Çalışırken Can Sıkılmalarından Nasıl Kurtuluruz

Çalışırken Can Sıkılmalarından Nasıl Kurtuluruz
Bazen çalışma şartlarını hazırlamak ve çalışma alanına girmek gerçekten zorlaşabilir. Başınızı kitaplara gömmek dışında başka bir şeyler yapmak istediğiniz bazı günler vardır. Peki konsantrasyon eksikliğini nasıl aşarsınız? 
 
Uykunuz olduğu için mi sıkılıyorsunuz? 
 
Nane aromalı sakız çiğnemeyi deneyin. İşe yaradığını göreceksiniz. Eski hikayelere, nane, kendinizi uyandırma ve iradenizi canlandırmanın harika bir yoludur, böylece öğrenirken daha zinde ve uyanık kalırsınız. Nane içerikli başka ürünlerde (çay gibi) sakinleşmenize ve çalışmanıza odaklanmanıza yardımcı olabilir.
 
Notlarınız arasında "eğlenceli" şeyler mi eksik?
 
Canlandırmalar yapın. Notlarınızı her sayfada farklı renkli kalemler kullanarak yazmak ya da paragraflar okurken bir ödül olarak şeker hedefleri koymak çalışmanızı renklendirebilir. (hedefteki paragrafa geldiğinizde bir şeker kazanırsınız). Bu gibi küçük, görünüşte basit hedefler zihninizi uyandırmaya ve iyi kazanımlarla çalışmayı ilişkilendirmeye yardımcı olan hedeflerdir.
 
Konsantrasyonunuzu kaybettiğiniz için mi sıkılıyorsunuz?
 
O zaman kesinlikle karalamalar yapmalısınız. Karalama yapmak genellikle hayalperestler ile bağlantılıdır, ancak siz çalışma havasında değilken karalama çizimler yapmak, can sıkıntınızı hafifletmek için birebirdir. Başka bir yolsa, sıkıntıdan kurtulmak için yürüyüşe çıkmaktır. Arada sırada biraz temiz hava almak konsantrasyonunuzu toparlamak için size yardımcı olacaktır. 
 
Notlarınızın anlatım şekli sizi sıkmış olabilir mi?
 
Başka bir çalışma yöntemi bulmalısınız. Çalışma yöntemleriniz sürekli olarak sizi sıkıyorsa ve tüm çalışma isteğinizi kaybetmenize neden oluyorsa, belki de çalışma yönteminizi yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiştir. Ne tür bir öğrenicisiniz? Çizimlerle öğrenmeyi mi tercih ediyorsunuz yoksa çalışmalarınızı anlamanız için okumayı mı tercih edersiniz? Kalabalık gruplarla çalışmayı mı istersiniz yoksa yalnız çalışmayı mı tercih edersiniz? Bu sorulara cevap olarak verdiğiniz yanıtlar, sizin için en iyi eğitim metodunu belirlemenize yardımcı olabilir.
 
Anlamadığınız için sıkılmış olabilir misiniz?
 
Tabii ki, bunun çözümü yardım istemektir. Bir ders kitabının önünde otururken çok fazla sıkılıyorsunuz çünkü tek bir soruyu dahi anlamıyorsunuz. Bu durum, sadece bilgilerinizde boşluk bırakmakla kalmaz, aynı zamanda elinizin altındaki göreve odaklanmanıza engel olur. Eğer anlamada güçlük çekiyorsanız, size yardımcı olması için bir arkadaşınızı davet edebilirsiniz ve ya öğretmenlerinizden destek isteyebilirsiniz. Çalışmanın en iyi parçası, zor bir sorunun çözümünü tamamıyla anladığınız zamandır!
 
Çalışma sırasında bunlar gibi zincirleme can sıkıntılarını kırmanın pek çok yolu vardır, ama bazı metotlar diğerlerinden çok daha iyi çalışabilir sizin için. Her şey sizinle alakalı. Eğer bu sıkıntı zincirini kırmak için farklı yöntemleriniz varsa tabi ki onları da uygulayabilirsiniz.