Başarı İçin Uyku Öncesi Rutinlerine Hazır Mısınız?

Başarı İçin Uyku Öncesi Rutinlerine Hazır Mısınız?

Başarılı insanların başarılarına katkı sağlayan, günlük yaşamları içinde bazı alışkanlıkları vardır. Onların bu özgün başarı hikayeleri elbette ki çoğunlukla yatmadan önce sürdürdükleri alışkanlıkları üzerinedir. Neredeyse bağımlı oldukları bu alışkanlıkları, onların zihinsel ve fiziksel sağlığını tamamıyla ilgilendiriyor.

Başarılı insanların alışkanlıklarını sizler için 10 maddede derledik:

Günü Gözden Geçirme
Steve Jobs her günü sonuna kadar yaşayan hayatların güçlü bir savunucusu olmuştur. "Mezarlıktaki en zengin adam benim için fark etmez" diyerek bu sözü harika açıkladı. Biz geceleri yatmadan önce ‘benim için önemli olan bu’ diyebilmeye baktık. "

Bütün başarılı ve zengin insanların uyumadan önce ne yaptığı hakkında bir şeyler bilmenin anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Her günün sonunda, elde edilen hedefler genel vizyonu çerçevesinde ise olumlu ne gibi dünya ve inceleme görüşü olarak katkıda bulunduğunu düşünürler. Böylece, onların ilerlemeyi izlemek adına yaptıkları her şeyin, en iyisini ortaya koymak için bazı şeyleri not alıp planlar yaptıkları bilinir.

Eğer sizinde istediğiniz ve hedeflediğiniz şeyler var ise harekete geçmeye, motive olmaya, netleştirmeye hazır olun. Yani, yatmadan önce gününüzü gözden geçirin.

Düşüncelerin Yazılması
Süper verimli ve başarılı insanlar düşüncelerini, duyumlarını, duygularını hep yazdılar. Onlar analizlerini, neyin nasıl ve neden doğru ya da yanlış gittiğini yazarak çözümlediler. Onlar daha iyi bir lider olmak için iletişim ve düşünme becerilerini yazarak sınadılar. Yani, bir şeyler yazarak siz, sizin düşüncelerinizi netleştirmek, zihninizi negatif uyarılardan temizlemek, negatif kendi kendine, baskın duyguların farkına varmak gibi faydalarına şahit olabilirsiniz.

Theodore Roosevelt, Thomas Jefferson, Charles Darwin, Benjamin Franklin, Andrew Carnegie, Waldo Emerson ve Ralph Winston Churchill'e gibi insanlar bir günlük tuttu ve fark ettirdiler.

Başucu Kitapları
Aynı zamanda bu liderler büyük okuyucudurlar. Microsoft’un milyarder sahibi Bill Gates, hevesli bir okuyucu olduğunu açıklar ve her gece yatmadan önce çeşitli konularda değişen kitap okumaya bir saat harcıyor.

Okuma, beynin uzun vadeli olarak sağlığını geliştirdiğini vurgulayan yüzlerce araştırma mevcuttur. Her gece düzenli olarak iyi bir kitap okuyucusu olmaya bakın.

Dikkatinizi çekmek isteriz ki, kitap okurken uyuyakalış, tatlı uykulara dalış oluyor.

Ertesi Günün Belirlenmesi
O kadar çok şey günlük bazda oluyor ki başarmak için çalışıyoruz. Odaklanmakla vakit kaybetmek yerine gerçekten çok kolay bir yol olan, yatakta bir saat öncesinden kendi programını gözden geçirip ve ertesi gün için plan yapmak büyük verim sağlayacaktır güne.

Onlar yapmak zorunda oldukları her şeyin bir listesini yapar ve çalışmaya başlamadan önce önceliklerini belirlerler. Bu onlara, iyi hazırlanmış daha güvenli bir sonraki iş günü için daha az stresli duygu fırsatı verir.

Geceden düşünülüp planlanan bir gün, sabaha üzerinde düşünülmesi gereken bir konu bırakmadığından zaman kaybını önleyecektir. Ayrıca bu durum,  aileniz ile kaliteli bir zaman geçirmenize olanak sağlayacaktır.

Aileyle Zaman Geçirme
"Bir adam iş için ailesini asla ihmal etmez" Disney Walt

Tamamen doğru! Bağlı olduğunuz bir kural olsun. Mutlu ve dinç kalabilmek için üretken insan, ailesiyle birlikte kaliteli bir zaman geçirmek zorunda olduğunu bilir. Hayatın her şeye rağmen gerçekten heyecanlı olduğunu ve ne olursa olsun mutlaka yapmak için bir milyon şey var olduğunu kendisine ve ailesine hatırlatmalıdır.

Öncelikli olarak şu unutulmamalıdır ki, ailenizle birlikte vakit geçirmek, bir tedavi niteliği taşır. TV'yi kapatın birlikte daha fazla zaman geçirmenin size nasıl daha iyi bir şans getirdiğini görün.

Her şeyi Vaktinde Yapma
Burada ABD Başkanı Barack Obama’yı örnek olarak verebiliriz. Geceden gününü planlar, sabah erkenden uyanır ki zaten bu bir sıçrama niteliğindedir, hiçbir işi ertelemeden yaparak günün verimini yakalar.

Unutmayalım ki, hepimizin 24 saati var ve akıllıca kullanan başarılı olur.

Dijitalden Arınma
Bugünün dünyasında başarılı olmanın ne demek olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz: teknolojiyi en iyi biçimde hayatımıza işlemek. Haliyle bizim beden ve ruh sağlığımızda bundan etkilenmektedir.

Yani, her gece yatmadan önce, Tv’nin kapatılması, telefonun başka bir odada bırakılması, dinginlik sağlayacaktır. Eğer güne verimli ve üretken olarak uyanmak istiyorsanız, sizde bu tür bir arınmadan o insanlar gibi ödün vermemelisiniz.

Doğada Zaman Geçirme
Önümüzde Sir Richard Branson gibi büyük bir örnek vardır. Lakin Branson’un  yoğun iş kariyeri boyunca gösterdiği bu çaba, hayatta en çok zevk aldığı şeylerden ödün verdiği anlamına gelmiyor. Tam aksine, tüm bedeni ve zihni yenilenir ve her şeye hazır hale gelir. Doğada gezinmek bunun için birebirdir.

Sakin suda yüzmek müthiş bir dinlendirici özellik taşır; yapamıyorsanız rutin yürüyüşler de zihninizi boşaltmak için birebirdir. Böyle bir anda ilginiz o stresli günün ardından iş hakkındaki düşüncelerinizi kapatmak üzerine olmalı ve farklı şeyler yansıtan doğanın o mükemmel melodisine kapılabilmedir. Sessizliğin tadını çıkarın.

Meditasyon Yapma
Russell Simmons, Tim Ferriss ve Oprah Winfrey, sadece birkaç isim olmasına rağmen, tüm gün boyunca kendi potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilmek için sabah ve yatmadan önce meditasyon yaparlar. Böylece aklımız daha rahat yeni fikirlere açık hale hazır olmuş olur. Ve stresli görevlere odaklanmak daha kolay gelecektir.

Her gün meditasyon yani düşüncelerin rahat akışına izin verme etkinliğine en azından 10 dakika ayırmak, ertesi günün daha enerjik, odaklı ve verimli geçmesini sağlayacaktır.

Kendi Geleceğini Kendisi Öngörme
Birçok başarılı insanlar üzerinde yapılan araştırma da yatmadan önce yapılan tasavvurun ne kadar motive edici olduğuna dair olumlu sonuçlar vermiştir. Mesela, Oprah Winfrey yarının başarısını, zorluklar ve engeller üzerinde netlik almak için kullandığı görselleştirme teknikleri bakımından dünyanın üretken insanlardan biridir.

Yani, ertesi günü kendinizi başarılı olarak zihninizde görselleştirmenizin etkisi büyük boyutlarda sabaha yansıyor. Bu şu anlama geliyor ki, “zihin gözünde gördüm çünkü gerçekleşebilir.” mesajı taşıyor ve olumlu yönde davranışlarımızı da uyarıyor. Bunun için her gece birkaç dakikanızı harcamanız yeterli olacaktır.

Bir gecede, kısa bir zaman diliminde geliştirip uygulayacağınız bu 10 temel alışkanlık sizi başarı dünyasına taşıyacaktır; daha neden bekliyoruz ki? Kolejinisec Kolej Tercih Platformu olarak, herkesin başarıdan tatmasını istiyor ve anahtar kuralları sizlere sunuyoruz.

Başarı dolu yarınlara…