Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı

Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerinde rol oynayan en önemli etkenin 'beslenme düzeni' olduğu uzmanlar tarafından sıkça dile getiriliyor. Çocuklar, günlerinin büyük bir bölümünü okulda geçirdikleri için beslenme konusunda çoğu zaman sıkıntı yaşıyorlar. Evden yiyecek getirmeyen çocuklar dışarıya yöneliyor, dışarısı ise oldukça sağlıksız ve katkı maddeli yiyeceklerle dolu…

İşte bu yüzden anne-babaların bu konuda özellikle hassas olmaları gerekir. Bu aşamada beslenme çantası hazırlamaları veliler için güzel bir çözüm olacaktır. Beslenme çantası taşımak istemeyen öğrenciler içinse beslenme kapları mevcut.

Öğrenciler beslenme kaplarını rahatlıkla okul çantalarında taşıyabilir. Ancak çoğu veli, beslenme çantasına ne koyacağı konusunda kararsızlığa düşüyor. Çocuğun her gün aynı şeyleri yemesi bir süre sonra beslenme çantası taşımak istememelerine neden oluyor. Bu noktada iş velilere düşüyor. İşte velilere çocuklarda beslenme alışkanlığı ve beslenme çantası hakkında birkaç ipucu!

Çocuğunuza İyi Bir Rol Model Olmalısınız!

Çocuğunuza yedirmek istediğiniz şeyleri kendiniz de yemelisiniz. Bu sayede çocuğunuza iyi bir rol-model olmuş olursunuz. Hatta beslenme çantasını birlikte hazırlayabilirsiniz. Bu sayede hem çocuğunuzla vakit geçirmiş olursunuz hem de çocuğunuza beslenme çantasını sevdirebilirsiniz.

Sevmediği Şeyleri Yedirmek İçin Zorlamayın!

Sevmediği şeyleri yedirmek için zorlamak yerine onları daha çekici hale getirebilirsiniz. Ufak oyunlarla da ilgisini çekebilir ve yemesini sağlayabilirsiniz. Alenen çocuğunuza 'bunu ye’ diye zorlamak iyi bir yöntem değildir.

Ayrıca sırf yemek yesin diye her istediği şeye 'evet’ demek de yanlıştır. Kontrolün onda olduğunu sezerse daha sonraki zamanlarda sizin sözünüzü dinlemeyebilir. İstediği şeyleri yemesi için haftada bir gün belirleyerek bu soruna çözüm üretebilirsiniz.

Beslenme Çantasına Her Gün Aynı Yiyeceği Koymayın!

Beslenme çantasındaki yiyeceklerin yenmemesinin sebeplerinden biri her gün aynı yiyeceklerin konmasıdır. Her gün aynı yiyeceklerin yemesi hem sağlıklı değildir hem de çocuğunuzu sıkabilir. Haftalık bir program belirleyerek her gün farklı yiyecekler koyabilirsiniz.

Her gün farklı yiyecekler koymak, çocuğunuzun bütün vitamin gruplarından yararlanması için de iyi bir yöntemdir.

Yerken Zorluk Çekmeyeceği Yiyecekler Koyun!

Yerken ona sıkıntı çıkarmayacak, akıp kokmayacak yiyecekler koymaya özen gösterin. Hızlı yiyebileceği yiyecekler koymalısınız.

Beslenme Çantasına Neler Koyabilirsiniz?

  • Süt: Çocuklar her gün mutlaka süt tüketmelidir. Beslenme çantasına bir paket süt koyabilirsiniz. Sade süt sevmeyen çocuklar içinse bir paket süte bir kaşık kakao koyarak karıştırabilir ve bu karışımı cam-pet şişelere koyarak beslenme çantasına ekleyebilirsiniz. Muzlu süt yapmak da oldukça kolaydır. Sütü ve muzu rondodan geçirerek muzlu süt elde edebilirsiniz.
  • Meyve suyu: Evde yapmanız daha sağlıklı olacaktır ancak evde yapma imkanınız yoksa haftada bir iki kere süt yerine bir paket meyve suyu koyabilirsiniz.
  • Kuruyemiş: Özellikle ceviz, badem, fındık çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. Bir veya iki avuç kuruyemiş koyabilirsiniz.
  • Meyve: Meyve konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli husus mevsim meyvesi olması ve kolay yenebilir olmasıdır. Muz, mandalina, elma, portakal koyabilirsiniz. Ancak elma, portakal gibi meyveleri dilimleyerek koymanız daha iyi olacaktır.
  • Kuru meyve: Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir koyabilirsiniz.
  • Sandviç: Beslenme çantasının kurtarıcılarından olan sandviçlerin birçok çeşidi mevcuttur. Tavuklu sandviç, beyaz peynirli sandviç, kaşarlı sandviç vb. Sandviçlere domates koymasanız daha iyi olacaktır. Domatesi ve salatalığı dilimleyerek farklı bir kaba koyabilir, sandviçin yanında yemesini sağlayabilirsiniz.
  • Tost: Ekmek seçimine dikkat ederek tost hazırlamak da iyi bir alternatiftir. Tam buğday ekmeği veya tahıllı ekmekle sağlıklı ve güzel tostlar hazırlayabilirsiniz.
  • Köfte/Tavuk: Ekmek arası köfte veya tavuk koyabilirsiniz. Hatta çocuğunuzun ilgisini daha fazla çekmesi için hamburger şeklinde de yapabilirsiniz.
  • Ev yapımı poğaça/börek/kek: Ev yapımı olmasına dikkat etmeli ve haftada bir kere poğaça, börek veya kek koyabilirsiniz.