Çocuğunuza Doğa Sevgisi Aşılayın

Çocuğunuza Doğa Sevgisi Aşılayın

Gelişen teknoloji her geçen gün insanları doğadan uzaklaştırıyor. Doğa ise insanların bu uzaklaşmasını hüzünlü bir şekilde izliyor olsa gerek.

Doğa sevmeyen bireyler yetişiyor. Bir boş kâğıdın önemini doğayı bilmeyen, bir ağacın nasıl yetiştiğini, ne kadar sürede geliştiğini bilmeyen çocukların doğaya değer vermesi zorlaşıyor.

Her sevgi gibi doğa sevgisi de küçük yaşta başlar. Doğa ve çevreyi koruyan çocuk yetiştirmek doğa sevgisi aşılamak ile mümkündür.

Çocuğumuza doğa sevgisi aşılamak için etrafımızı saran beton yığınlarından uzaklaşarak doğanın içinde zaman geçirmeliyiz. Çocuğumuzun doğrudan deneyim kazanmasını sağlamalı, toprağa, ağaçlara dokunmasına izin vermeliyiz. Büyük şehirlerde yaşamayı bir engel olarak görmemeliyiz. Çocuğumuzu nasıl sinemaya, oyun parklarına, avmlere götürüyorsak onları hayvanat bahçelerine, doğa parklarına götürmeliyiz. Belki bir hafta sonu yemeğinizi bahçesinde birkaç hayvan olan butik bir restorana götürerek hem güzel bir hafta sonu kahvaltısı yapıp hem de çocuğunuzun doğa içinde ağaç sevgisini doğa sevgisini doğaya dokunarak deneyimlemesini sağlayabilirsiniz.

En Etkili Öğrenme Yöntemi


Çocuklarda en etkili öğrenme yöntemlerinden birisi oyundur. Doğada oynayabileceğiniz çeşitli oyunlar ile çocuğunuzun çevresini keşfetmesini ve doğa sevgisinin artmasını sağlayabilirsiniz. Doğada geçirilecek eğlenceli vakitler çocuğunuzun doğayı sevmesine etki edecektir. Çocuğunuza hayvanları ve bitkileri tanıtmak doğa bilincinin artması açısından  faydalı olacaktır. Bunu yaparken sadece anlatıcı olmamalı, çeşitli sorularla çocuklarınızın konuya dahil olmasını sağlayabilirsiniz.  İletişiminizde yapıcı ve anlatıcı bir dil kullanmayı unutmayın. Yanlış cümleler kurmaktan kaçınınız.

Çocuklarınıza doğa sevgisini evinizin içinde de sağlayabilirsiniz. Evinizde birlikte yetiştirebileceğiniz bir çiçek alabilir ve bakımına çocuğunuzun yardım etmesini isteyebilirsiniz. Doğa ile ilgili belgeselleri izleyebilir ve tartışma konuları ile onun ilgisini çekebilirsiniz. Aynı zamanda yaklaşan sömestr tatili çocuğunuz ile vakit geçirmek için büyük bir fırsat olacaktır.

Televizyonlarda, sosyal sorumluluk projelerinde doğaya fidan dikiliyor, bunlar kadar doğaya çocuk dikmekde çok önemli. Doğamızda soyu tükenen bir şey de çocuktur. Doğaya dikilen her bir çocuk geleceğimize yatırım olaaktır. Ülkemiz en geç nufüslu ülkelerden birisi. Çocuklarımız bizim herşeyimiz. Çocukların doğru yöne gidebilmesi için anne babanın doğru yol göstermesi gerekir. Bu bağlamda siz değerli velilerimizin doğayı seven biryler yetiştirebilmesi için elinden geleni yapması gerekiyor. Doğa sever her bir birey bir sonraki neslimiz için ışık kaynağı olacak.

Unutmayın bir insan eliyle dokunmadığı, gözüyle görmediği, ismini bilmediği bir şeyi koruyamaz.