Bir Sınava Hazırlanırken Yapmamanız Gerekenler

Bir Sınava Hazırlanırken Yapmamanız Gerekenler
Ders çalışmanın doğru bir yolu ve bir de yanlış bir yolu vardır. Önemli bir sınav yaklaşmak üzereyken, notlarınızı gözden geçirme sıklığını en üst düzeye çıkarmanız ve en verimli şekilde çalışmanız çok önemlidir. Çalışırken neler yapmamanız gerektiğini bilmek çok önemlidir. İşte, büyük bir sınav yaklaşırken yapmamanız gerekenler hakkında bazı ipuçları:
 

Sınavdan Bir Gün Önce Çalışmaya Başlamayın

 
Sınavdan 24 saat önce herşeyi sıkıştırarak çalışmak bazen işe yarayabilirken, çoğu zaman stres yaratacaktır üstünüzde. Sınavdan önce kendinize bol miktarda çalışma zamanı ayırdığınızdan emin olun, ister sadece birkaç günlük ya da tam bir haftalık olsun. Ama bu çalışma süreniz planlanmış olmalı. Bu planlama, stresin hafifletilmesine, kafanızı yalnızca sınava odaklanmanıza yardımcı olur ve ayrıca tüm notları çalışabileceğiniz yeterli zamanınızın olduğundan emin olmanızı sağlar. 
 

Dikkatinizi Dağıtacak Bir Grupla Çalışmayın

 
Teorik olarak en iyi arkadaşlarınızla birlikte çalışmak eğlenceli gelir, ancak aslında bunu yaptıktan sonra çalışılan konuları anladıysanız şanslı sayılırsınız. Başkaları ile birlikte çalışacaksanız, dikkatinizi dün geceki dedikodularıyla dağıtmayacak ya da sizi bir daha çalışma molası vermeye ikna etmeyecek kişiler olduğundan emin olun.
 

Rahatsız Edici Bir Ortamda Çalışmayın 

 
Çalışmak için mükemmel bir yer bulmak zor ancak zorunlu olarak, başarılı bir çalışma oturumunun sağlanması için gereklidir. Dikkat dağıtıcı etmenler içeren bir kafe ya da yurt salonu gibi kalabalık yerlerde çalışmayın. Ancak, tam sessizlik sizi rahatsız ediyorsa, kütüphanede de çalışmayın. Bazen evde çalışmak sizin için dikkat dağıtıcı olabilir ve odaklanmak için ayrı bir ortama ihtiyaç duyarsınız. En etkili çalışma için ne tür bir ortama ihtiyaç duyduğunuzu öğrenin.
 

Kitap Yazmak Kadar Zaman Alacak İşlere Vakit Harcamayın

 
Notlarınızı yeniden yazmak ve renklendirmek mantıklı görünüyor, ancak bu gerçekten çalışmanıza yardımcı olacak mı? Kullandığınız eğitim tekniklerinin hangilerinin gerçekten de yararlı olduğunu ve yalnızca birer zaman kaybı olup olmadıklarından emin olun.
 

Sosyal Medyanın Sizi Alıkoymasına İzin Vermeyin 

 
On dakikalık bir çalışma molasında sosyal medyanızı kontrol etmek oldukça yeterlidir. Ayrıca, on dakikalık bir çalışma molasının ertelemelerle 30 dakikaya dönüşmesi de aynı derecede kolaydır. Sosyal medya tarafından kolayca rahatsız ediliyorsanız, telefonunuzu kapatmayı veya sosyal medya sitelerini dizüstü bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan engelleyecek bir uygulamayı indirmeyi düşünün.
 

Boş Bir Mide İle Çalışmaya Oturmayın 

 
Çalışma sırasında mideniz homurdanmaya başladıysa konsantre olmak artık çok zordur. Boş bir mideyle çalışmak zihninizin açlığınıza derslerinizden daha fazla odaklanmış olması demektir. Kitaplarınızı açmadan önce midenizin dolu olduğundan emin olun. Bu, çalışma sırasında atıştırmalıklarla dağılmanızı veya bazı yiyecekleri almak için ara vermeye zorlanmanızı önleyecektir.
 

Çalışmalarınızı Başkalarıyla Aşırı Analiz Etmeyin 

 
Arkadaşlarınızın ne kadar çalıştığıyla sizin ne kadar çalıtığınızı karşılaştırmak kolaydır. Fakat insanlar farklı çalışırlar. Başkası kadar iyi bir iş yapmadığınızdan endişe ederek kendinizi strese atmayın. Karşılaştırmalar asla yardımcı olmaz ve hayatınıza daha fazla stres katmaktan başka işe yaramazlar. Yalnızca kendi yaptığınıza odaklanın.
 

Doğru Düşünemediğiniz Noktaya Kadar Çalışmayın

 
Evet, çalışmanın da bir sınırı var. Kahve içmek sadece sizi uyanık tutacaktır. Baş ağrısı, mide bulantısı, bulanıklık ve yorgunluk hissi yaşamanızı engellemeyecektir. Bu sınırı zorlayarak çalışırsanız, herhangi bir bilgiyi öğrenemezsiniz sınav sırasında açıkça düşünme yeteneğinizi tehlikeye atabilirsiniz. Çalışmaya gelinceye kadar her zaman önce sağlığınızı koruyun.
 
Çalışmak asla eğlenceli olamaz. Nasıl çalışmamanız gerektiğini bilmek, yeteneklerinizi çalışma sürecinde en iyi şekilde kullanmanıza olanak sağlayacak ve kütüphanede saatlerce vakit harcamanız gerekmeyecek demektir. Bu önemli sınavlardan sonra eğlenmek için harika bir sebebiniz olsun diye, çalışma sürenizi en verimli şekilde kullandığınızdan emin olun.