Beş Yaşında Profesyonel Bir Bilgisayar Uzmanı

Girdiği sınavı zor ama eğlenceli bulduğunu söyleyen Ayan’ın babası da bir bilgisayar uzmanı ve Ayan’ın evinde kurduğu bir bilişim ağı var. Kazandığı sınavla ilgili sorulara cevap veren Kureyşi; “sınavda çoktan seçmeli sorularla birlikte kablosuz erişim alanı ile ilgili çeşitli senaryolara dayalı soruların olduğunu” dile getirdi.

Baba Asım Kureyşi ise, oğlunu bilgisayarla ilk kez üç yaşındayken tanıştırdığını anlatıyor. Çocuğun sabit diskleri ve ana kartları anlayabilmesi için, eski bilgisayarlarıyla oynamasına izin veren baba Kureyşi; Ayan, anlattığım her şeyi ertesi gün hatırlıyordu. Ben de Ayan’a özel dersler eşliğinde daha fazla bilgi vermeye başladım' diyerek süreci anlatıyor.

Ayan'ın evinde kendi kurduğu özel bilişim ağının bulunduğu bir bilgisayar laboratuvarı var ve günde iki saat işletim sistemleri üzerine çalışıyor.

Ayan Kureyşi Microsoft sınavına girmek için gittiğinde, gözetmenler çocuğu çok küçük buldukları için endişelenmişler. Anne Mamoona ise çok mutlu ve gururlu olduğunu dile getiriyor. Anne Kureyşi; “Onun dünya rekoru kırmasını beklemiyordum tabi ki, ama hayatı boyunca her zaman elinden gelenin en iyisini yapmasını isterim' dedi.

Kolejiniseç Kolej tercih Platformu olarak Ayan’ı tebrik ediyor, ülkemizde bulunan deha öğrencilerimizin de keşfedilmesini umut ediyoruz.