Çocuğumuzu Ders Çalışmaya Nasıl Teşvik Ederiz?

Çocuğumuzu Ders Çalışmaya Nasıl Teşvik Ederiz?

Çocuklarımıza ders çalıştırma meselesi onların yaşları ile doğru orantılı bir süreçtir. Bu süreçte her bireye özel ve aynı zamanda yaşlarına uygun davranılması alınacak sonuçlar açısından büyük önem teşkil eder.

Bizim burada dikkat çekmeye çalıştığımız problem çocuklarımıza ders çalışma özelliği kazandırmamızdır. Bunun için "Çocuğum ders çalışmıyor, Çocuğum ders yapmayı sevmiyor" diyorsanız biz size bu konuda yapmanız gerekenleri şöyle sıralıyoruz:

Uzun süreler masa başında oturup ders çalışmasını beklemeyin: Bizlerin yapmış olduğu en büyük hatalardan biri evlatlarımızdan uzun süreler boyunca ders çalışmasını istemektir. Bu hem onlar için hem de bizim için büyük bir eziyet olmakla beraber onlardan bunu beklemek de amaçsız bir eğilimdir.

Düşünelim, bir işi saatlerce yaptığımız zaman ister istemez yorulup ondan sıkılmaya başlıyoruz. Molalar ve aralar dinlenmek için insan bedeninin ihtiyaç duyduğu şeylerdir. İşte bu noktada çocuklarımızı bu aralara çıkarmak ya da onlarla ders aralarında keyifli birliktelikler geçirmek bizleri daha iyi bir sonuca götürecektir. Onları körü körüne ders çalışmaya zorlamak yerine, “5 saat değil 1 saat çalış düzgün çalış” düşüncesinde olalım. Unutmamamız gereken nokta; ders çalışma özelliğini onlara aşılamamız gerektiğidir.

Disiplini elden bırakmayın: Bu noktada bazı aileler bize göre fazla yumuşak kalpli davranıp kontrolü tamamıyla kaybediyorlar. Gerçekten önemli bir noktadır ki en sonunda aileye duyulan saygıyı bile kaybetme noktasına gelecek bir durumdur.

Yukarıda belirttiğimiz “5 saat yerine 1 saat olsun düzgün olsun” düşüncesini eksiksiz bir şekilde uygulamak zorundasınız. Nitekim devlet okullarında ya da özel okullarda öğretmenlerimizin öğrencilerin hem okul eğitimi hem de birey olarak sosyal eğitimine etkisi tam anlamıyla bir disiplin çerçevesinde meydana gelir. Bu yüzden biz her zaman disiplini ön plana alırız. Unutmayın bazı şeyler taviz verilmeyecek kadar değerlidir.

Ders çalışma azmi aşılayın: Bir diğer temel ve son konumuz ders çalışma isteği kazandırmamız için çocuklarımıza yaptığımız moral yükseltmeleri ve ödüllerdir. Bu en önemli konu olmakla beraber yapılması gerçekten iyi sonuçlar doğurur.

Çocuklarımız onları takdir ettiğimizi bilmelidirler, bu sebeple bilinçaltlarında eğer ben dersimi yapar ve çalışırsam ailem de bende mutlu olurum düşüncesi oluşur. Örneğin ders aralarında onlara bir ödül verin ya da "bak en sevdiğin yemeği yapıyorum" gibi cümleler kurun. Ya da "akşam neden arkadaşlarına gezmeye gitmiyorsun, senin için yapabileceğim bir şey var mı?" cümlelerini kullanmanızı öneririz.

Özel okullar ve devlet okullarında rehberlik servisleri bu noktada hizmetler vererek sizleri bilgilendirirler. Bizler bu noktada bilinçli olmalı evlatlarımıza en güzel şekilde yaklaşmayı bilmeliyiz. Kırıp dökerek, karşımızdakileri zorlayarak sonuç elde edemeyiz.

Takdir edersiniz ki bir kalbi kırmak kolay onarmak zordur.