güneşin doğuşunu yakalayan ve bunu yaşayan bünyelerin 24 saatlik süre içerisinde algı ve güçlerinin yüksek olduğu ve zinde olan bu hali gün boyu sürdürebildiklerini uzmanların yapmış oldukları araştırmaların sonuçları bizlere kanıtlamaktadır.

Sağlıklı Beslenme
Gün içerisinde yediklerinize çoğunlukla dikkat edersiniz. Peki sabah? Sabah kahvaltısı yüksek oranda unutulmaktadır. Okul veya iş hayatında atlanılan kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı yapmayı seçenlerimiz ise tercihlerini tahıl ürünlerinden yana kullanmaktadırlar ki bu da yanlış bir tercihtir. Protein sabah kahvaltıları için daha iyi bir seçim olacaktır.

Meditasyon
Günlük hayatın stresine karşı bir beş dakikalık meditasyon veya kendi iç sesinizi dinlemek etkili bir çözüm olabilir. Ayrıca odaklanmanızı arttıracak bu süre gün içerisinde zihinsel motivasyonunuzu ve algılarınızı da berraklaştıracaktır. Günün sabahında yapılacak daha uzun süreli meditasyonlar günün sonuna daha zinde çıkmanızı sağlayacaktır.

Olumlu Düşüncelere Yoğunlaşın
Sabah aynaya bakın ve elde ettiklerinizi kendinize sayın. Kazandıklarınıza odaklanmak kaybettiklerinizi düşünmekten daha iyidir. Böylece kendinize olan güveniniz yerine gelir ve gün içerisinde olumlu bir düşünce ile adımlarınızı atarsınız. Unutmayın ki siz değerlisiniz ve dünya sizin yapacağınız olumlu katkıları bekliyor.

Bir Liste Oluşturun
O gün içerisinde yapacağınız işleri oluşturduğunuz takviminizden yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken işlerinizi önem sırasına göre listelediğiniz takviminizde gün içerisinde kendi kendinizi motive edebilirsiniz. Böylece günün sonunda yarım kalmış bir işiniz olmayacağı gibi başarılı geçen günlerin sonunda kendinize olan güveniniz yerine gelmiş ve başarılı olarak takip ediliyor olacaksınız.

Bugün yeni bir gün. Önünüzde seçim yapmak için fazla zamanınız yok, alışkanlık haline getirmeniz gereken rutinleriniz hazır sadece adım atıp başlamanız gerekiyor. En iyi sonucu almak için listenizi en iyi şekliyle uygulamanız gerekiyor. Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak başarılı bir gün ve hayat yaşamanızı dileriz.