Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmenin Yolları

Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmenin Yolları

Ebeveynlerin bir çoğu çocuklarının çeşit çeşit kitaplar okumasını, hayata hazırlanmasın da kitaplarla kendisini yetiştirmesini ister. Anne ve babalar, kendileri okumasa bile, kitapçılara gidip kendi için kitaplar almasa da çocuğunun okumasını, dilediği kitapları almasını ister.

Peki ya daha sonra? Eve getirilen kitaplarla kütüphaneler doluyor fakat çocuklar okumuyor. Onun yerine saatlerce televizyon seyrediyor, bilgisayar oyunları ile kitap okumayı bırakın derslerine bile  yeterince zaman ayıramıyor.

Kitap okumayı çocuklarınıza sevdirmek için ilk adım ne olmalıdır?

> Önce Siz Kitap Okuyun

Çocuklarınıza okumayı sevdirmeye çalışırken kendiniz okuyor musunuz peki? Ya da okumaya vaktiniz mi yok? Bunu tekrar düşünün. Bu zaman probleminin birçok çözümü mevcut: toplu taşıma araçlarında, durakta beklerken, vapurda, trende, çayınızı yudumlarken vb. pek çok yerde kitaplarınızı okuyabilirsiniz. Bu tür beklemelerle ne çok vakit harcıyormuşuz, düşündünüz mü hiç?


Telefonla, bilgisayarda veya internetle harcanılan zamanın bir kısmıyla ciltler dolusu kitap okumaya zaman kalabilir. Ayrıca uyumadan önce kendinize kısa bir süre de olsa kitap okumaya zaman ayırıp bunu alışkanlık haline getirmeniz çocuğunuz için iyi bir izlenim olmayacağını kim söyleyebilir?

Unutmamak lazım ki kitap okumak sadece gece uymadan önce yapılacak bir aktivite değildir, tüm güne yayarak okuma alışkanlığı kazanmak gerekmektedir. Yukarıda da saydığımız gibi gün içinde kitap okumaya fırsat bulabileceğimiz birçok zamanlarımız olmaktadır.

> Kitabınız Her Zaman Yanınızda Olsun

Yanında kitabıyla dolaşan bir ebeveynin, sürekli çocuğuna kitap okumasını öğütlemesine de gerek kalmaz. Çünkü çocuklar iyi birer izleyicidirler.

> İçinde Kitap Okumanın da Olacağı Etkinlikler Planlanmalı

Çocuklarınızın eğleneceği aktiviteler hazırlarken programın içine kitap okuma seanslarının da eklenmesi etkili olacaktır. Çocukların eğleneceği yaşlarda olduğunu unutmayalım ve çocuklar için eğlendiren her şey çocuklar tarafından çok sevilir.

> Ailece Kitap Okuma Saatleri Oluşturun

Akşamları dizi izleyerek hiçbir şeyin kazanılmamasındansa onun yerine kitap okuma saati oluşturup hem ailece birlikte vakit geçirmiş hem de çocuklarınızın kitap okuma alışkanlığına katkı sağlamış olursunuz.

> Kitap Okuma Etkinliklerine Katılın

Kitap okuma etkinliklerine çocuklarınızı da götürün. Bildiğiniz gibi edebiyat, her yaştan birey için uygun olan bir faaliyet alanıdır.

> Çocuklarınıza Kitaptaki Karakterleri Canlandırarak Okuyun

Yüksek sesle okuyacağınız kitaptaki karakterleri canlandırırsanız, çocuğunuz için kitap okuma etkinliğiniz daha eğlenceli hale gelecektir. Böyle bir oyun çocuğunuzun kitabı zihninde canlandırmasını kolaylaştıracaktır.

> Çocuklarınızın İlgi Alanlarına Yönelik Kitaplar Seçin

Çocuklarınızın ilgi alanına ve karakterleriyle uyuşacak kitaplar seçtiğinizde bu onların kitap okuma isteğini  arttıracaktır.

> Çocuğunuzla Aynı Kitabı Okuyun

Çocuğunuzun okuduğu kitaba eşlik etmeniz onun kendi kitabına bağlanmasına yardım edecek ve kitabını sonuna kadar okuyabilmesine destek verecektir.

> Çocukların Okumasının Sadece Kitaplarla Sınırlı Kalmamasına Özen Gösterin

Okumak, sadece kitaplarla sınırlı değildir. Çocuklarınızın gazete, dergi, e-kitap, çizgi roman vs ne okumak istiyorlarsa bırakın okusunlar. Bu, çocuklarınızın okuma alışkanlığını bir basamak daha ileri götürecektir.

> Alacağınız Hediyelerin Arasına Kitapları Ekleyin

Doğum günlerinde veya hediye alacağınız diğer günlerde kaybolacak ya da kırılacak oyuncaklar almak yerine kitapları tercih edin. Ayrıca okullara, vakıf ve derneklere kitap bağışlarında bulunun. Böylece çocuklarınıza kitap sevgisini aşıladığınız gibi kitapların diğer oyuncaklardan daha değerli olduğu mesajını da vermiş olursunuz.

> Çocuklarınızdan Kitap Okumanın Yanında Kendi Hikayelerini Yazmalarını İsteyin

Bir zaman sonra çocuklarınızdan kendi hikayelerini yazmalarını isteyin ve ne yazarsa yazsınlar bunları, küçük kitapçıklar haline getirin. Bu durum onların daha çok heveslenmesini sağlayacaktır.

> Çocuklarınıza Vereceğiniz Ceza, Kitap Okuma Cezası Olmasın

Ceza, olumsuz bir anlam taşır. Çocuğa ceza olarak kitap okumasını söylediğinizde, kitap okumanın kötü bir şey olduğunu algılayacaktır.

> Kitap Okurken Merak Ettiği Yerde Ara Verin

Kitapta merak ettiği yerde mola vermeniz, bir sonraki okuma seansı için çocuğunuzun daha istekli olmasına neden olacaktır.

> Sizi Kitap Okurken Görmelerini Sağlayın

Defalarca dile getirilen bir gerçek var ki; “Çocuklar iyi birer taklitçidirler.” Bu söz sizin iyi bir rol model olmanızı gerektirmektedir. Yeri gelir, davranışlarınız söylediklerinizden daha etkili olur.

> Büyük Çocukların Küçük Kardeşlerine Kitap Okumasını Sağlayın 

Lider olma özelliği hangi yaş olduğu fark etmeksizin, her insanda bulunur. Bu durum çocukların kitap okumayı daha ciddiye almalarını sağlayacaktır.

> Kitaplara Karşı Nazik Olmalarını Öğretin

Çocuklarınıza kitapları dikkatlice tutmaları, sayfaları açarken buruşturmamaları gerektiğini özellikle belirtin. Ve işleri bittiğinde nazikçe aldıkları yere koymaları gerektiğini çocuklarınıza muhakkak öğretin.

> Çocuğunuz Kolaylıkla Kullanabileceği İlginç Kütüphaneler Tasarlayın

Çocuğunuzun içine düşeceği kitaplıklar oluşturmanız, kitapla olan bağını arttıracaktır. “Rehber Kitaplarla Huzur Köşeleri” adı ile yayınladığımız haberin Fotoğraf Galerisi bu konuda size yaratıcı fikirler sunacaktır.

> Kitap Aralarına Küçük Notlar Yerleştirin

Çocuğunuzun önceden okuduğu ya da ona yeni aldığınız bir kitabın arasına küçük notlar bırakmanız çocuğunuzun ilgisini çekecektir.

> Tatil ve Kutlamalarınıza Kitapları Ekleyin

Tatil ve kutlama gibi eğlenceli programlarınıza kitap okuma seanslarını da eklemeniz, çocukları kitap okuma konusunda daha hevesli yapacaktır.

> Çocuğunuza Kitap Kaynaklı Araştırmalar Ayarlayın

Kitaplar arasında geçirilecek süreler, çocukları kitaba ve okumaya daha çok yaklaştıracaktır.

Aslında her öğrenci kitap okumayı düzenli bir alışkanlık getirmelidir. Okuyacağı kitapları dikkatle seçmelidir, çünkü okunan her kitap bizi çok iyi yansıtan bir ayna görevi görmektedir. Ebeveynlere düşen görev ise kitapla çocukları arasındaki bağları güçlendirecek yollar geliştirme ve çocuklarına bu yolları sunmaktır.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak hayatınızın her anında kitap dolu günler dileriz.