Çocukları Mutlu Etmenin Bilimsel 10 Yolu..!

Çocukları Mutlu Etmenin Bilimsel 10 Yolu..!

Bütün ebeveynler çocuklarıyla yeterince zaman geçiremediklerini için  kendilerini kötü hissederler. Bu suçluluk duygusu çocukların büyümelerine de etki etmektedir.

Son dönemlerde yapılan bilimsel araştırmalar ebeveynlerin yaşadıkları suçluluk duygusunu giderecek bazı yöntemleri gün yüzüne çıkardı. Çocuklarla kaliteli zaman geçirme konusu üzerine yapılan son çalışmalar ebeveynlerin sıkıntı yaşadıkları zaman konusuna çözümler üretiyor.

Özellikle iş hayatının stresi ile çocuklarına yeterli zaman ayıramadıklarını düşünen ebeveynler bu durumlarda ne yapacaklar. İşte size çocuklarınızın mutluluklarına mutluluk katmak için bilimsel 10 ipucu:

Çocuğunuza Özen Gösterin
Hiç bir ebeveyn çocuğunun yetiştirilmesi konusunda özensiz davranmaz. Özen göstermekten kasıt onları sadece terbiye etmek, ihtiyaçlarını karşılamak değildir. Çocuklarınıza onları sevdiğinizi gösterin. Bu çocuğunuzla aranızda güçlü bir bağın oluşmasına neden olacak ve onun kendini güvende ve güçlü hissetmesini sağlayacaktır. Her sabah okula gitmeden veya tatil dönemlerinde siz işe gitmeden yanağına konduracağınız bir öpücüğün gücünü hafife almayın.

Doğru Bir Rol Model Olun
Yapılan araştırmaların sonuçları gösteriyor ki; çocuklar ebeveynlerinin hareketlerini taklit ederek kendi davranışlarını oluştururlar. Çocuğunuzun nasıl davranışlar sergilemesini istiyorsanız sizde ona göre hareket edeceksiniz. Hangi davranış olursa olsun kendinize sormanız gereken soru ileride çocuğumun böyle davranması hoşuma gider mi? Cevabınız evet ise gönül rahatlığıyla çocuğunuza örnek olacak o davranışı sergileyebilirsiniz.

Kardeşler Arasında Objektif Olun
Kardeşler arasında çıkan sorunları objektif olarak değerlendirin. Özellikle büyük kardeşten gereksiz yere fedakarlık yapmasını istemeyin. Kardeşler arasında çıkan sorunlara yaklaşımınız çocuklarına bireysel olarak yaklaşımınızı da şekillendirecektir. Çocuklarınız arasında adil olunuz ki çocuklarınız da adaleti ve doğruyu nasıl ayırt edeceklerini öğrensinler.

Çıkan sorunlarda çocuklarınızı tek tek dinlemek iyi bir çözüm için başlangıç olabilir. Böylece hem sorunla yüzleşmeyi, hem de sizin gözünüzde olan değerlerini görecektirler.

Çocuklarınızla Kitap Okuyun
Çocuklarınızla birlikte yaptığınız okuma çalışmaları çocuklarınızın tek başlarına yaptıkları okuma çalışmalarına göre beyinsel gelişimlerini olumlu yönde daha fazla etkilemektedir.

Birlikte verimli zaman geçirmenin yanında okumanın sonunda çocuğunuzla okuduğu hikaye, roman veya hangi tür ise onun üstüne konuşmak, ona sorular sormak onun zihinsel ve duygusal gelişimine büyük katkılar sağlayacaktır. Ayrıca birlikte geçirdiğiniz vakitten aldıkları haz ile okumaya olan hevesleri de artacaktır.

Planlanmış Oyun Zamanları Oluşturun
Uzmanlara göre serbest oyun zamanları yaratıcı düşünme ve problem çözme becerilerini teşvik eder. Çocuklar böyle zamanlarda daha yaratıcı sorular sormakta ve zihinsel gelişimlerini ortaya koyabilecek kompleks ve farklı bir çok çözüm önerileri getirebilmektedirler.

Ayrıca böyle zamanlarda çocuklar gün içinde o saatin gelmesini beklerken zihinleri sürekli yeni sorular ve konular üretmekte böylece üretkenlikleri artmaktadır. Ebeveynler olarak bizlerin görevi ise zihinlerinin berrak olduğu böyle zamanların süresini elimizden geldiğince arttırmaktır.

Teknolojiyi Akıllıca Kullanmayı Öğretin
Bir ekran karşısında uzun süreler harcamanın zararlarını uzmanlar bir çok farklı çalışma ile ortaya koydular. Ayrıca televizyon karşısında saatler harcamanın depresyon ve zihinsel körelmeyi tetiklediği de yine konunun uzmanları tarafından dile getirilen gerçeklerden.

Peki eğitimin içinde bu kadar geniş yer alan teknolojiyi yararlı olarak nasıl kullanabiliriz? Akıllı eğitim modelleri bu konuda bizlere yardımcı olabilir. Yine tabletlerde yer alan hem eğlendirici hem de öğretici bir çok uygulama özellikle yaz tatili süresince çocuklarımızın verimli zaman geçirmelerini sağlayacaktır. Bu konuda daha önce yayınladığımız “Çocuklar İçin Eğlenceli Uygulamalar Rehberi” sizlere iyi bir başlangıç sunacaktır.

Otoriter Olun 
Yapılan araştırmalar sonucu 4 çeşit ebeveynlik tipi olduğu ortaya konulmuştur: Baskıcı, otoriter, hoşgörülü ve serbest. Bunların hiçbirisi tek tek sorunları çözmeye yetmez. Bütün tiplerin doğru oranlarda karışımlarından bir sonuç elde etmek en doğru çözümdür.

Çocuklarınıza karşı sınırsız hoşgörü ve serbestlik onların gelişimlerini olumlu etkilemeyecektir. Otoriter bir anne veya baba figürünün varlığı da  yeri geldiğinde bir çok sorunu halledecektir. Dikkat edilmesi gereken nokta hangi tip ve türde olursa olsun çocuğunuzla iletişiminizin önüne geçmemesini sağlamanızdır. Herhangi bir şeyi neden yapması gerektiği veya yapmaması gerektiğini anlatmanız ve açıklamanız her şeyden daha önemli ve doğru sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Bırakın Kendi Hatalarını Yapsınlar
Günümüz dünyasında başarı artık bir kazanç değil zorunluluk olarak sunulmaktadır. Çocuklarımızı sadece kazandıkları başarılarla değerlendirmek onları farklı psikolojik sorunların kucağına itmek olacaktır.

Herhangi bir konuda onlarla konuşmak bir ebeveyn olarak bizlerin görevidir. Doğruyu ve yanlışı anlatmakta sorumluluk olarak üstümüze düşmektedir. Fakat son karar çocuklarımıza ait olmalıdır. Bırakalım hata yapsınlar. Sonrasında hatalarından ders almalarını sağlamak ebeveynlerin işi olacaktır. Böyle böyle doğruyu ve yanlışı öğrenecekler tekrar aynı hatalarını yapmayacaklardır.

Paylaşmayı Öğretin 
Alışkanlıklar doğal yollarla oluşur. Çocuklara bir şeyi zorla yaptırmak neredeyse imkansızdır ve sürekliliği olmaz. Vermenin almaktan daha iyi bir şey olduğunu onlara rol model olarak öğretebiliriz. Paylaşmanın hazzı ve mutluluğunun en yalın halini bebeklerde görürüz.

Unutmamalıyız ki çocuklarımıza paylaşmayı öğretmek, onların mutluluğuna katkı sağlayacaktır. Siz elinizdeki herhangi bir şeyi çocuğunuzla paylaştığınızda o bunun doğru bir davranış olduğunu görecek kendisini özel hissedecek, size yakınlık duyacak ve aranızda sağlam bağlar oluşacaktır.

Kendinize İyi Bakın 
Son olarak; çocuklarımızın mutluluğu bizim mutluluğumuzdan bağımsız değildir. Ebeveynlerin stresi de çocuklara sirayet edebilir. O yüzden kendi ruh sağlığımıza da dikkat etmemiz gerekir.

Her gün olmasa da hafta bir gün kendimiz için bir şeyler yapmalıyız. Bir film veya kitap bunun için en kolay yol olabilir. Böylece hem kendi stresimizi azaltmış olacak, hem de sorunlara karşı gösterdiğimiz çaba çocuklarımızın gözünde iyi bir rol model olma yolunda bize yardımcı olacaktır.

İnanıyoruz ki; bilimsel veriler ışığında hazırlanan bu 10 ipucu sağlam bir ebeveyn – çocuk ilişkisinin temelini oluşturacaktır. Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak sağlıklı ilişkiler ve mutlu yarınlar dileriz.