Bir Çocuğun En İyi Arkadaşı Kimdir?

Bir anne ve baba için çocuğu dünyadaki en önemli varlığıdır. Çocukları için yapamayacakları hiçbir şey yoktur ebeveynlerin. Onun sağlığı, mutluluğu, eğitimi, gelişmesi için bütün imkanlar seferber edilir. Bütün bunların yanında arkadaş ortamı ve arkadaş seçimleri de bir anne ve babayı düşündüren önemli konuların başında gelmektedir.

Konumuz “küçük bir çocuğun en iyi arkadaşının kim” olabileceğine cevap bulmak. Yapılan bir çok bilimsel araştırmada, özellikle küçük yaştaki çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimleri ve sağlıkları için hayvanların iyi birer yardımcı olduğu sonucuna varılmaktadır.

Hayvanların, bu önemli rolü oynarken çocuklara sağladıkları yararlar, sevgi ve bağlılık kavramının oluşumu, pekiştirilmesi, duygusal ve sözsüz öğrenmeyi sağlama, sorumluluk ve yeteneklerin gelişimi, yaşam ve ölüm kavramlarının öğrenilmesi, fiziksel ve ruhsal sağlığı  olumlu etkileme, ekolojinin farkına varılmasını sağlama olarak sıralanabilir ve bu konular çoğaltılabilir.

Yapılan araştırmalar  hayvanların sevgiyi güçlendirebilmek için çocuklara fırsatlar oluşturduklarını ortaya koymaktadır. Evcil hayvanlar, özellikle kedi ve köpekler, çocuklara sıcak bir dostluk ve samimiyet sunuyor, çocuklara sarılarak ya da onları yalayarak sevgi alışverişinde bulunuyor, dolayısıyla çocukların duygusal gelişimlerini destekleyerek kendileriyle dış dünya arasında köprü oluşturmasını sağlıyorlar.

Özellikle sözsüz iletişim kurmaları sayesinde küçük yaştaki çocukların hayvanlarla iyi birer oyun arkadaşı olduğu, ihtiyaçlarına cevap alabildikleri ve bir dostluk bağının kurulduğu çoğu zaman dış dünya ile iletişim kurmakta zorlanan çocukların sosyal hayata açılmalarının evcil hayvanları sayesinde olduğu araştırmalar ve gözlemler sonucu kanıtlanmıştır.

Fotoğraf galerimizde “Ayasakai” adlı bir sosyal medya kullanıcısının fotoğraflarını bulacaksınız. Fotoğraflarda Tasaku ile Muu’yu bulacaksınız ve aşağıdaki cevapların haklılığını anlayacaksınız.

Neden Köpekler Bir Çocuğun En İyi Arkadaşıdır?

  • Beraber uyurlar,
  • Beraber üzülürler,
  • Beraber dertleşirler,
  • Beraber koşup, oynarlar,
  • Beraber eğlenirler,
  • Beraber öğrenirler,
  • Birlikte çok iyi anlaşırlar.