10 Alışkanlık İle Başarıya Giden Yol

Başarı öncelikle bir fikir işidir. Hayatları boyunca başarıyı veya başarılı olmayı düşünmemiş bunun için çabalamamış insanlar hayatı ve başarıyı ancak seyredebilirler. Başarı aslında insanın kendi elinde olan bir anahtardır.

İş hayatı veya sosyal hayatta başarı bir çok defa ayağınıza kadar gelir fakat fırsatları ancak kaçırdıktan sonra fark edersiniz. Sürekli öğrenme ve asla vazgeçmemek, başarı için olmazsa olmaz ilk kurallardandır. İsterseniz başarı için size lazım olan 10 yola hep birlikte bakalım.

İçgüdülerinizi Dinlemeyi Öğrenin
İçgüdü insanın doğuştan gelen en orijinal fikirlerinin çıkış kaynağıdır. Fakat ayakları yere basmayan geliştirmeye ihtiyaç duyulan fikirlerin hemen faaliyete geçirilemeyeceğini de bilmeniz gerekmektedir. Hayal kurmak ile hayalleri inşa etmek arasındaki ince farkı gözden kaçırmamanız başarı için önemli bir başlangıç olacaktır.

İçgüdülerinizin olumsuz olduğu durumları da doğru analiz etmeniz başarıya giden yolda size artı sağlayacaktır.

Yeni Fikirlere Açık Olun
İnsanlar çoğunlukla bireysel konforlarından vazgeçmek ve bunun için herhangi bir riskin altına girmek istemezler. Zaman hızla değişiyor ve insanların etkileşimleri artık daha farklı alan ve mecralarda yüksek hızla devam ediyor. Hangi orijinal fikrin hangi mecrada karşınıza çıkacağını bilemeyebilirsiniz. Bu yüzden nerede karşınıza çıkarsa çıksın yeni fikirlere açık olmak başarıda sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Teknolojiyi Doğru Kullanın
Yaşadığımız dünya, teknolojinin egemenliğini her alanda hissettirdiği ve teknoloji bilgisinin olmazsa olmaz olduğu bir hale gelmiştir. Özellikle yeni teknoloji ve teknoloji araçlarından öğrenecek çok şeyimiz olduğunu unutmamalıyız. Doğru amaçlarla kullanıldığında bizlere sonsuz bilgiler sunan teknoloji zihnimizde yeni fikirlerin oluşmasına da rehberlik edecektir. 

Zamana ve zamanın gereklerine ayak uydurmamız gerekmektedir. Başarı onu isteyen ve bu uğurda çalışanların olacaktır. Başarıya giden yolda atılması elzem olan adımlar için gereken yardımcı araçlara sahip olmak, başarı için bizlere yol gösteren işimizi kolaylaştıran rehberler olacaktır.

Kendinizi Sürekli Geliştirin
Ülkemizde üniversiteden mezun olmak demek öğrenmenin bitmesi anlamına gelmektedir. Bu yanlış algıyı yıkmak için öğrenmeyi bir hayat boyu devam ettirmek gerekmektedir. Hayat tecrübeleriniz okul hayatının ardından sizin en büyük öğretmenleriniz olacaktır. Okulda öğrendiğiniz bir bilgi size güzel bir fikir sunabilir fakat bunun geliştirilmesi ve güçlendirilmesi hayat tecrübelerinizle olacaktır.

Yeteneklerinizi geliştirmek, seminerlere, konferanslara katılmak beyninizi zinde tutacak yenilikler sunacaktır. Böylece sürekli değişen dünyaya ayak uyduracak ve yeni olan hiçbir şeyden geri kalmayacak, sistemin dışına atılmayacaksınız.

Başkalarına Yardım Etmekten Çekinmeyin
Büyük başarılar beraberinde bazı büyük sorumlulukları da getirmektedir. Başarı garanti olan bir durum değildir. Bu yüzden her ne kadar çok çalışmanız gerekse de sizden daha şansız olan insanlara yardım etmelisiniz. Bu elinizdeki her şeyi tek seferde onlara aktarın demek değildir. Fakat yardım etmekten çekinmemelisiniz. Balık vermeyin fakat balık tutmayı öğretin.

Tecrübelere Kitaplar Kadar Değer Verin
Okul hayatı şüphesiz insana birçok bilgi kazandırmaktadır. Fakat bu tek başına başarı için yeterli değildir. Kitapların yanında yaşanmış tecrübelerden de öğrenecek birçok yararlı bilgi vardır. Eskilerin hayat sokaklarda öğrenilir dedikleri tam olarak bunu anlatmaktadır. Kitaplar ve hayat arasındaki dengeyi doğru şekilde sağlamak başarı için sizi bir adım daha öne çıkaracaktır.

Kendinizi Önemseyin
Hiçbir şey sağlığınızdan önemli değildir. Çok çalışmanız gereken zamanlar elbette ki olacaktır. Fakat zenginlik sağlığı satın alamaz. Özellikle düzensiz beslenme ve hayat alışkanlıkları çalışma dönemlerinde göz ardı edilen önemli rutinlerdir. Her şeyin başında sağlığınıza ve kendinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Başarıyı yakaladıktan sonra keyfini çıkarmak içinde size ihtiyaç duyulacaktır.

Herkese Karşı Saygılı Olun
Başarı sadece para ve işle ölçülmez; inançlarınız, hobileriniz ve itibarınızda başarınıza etki eden önemli etmenlerdendir. Kuracağınız dostluklar ve ilişkileri de başarı olarak görmelisiniz. İnsanın sosyal varlığı hiçbir zaman değişmeyecektir.

Uzun vadede doğru dostluklar ve güzel hatıralar biriktirmek güzel bir hayatın temelini oluşturacak malzemelerdir. Lütfen kuracağınız hayatın temeli olan bu malzemeleri eksik kullanmayın.

Otokontrolü Alışkanlık Haline Getirin
Sosyal veya iş hayatı birçok aşamaları olan sayısız hata ve doğrularla karşı karşıya kalınan bütünlüklerdir. Hata yapmamak marifet değildir. Zaten hata yapmamak demek adım atmamak demektir ki iş hayatı adım atmamayı kabul etmez. Marifet olan yapılan hatalardan doğru dersleri çıkarmak ve hataları tekrar etmemektir.  Başkalarının başarılarından veya başarısızlıklarında dersler çıkarmak kolay yoldan öğrenilen çok yararlı bilgilerdir.

Hayallerinizin Peşini Bırakmayın
Eğer herhangi bir şeye olan tutkunuz varsa onun peşini bırakmayın. Tutkularınız emek, zaman ve ilgi bekleyen çocuklar gibidir. Zamanın bu kadar değerli olduğu bir çağda emeğinizi ve zamanınızı boşa harcamamalısınız. Çabalarınız makul ve mantıklı hayallerin peşinde olmalıdır. Ayakları yere değmeyen bilimsel ve zihinsel herhangi bir altyapısı olmayan hayaller size sadece hayal kırıklıkları getirecektir.

Başarı hayatta kolayca elde edilebilen bir oyuncak değildir. Ona ulaşmak için çok çalışmak, sürekli çalışmak ve yapılması gereken daha birçok doğru davranış vardır. Yukarıda bu davranış şekillerine temel olabilecek 10 tanesini sizler için derledik. Ayrıca motivasyon üzerine çok yararlı bulduğumuz animasyon filmi haberin videosunu tıklayarak izleyebilirsiniz. İyi seyirler dileriz.