Çocuğunuza Mutlaka Beslenme Çantası Hazırlayın

Çocuğunuza Mutlaka Beslenme Çantası Hazırlayın
Çocuklarımızın beden gelişiminin yanı sıra zihin gelişimini de etkileyen en önemli şey doğru ve dengeli beslenmedir. Doğru ve dengeli beslenmenin bilimsel olarak da çok önemli olduğu ortaya çıkmıştır.
 
Dengeli beslenmeyen öğrencilerde dikkat dağınıklığı, uzun süre odaklanamama, konsantrasyon eksikliği ve mutsuzluk gibi olumsuz davranışlar gözlemlendiği açıklanmıştır. Siz ebeveynler olarak çocuğunuzu doğru ve dengeli beslenmeye teşvik etmelisiniz. İşte size bu konuda yardımcı olabilecek birkaç öneri. 
 
1. Çocuğunuzu kahvaltısız okula yollamayın: Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Hem güne daha zinde başlamak için hem de gün boyu daha iyi hissetmek için kahvaltı yapılmalıdır. Çocuğunuz kahvaltı yapmayı sevmiyorsa, ona kahvaltıyı cazip kılacak yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Zira dışarıda yenen poğaça ve simitler çocuğunuza ‘kilo’ dışında pek bir şey katmayacaktır. 
 
2. Beslenme çantası hazırlarken çocuğunuzun fikrini alın: Beslenme çantası hazırlarken çocuğunuza danışmayı unutmayın. Eğer siz beslenme çantasına, sırf sağlıklı olsun diye sürekli çocuğunuzun sevmediği şeyleri koyarsanız, çocuğunuz yemek yemekten soğur ve dışarıdaki yemekler daha cazip gelir. O yüzden onun istediği yiyecekleri sağlıklı bir şekilde hazırlamalı, çocuğunuza bu alışkanlığı kazandırmalısınız.
 
3.Beslenme ‘çantası’ sorunsalı: Eğer çocuğunuz beslenme çantası taşımaktan hoşlanmıyorsa pes etmeyin! Beslenmesini küçük buzdolabı poşetlerine veyahut streçle sararak okul çantasına koymayı teklif edin. 
 
4. Beslenme hazırlamak için internetten yardım alabilirsiniz: Yazımızın başında dengeli ve doğru beslenme dedik. Her gün aynı yiyecekleri koymak doğru değildir. Yiyecekleri çeşitlendirmelisiniz. Eğer bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız internette ufak bir araştırma yaparak yüzlerce alternatife ulaşabilirsiniz.
 
5. Her şeyden azar azar: Abur cuburların zararlı olduğunu bilmeyenimiz yok. Fakat çok katı bir şekilde çocuğunuza bunu yasak ederseniz çocuğunuzun daha fazla istemesine sebep olursunuz. Çocuğunuzu arada bir abur cuburlarla ödüllendirebilirsiniz. 
 
Her ne olursa olsun hem kendiniz hem de çocuğunuz için en önemli şeyin sağlık olduğunu unutmayın. Dışarıda yemek yemek ya da eve sipariş etmek her ne kadar kolay ve pratik olsa da zararınızın faydanızdan daha fazla olduğunun bilincinde olmalısınız. Hem ruhen hem de bedenen sağlıklı bireyler yetiştirmek istiyorsanız önce işe kendinizden başlamalısınız!