Bir Eğitim Aracı: Kolejlerin Oyun Parkları

Bir bireyin gelişimindeki ilk ve en büyük paya sahip zaman, çocukluk dönemidir. Gerek doğuştan geleceğe taşınan fobi ve takıntılar olsun gerek sonradan edinilmiş fobi ve takıntıların yıkımı ve iz bırakıp bırakmaması bu dönemdeki yaşantı açısından önemlidir.

Günümüzde kolej ve özel okullardaki eğitim denilince çocuklara aktarılması gereken bilgi bombardımanları, oyunlarının gereksizliğinden yakınılıp oyun sürelerinin azaltılması anlaşılıyor. Ne büyük yanlış! Küçük bir ders masasına yığılı kocaman kitaplar arasında hareketsiz kalan çocukların daha hayata atılmadan üstüne binen taşıyamayacağı yüklerle psikolojilerinin altüst olması, bazı somatik hastalıkların patlak vermesi göz ardı ediliyor. Ve tüm bu sorunlar ardından sınırsız masraflar ve aile kavramını yitirmiş koşuşturmacalar başlar.

Oysa öğrenciler için planlanmış parkların eğitim-öğretim hayatındaki önemi büyüktür. Örneğin güvenli, yüksek tırmanma yapılarının çocukların yükseklik korkularını yenmesinde yardımcı olacağı açıktır. O yüksek noktada elde edecekleri başarı ile bir özgüven ve cesaret inşa edeceklerdir. Bu durum onların iş ve özel hayatında daha girişken olmalarını sağlayacaktır.

Günümüzde oyun parklarının önemi yavaş yavaş idrak ediliyor. Birçok ülkede ilginç ve faydalı parklar inşa edilmiştir. Haberimizin fotoğraf galerisinde göreceğiniz örnekler bizlere bir fikir verecektir. Bunlardan bazıları;  Danimarka'nın Kopenhag şehrinde bulunan aynalı oyun parkı, lokasyonu Peru'nun Lima kentinde bulunan "Ghost Train Park" isimli oyun alanı, Avustralya'nın başkenti Canberra'da bulunan ulusal botanik parkı, MONSTRUM’un tasarımı "Children Station" isimli Odense şehri Danimarka Demiryolu Müzesi'nde bulunan kapalı bir oyun alanı. Ülkemizdeki kolej ve özel okullarda da uygulanmaya başlayan planlı oyun parkları velilerinde ilgisini çekmektedir.

Ayrıca parklarda büyük öneme sahip olan engellerle donatılan parkurlar, öğrencilerin farklı perspektiflerle düşünmelerini sağlayacaktır. Atacakları adımları planlamaları ise mantıklı kararlar almaya erken yaşta başlamalarını teşvik etmiş olup sorumluluk almaları gereken zamanda zorluk yaşamalarını bir nevi indirgeyecektir.

Ormanlık alanlarda kurulan, ağaçlarla bezeli parklar doğa bilinci aşılayacaktır. Kum ve toprakla kaplı yüzeyler, havuz ve su kaydırakları bir nevi rahatlatıcı unsur özelliği taşımaktadır.

Birbirinden farklı ve ilginç tasarımlarla hareketli kontrol odaların olduğu oyun alanlarında birbirinden farklı ve yararlı bilgi ve beceriler kazanmaktadırlar. Bu hareketli parçalarla çocukların kas koordinasyonlarında gelişimler kazanılmaktadır.

Bazı daha detaylı oyun parklarına eklenen aynalar, kendi hareketlerinin ve çevreye uyum farkındalıkları açısından etkin rol oynamaktadır. Renklerle zenginleştirilen bu alanlar keskin bir görsel zeka bilincine etki etmiş olacağı gibi enerjilerinin dinamik kalmasını sağlayacaktır.

Tüm bu eğitim odaklı kazanımların göz ardı edilmesine insanoğlu izin vermemelidir. Bu gelişmelerin tek bir yerde toplanmasına değil, ülkenin hatta dünyanın birçok yerinde kurulmasına imkan sağlamalıdır.

Unutmayın ki, güvenli geleceğin inşası çocukluktan başlar.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak kolej ve özel okul seçimlerinizde çok dikkatli olmanızı tavsiye eder, bizimle irtibatınız halinde gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.