Çocuklara İzletmeniz Gereken 10 Film

Çocuklara İzletmeniz Gereken 10 Film

Sinema kitleler üzerinde büyük etkiler yaratabilen bir sanat alanıdır. Büyük kitleler üzerinde etkileri olan sinemanın çocuklarımız üzerinde etkisi olmadığını söylemek tabi ki imkânsız.

Çocuklarımızın sinema filmlerini sevmesini ve bu sanat alanına ilgi göstermesi onların eğitimi ve karakterleri açısından büyük etkiye sahip. Çocuklarda ergenlik çağını henüz bitirmeden, gelişimlerine çok şey katacak birkaç sinema filmini sizler için listeledik.

1. Charlie'nin çikolata fabrikası

Robert Dahl imzalı kitaptan uyarlanan 1971 yapımı bu müzikal filmde fakir ailesi ile birlikte yaşayan Charlie'nin, Willy Wonka'nın gizemli çikolata fabrikasına yaptığı ziyaret işleniyor.

Bu müzikal filmde çocuklar umut etmekten ve hayal etmekten asla vazgeçmemeleri gerektiğini öğrenecek. Her ne kadar akıl çeldirici olsalar da yanlış yol ve yöntemlerin doğru şeyleri yapmanın tadını vermeyeceğini anlayacaklar.

2. Aslan Kral

1994 yılında vizyona girdiğinde tüm dünyada çok konuşulmuş bir animasyon filmdir Aslan Kral. Sadece çocuk izleyiciler değil yetişkinler tarafından da büyük beğeniyle karşılanmış bir yapım.

Genç Simba'nın yaşamını anlatan bu film çocuklara kendi problemleri ile yüzleşmeleri gerekirken doğru olan şey için savaşmaktan korkmamalarını öğretiyor.

3. Karlar Ülkesi

2013 yılında vizyona giren Karlar Ülkesi, çocuklara sevginin, ailenin, kardeşliğin önemini anlatıyor. Ayrıca çocuklar bu filmde farklılıkların kötü olmadığını öğreniyor.

4. Oyuncak Hikayesi

1995 yılında vizyona giren Oyuncak Hikayesi’nde çocuklar tüm zamanların en çok sevilen iki çizgi film kahramanı Buzz ve Woody ile tanıştı.

Çocuklar bu filmden dostluk, arkadaşlık, yardımlaşma ve tabi ki oyuncaklarını itina ile koruma gibi şeyleri öğrenecek.

5. Kayıp Balık Nemo

2003 yapımı bu animasyon filmde çocuklarımız çok sevecekleri palyaço balığı Nemo ile tanışacak. Nemo bekar babasının tek oğlu. Nemo üzerine çok düşen babasının bu tavırları karşısında boğulduğunu hissediyor ve kendini bir maceranın içinde bulur.

Bu film çocuklara ebeveynlerinin neden kaygılandığını, çocukların kendilerine nasıl göz kulak olabileceğini ve ebeveynlerinin kendi kararlarına nasıl güvenmelerini sağlayacaklarını öğretiyor.

6. Kung-Fu Panda

2008 yapımı bu film bize kendini bir anda Ejder Savaşçısı olarak bulan, bir ördeğin üvey oğlu olan Panda Po üzerinden kendine inanmak ve hayalleriniz için mücadele etmekle ilgili pek çok şey söylüyor. Çocuklarınız Panda Po’nun kung-fu sahnelerini büyük ilgiyle takip edecek.

7. Kırmızı Balon

1956 yapımı bu kısa film, En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü kazanmış bir film. Kahramanımız Pascal sokakta yürürken bir yere takılı kalmış kırmızı bir balon görür. Kurtardığı bu balonla arasında bir dostluk gelişir.

Çocuk olmayı, çocukluğun masum dünyasını ve düşlerini anlatan film, her çocuğun yüreğinde bir devrim yaratacak, yaşamak adına farkındalık sağlayacak bir çalışma.

8. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

2010 yapımı bu filmde çocuklar akıllı bir Viking çocuğu ve ejderhası Dişsiz üzerinden istedikleri için mücadele etmeyi ve asla vazgeçmemeleri gerektiğini öğrenecek.

9. Evde Tek Başına

Bu eskimeyen filmde bir dilek sonucunda ailesinden ayrı düşen Kevin'in hikâyesi anlatılıyor. Bu film çocuklara bir aileye sahip olanın güzelliklerini ve bir aileye sahip oldukları için ne kadar şanslı olduklarını öğretiyor.

10. Komşum Totoro

Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği, 1988 yapımı bu Japon animasyon filmi, iki kız kardeş ve orman ruhları arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

İnsanın doğa ve dünya ile kurduğu iletişimi, dostluk, sevgi, aidiyet ve insana dair pek çok duyguyu, eşsiz masallarla yoğuruyor Miyazaki. Çocuklar bu benzersiz filmde hayal güçlerinin sınırlarını zorlayacak.