Çocuklara İkinci Bir Dil Öğretmek

Çocuklara İkinci Bir Dil Öğretmek

Her ebeveyn çocuğunun en az iki dil bilmesini ister mutlaka. Verilen eğitim ne derece yeterlidir bu tartışılabilir. Bazen iyi bir eğitim almış olsa da çocuk dil öğrenmekte zorluk yaşayabilir. Hatta çocuğunuz günlük hayatında iki dile birden maruz kalsa bile belli bir noktada sadece birine takılı kalıp ikinci dili unutması olasıdır. İki dil bilen bir çocuk yetiştirmek için bir ebeveyn olarak bazı planlamalar yapmalı, çaba harcamalı ve başarılı bir strateji uygulamalısınız. Çocuğunuzu iki dile eşit bir şekilde nasıl maruz bırakacağınız, kimin hangi dili ne zaman konuşacağı, çocuğunuzun iki dil öğrenimini geliştirmek için hangi materyalleri kullanacağınız gibi birçok soru aklınızda oluşmaya başladıysa, işte sizin için bu sorulara bazı cevaplar:

 

Çocuğunuzun iki dili de etkin bir şekilde öğrenebilmesi için doğru dengeyi bulun. Bunu başarabilmek için toplumdaki dil kullanım örneklerini iyi inceletin. Çocuğunuzu her iki dilde de eşit oranda okuma, yazma ve dinleme etkinlikleriyle karşılaştırın.

Ebeveynler genelde her iki dili eşit oranda öğretebilmek için annenin bir dili babanın ise diğer dili öğretmesini tercih ederler. Diğer bir strateji olarak çocuğunuza okula başlamadan önce evde diğer dile göre daha güçsüz olduğu dili öğretebilirsiniz. Bu sayede okula başladığı dönemde her iki dilde de güçlü hale gelmiş olacaktır.

Dilleri nasıl kullanacağınıza dair plan yaptıktan hemen sonra bunu düzenli bir şekilde uygulamaya başlayın ve hiçbir zaman aksatmamaya dikkat edin. Süreklilik dil öğrenmede çok önemlidir.

İki dilli bir çocuk yetiştirebilmek için diğer aile bireylerinin de çaba göstermesini sağlayın.

Çocuğunuzun gün boyu iki dille de karşılaşması önemlidir. Bunu gün içinde bir alışkanlık haline getirmeye çalışın. Çocuğunuzla karşılıklı iletişim içinde olun ve bol bol sohbet edin.

Dil öğrenmeyi keyifli hale getirin. Örneğin çocuk şarkıları, oyunları vb. aktiviteler uygulamak çok faydalı ve çok eğlenceli olacaktır.

Çocuğunuza ikinci dilde romanlar, hikâyeler ve dergiler okuyun.

Bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için çizgi filmler ve oyunlar gibi medya ve eğlenceli eğitim materyallerini kullanmak onlar üzerinde insan etkileşimi kadar etkili değildir. Eğer bunları kullanmak zorundaysanız çocuğunuzla bu araçları kullanırken mutlaka siz de iletişim içinde olun. Örneğin onunla izlediği şovda veya oynadığı oyunda neler olduğu hakkında konuşun, ona basit sorular sorup fikirlerini sizinle paylaşmasını sağlayın. Bebekler cansız olan herhangi bir nesne yerine insanları tercih ederler. Bebekler ve çocuklar diğer insanlarla yaşadıkları etkileşim sayesinde en iyi şekilde öğrenebilirler. Çocukların dil öğrenebilmesi için onların düzeyinde olan etkili diyaloglar gerçekleştirmek son derece önemlidir. Bu diyaloglar onların ilgili oldukları konular hakkında olursa bu öğrenmeyi daha da kolaylaştıracaktır.

Yaşça daha büyük çocuklar için medya ve eğlenceli eğitim materyalleri onların ikinci dil öğrenimini sağlamlaştırmaya yardımcı olur. Örneğin müzik çalarlara ikinci dil öğrenimiyle ilgili materyaller yükleyebilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte ikinci dille ilgili olan kültürel etkinliklere, fuarlara ya da sergilere gidin. Dille birlikte o dilin kültürüyle de karşılaşması öğrenmesini sağlamlaştıracaktır.

Çocuğunuzu o ikinci dilde bir iletişim çabası gösterdiği zamanlar takdir edin onu övün. Teşvik ve takdir çoğu zaman en etkili öğrenme tetikleyicileridir.

Öğretmeyle ilgili şüpheler duyduğunuzda hemen pes etmeyin güçlü kalın ve sabırlı olun.