Başarı İçin: Özel Okul Eğitimi

Başarı İçin: Özel Okul Eğitimi

Her ebeveyn çocuğu için en iyisini ister. Eğitim içinde çocuğunu en kaliteli okula göndermek ister. Birçok özel okul seçeneği arasından kaliteli ve kendinize en uygununu seçmek için önemli bir değerlendirme süreci yaşamak zorundasınız. Peki kolej tercih ederken hangi kriterlere dikkat etmelisiniz? Hangi özel okul sizin ve çocuğunuz için doğru kolejdir?

Belli başlı kriterleri sizler için derledik. İşte özel okulların başarı için sizlere sundukları hizmetlerden bazıları:

Eğitimle Dolu Bir Hayat
Sınavlar ve sonuçları elbette önemlidir. İyi bir üniversite ve iş hayatı kolej ve özel okul eğitiminden geçmektedir. Elbette özel okul demek üniversiteyi kazanma garantisi vermek değildir. Fakat özel okul bir felsefeyi öğrencilerine kazandırmaktadır. Bilgiye ulaşma, içselleştirme ve bilgiyle karşılaştıklarında eldeki bilgiyi doğru şekillerde kullanmayı öğreten kolejler bir hayat boyu bilginin kontrolünü öğrencilerine öğretirler.

Akademik müfredatın yanında teknoloji ve günün bilgi birikimini en güncel hali ile öğrencelerine ileten özel okullar öğrencilerini dört dörtlük akademik bilgi ile donatmaktadır. Böylece kolejlerden mezun olan öğrenciler gerek konuşma ve anlamada üst düzeyde bir değil birkaç yabancı dil ile birlikte eğitim müfredatını benimsemiş olurlar.

Sportif Başarı
Özel okulların fiziksel şartlarının yanı sıra programları da birbirinden farklılar gösterebilir. Her bir kolejin öğrencilerine sunduğu farklı bir spor türü vardır. Tesisler veya öğreticilere göre şekillenen sportif eğitim, öğrencilere eğitim bilimlerinin yanında sportif alanlarda da başarı sağlamaktadır. Sportif alanda gelecek başarı ve istikrar öğrencilerin akademik alanda da başarılarını arttıracaktır.

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözü bu yargıyı doğrulamaktadır. Hafta içerisinde 6 ila 12 saat arasında sportif antrenmanlar ve aktiviteler düzenli bir beslenme ve sağlıklı bir hayatı peşinden getireceği gibi, düzenli bir hayatta her alanda başarıyı  getirecektir.

Ders Dışı Doğru Yönlendirme
Özel okullar öğrencilerine paket içerisinde bir eğitim sunarlar. Öğrencilerinin akademik ve sportif alanlardaki yeterliliklerine katkılar sağlayan özel okullar bu iki alana ek olarak ders dışı yönlendirmelerle öğrencilerine üçüncü bir alanda başarı olanağı sağlamaktadırlar. Özellikle gelişim çağındaki çocukların dengeli ve çok yönlü yaklaşımlarla aldıkları eğitim sosyal ve iş hayatına çocuğu en iyi şekilde hazırlamaktadır. Ders dışı aktiviteler neden önemlidir?

Ders dışı aktiviteler öğrencilerin zihinlerini berraklaştırmakta ve öğrendiklerini hayata direk uygulayabilme imkanı tanımaktadır. Yaratıcı drama, adli olaylar takibi ve yorumlanması, satranç gibi salt spor olmayan zeka oyunları ve tiyatro gibi yetenekleri geliştirici ders dışı faaliyetler öğrencilerin akademik başarılarına yardımcı ve ileri taşıyıcı etkiler yaratmaktadır.

Sevecen Öğretmenler
Her öğretmenin öğrencileri ve mesleğini aynı seviyede önemsediğini kimse iddia edemez. Fakat özel okulların bu konudaki avantajı öğretmenleri seçerken titiz davranabilme esnekliğine sahip olmaları ve öğretmenlerin sorumlu oldukları öğrenci sayısının normal seviyelerde olmasıdır. Bir öğretmenin devlet okulunda sorumlu olduğu öğrenci sayısı ile özel okulda sorumlu olduğu öğrenci sayısı arasında önemli farklar bulunmaktadır. Durum böyle olunca özel okul öğretmenlerinin iş yükleri azalmaktadır. Ayrıca akademik ve ders dışı yeterlilikleri ile seçilen özel okul öğretmenleri böylece kolej öğrencilerine daha fazla yardım ve rehberlik etme imkanına kavuşmaktadırlar.

Dört dörtlük gelişim için ihtiyaç duyulacak akademik müfredat, sportif imkanlar, ders dışı etkinlikler ve öğretmenler faktörlerinin dördünü de özel okullar öğrenci ve velilerine sunabilmektedir. Kolej eğitiminin ülkemizde bu kadar cazip hale gelmesinin sebepleri rastlantı değildir. Öğrenci herhangi bir akademik dersin yanı sıra bir spor dalında veya teatral bir alanda kendini geliştiriyorsa bu sadece onun değil kolejinin ve öğretmenlerinin de başarısı olarak gururlandırmakta, ailelere ise mutlu olmak düşmektedir. Çünkü çocuklar geleceğimizdir, iyi bir geleceği ise; iyi bir eğitim gerçekleştirir.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak bütün öğrencilerimizin başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirmelerini dileriz.