Çocuğunuz için Uygun Video Oyunu Nasıl Seçilir

Çocuğunuz için Uygun Video Oyunu Nasıl Seçilir

Video oyunları oynamak artık çocuklar için yaygın bir eğlence türüdür. Oyunlar çocuklara coşku, heyecan, meydan okuma ve kontrol edebilme yetkisi sağlıyor; aynı zamanda göz alıcı ve gerçeğe yakın grafikler ve seslerle onlara zevk veriyor. Onun sosyalleşmeye, rekabet etmeye, işbirliği yapmaya ve arkadaşlarıyla etkileşime girmesine olanak sağlıyor. Video oyunları oynamanın, beyin gelişimine yararlarının çok fazla olduğunu gösteren birkaç farklı çalışma da mevcut.

Ayrıca video oyunlar gibi mobil uygulamalarda çocukların fazlasıyla ilgisini çekmektedir. Gerekli araştırmayı yaptığınız taktirde çocuklar için eğlenceli uygulamalar bulabilirsiniz. 

Video Oyunu Seçiminin Önemi


Çocuklar genellikle oynayacakları oyunları arkadaşları veya akranlarının oynayıp oynamadığına bakarak seçerler. Bunun yanında, çocuğunuzun ne oynamasını istediğinizi ebeveyni olarak siz seçtiğinizde bu durumun bazı avantajları vardır.

Çocuklar için uygun olmayan şeylerden kaçınmalısınız ve oyun oynarken geliştirmelerini istediğiniz zihinsel becerileri iyi hedeflemelisiniz. Ayrıca, ikinizin ya da aile bireylerinizin keyfini çıkarabileceği çok oyunculu bir oyun seçmek isteyebilirsiniz ve bu nedenle oyunlar aile bağlarını geliştirici bir kaynak haline gelebilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda video oyunu var ve seçim yapma işinin altında ezilmiş olabilirsiniz. Çocuğunuzun ve ailenizin keyif alacağı hazineyi keşfetmenize yardımcı olabilecek adımlar şunlardır:

1- Çocuğunuzun eğleneceğini düşündüğünüz onunda ilgilendiği bir tür seçin ve zihinsel bazı kriterleri ortaya koyun. En popüler türler şunlardır:

> Strateji oyunları - planlama, stratejik kararlar alma ve kazanmak için sınırlı kaynakları yönetme kabiliyeti gerektirir.

> Birinci kişili nişancı oyunları – uzaysal haritada gezintiler, el-göz koordinasyonu, galibiyet için strateji geliştirme gerektirir.

> Aksiyon oyunları - daha derin karar verme, verimli akıl yürütme ve hızlı analiz yapma kabiliyeti geliştirir.

2- İnternet araştırması veya oyun dergilerinden bilgi ve incelemeler okuyarak bu türlerdeki en iyi ve popüler oyunları araştırın. Eğer bir mağazadan alışveriş yapıyorsanız satış elemanlarına da bu konuda danışabilirsiniz.

Alternatif olarak, Google'da 'video oyunu yorumları' için arama yapabilir veya Youtube gibi platformlarda yayınlanan oyun videolarını izleyebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızın ve ailenizin önerilerini de düşünebilirsiniz.

3- Çocuğunuzun yaşı için uygun olduğunu düşündüğünüz bir oyun seçin. Oyunu satın almadan önce oyunun derecelendirmelerini kontrol edin. Oyunun başlık ve kapak resmini iyice incelemeyi unutmayın. Cinsel ve/veya şiddet içeren içerikler varsa, o zaman bu oyunu çocuğunuzdan uzak tutun.

4- Grafikler daha az gelişmiş olsalar bile bazı eski oyunlar daha yeni oyunlardan daha keyifli ve geliştirici olabilir.

Türkiye’de bazı özel okulların öğrencilerine eğitici ve onları geliştirici oyunlar oynattığını biliyor muydunuz?

Kolejiniseç kolej tercih platformu olarak sizler ve çocuklarınız için ideal olan özel okul ve kolejleri sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz.