Çocuk Ebeveyn İlişkisine Çocukların Bakışı

Çocuk Ebeveyn İlişkisine Çocukların Bakışı

Çocuk – ebeveyn ilişkisine çoğu zaman ebeveynlerin gözünden bakmaya alışkınızdır. Halbuki madalyonun bir de çocuklar gözünden olan kısmı vardır ki bu, birçok ebeveynin unuttuğu veya görmezden geldiği bir durumdur.

Büyükler olarak bizler her zaman çocuklarımızın yapmaları gerektiklerini anlatır, yargılar ve sonuçlar çıkarırız. Peki büyükler olarak bizlerin doğru bilip yaptığımız yanlışlar ne olacak? İşte çözüm için bazı kıstaslar.

Bir çocuğun ilk kahramanı her zaman anne ve babasıdır. Koruyucu kalkanı, ilk öğretmeni ve sevgisini paylaştığı ilk temas. Anne baba demek onların küçük dünyalarında büyük bir yer demek aslında. Tam da bu yüzden ebeveynleri etkileyen her durum ister istemez onları da etkilemekte. İşte unutulmaması gereken ilk kural bu.

Ebeveynin yaşadığı her bir sorun çocuğu da etkilemekte bunun çözümü ise çocuklarımızı karşımıza alıp her bir ayrıntısıyla olayları anlatmak değil, bu çocuklarımız için biraz ağır bir yük. Bunun yerine küçük adımlarla kendinize fırsatlar oluşturabilirsiniz. 

İş hayatının zorlukları, başarı ve kariyer stresi yanında günümüz popüler hastalığı tükenmişlik sendromu ile sorunlar yaşayan ebeveynler için en güzel çare günde fazla değil yirmi dakika veya yarım saati kendinize ayırmaktır. Bunun yanında psikolojik destek almakta önemlidir. Tecrübelerine güvendiğiniz bir arkadaşınız bu konuda size düşündüğünüzden daha fazla katkı sağlayacaktır.

Olumsuz havanızı bir anda dağıtacak bu küçük adımlar sizden çocuğunuza geçecek negatiflikleri de bitirecektir. Unutmayın bir ebeveyn ne kadar mutlu ise çocukları da o kadar mutlu olurlar. Çünkü onların dünyasında büyük bir yer kaplıyorsunuz.

Çocuklarımızla olan iletişimimizde bazı kuralları tekrarlamakta yarar var. Ebeveynlerin sıklıkla yaptıkları hatalara çocuklarımızın gözünden bakacak olursak;

Bana yapma dediği şeyleri kendisi yapıyor.” Söylediklerimizin yaptıklarımızla uyumlu olması büyük bir  önem taşıyor. Çocuklarımız söylediklerimizdense yaptıklarımızdan daha fazla öğrenirler. Doğru ve yanlış ayrımını sözlerimizden çok yaptıklarımızla göstermemiz gerekiyor.

O kadar çok kural koyuyorlar ki düşünmemizi engelliyorlar.” Onların iyiliği  için olduğuna inandığımız birçok kuralı onlara anlatmadan dayatmak çocuklarımızın yaratıcı düşünme ve sorgulama yetilerini zayıflatmaktadır.

Kariyer ve gelecek konusunda beni özgür bırakmıyorlar.” Her çocuk ebeveyni için bir gelecek hayalidir. Onun iyiliği için istediği meslek çocuğumuzun hayalleri ile örtüşmeyebilir. Çocuklarımızın ileride bizim seçimlerimizle mutsuz olmalarını istemiyorsak onları gelecek ve kariyer konusunda bilinçlendirmeli fakat kararlarında özgür bırakmalıyız.

Balık tutmayı öğretmiyor balık veriyorlar.” Bir önceki hatanın benzeri olan bu durumda da ebeveynler çocuklarının hata yapmamaları için yapacakları doğruları da silmekte bir çok sorunu kendileri çözmekte çocuklara ise sadece beklemek düşmektedir. Unutmayalım ki sosyal hayatta sürekli çocuklarımızın yanında olamayız onlara doğruları değil doğruya giden yolları göstermeliyiz.

Sevgili ebeveynler bugün bir seçim yapmanız ve adım atmanız gerekiyor. Çocuklarınız ve kendiniz için bugün yeni bir başlangıç yapabilirsiniz, karar sizin.