Bu 6 Öneri Çocuklarınızın Öz Saygısını Geliştirecek

Bu 6 Öneri Çocuklarınızın Öz Saygısını Geliştirecek

Öğrenme ve dikkat sorunları çocuklarda hiçbir şeyde iyi olamayacaklarını düşünmeleriyle ortaya çıkar. Yaşadıkları zorluklar, çocukların kişisel saygılarını düşürebilir ve bu okulu çocuk için stresli bir yer haline getirebilir. Ders dışı faaliyetler çocukların derse olan tutkularını ve daha güçlü odaklanmaları için muhteşem bir yoldur.

Bu faaliyetler çocukların kendine olan güvenini oluşturur ve bu özgüveni destekler. Sosyal becerilerini geliştirmesinde, ilgi alanlarını farklılaştırmasında ve yeni şeyler denemek için ilham kazanmasında yardımcı olabilirler. Ayrıca eğlenceli ve düşük stresli bir ortamda öğrenmek okulla mücadele eden bir çocuk için önemli bir yoldur.

Bu yazıda, ders dışı etkinlikler ile çocuğunuzun kişisel saygısını arttırmak için altı ipucunu sıraladık.

Çocuğunuzun Güçlü Yönlerine Odaklanın

Öğrenme ve dikkat sorunları olan çocuklar okulda zorluk çekebilirler, bu yüzden ders dışı etkinlikler çocukların güçlü yanlarını gün yüzüne çıkarmak için önemlidir. Örneğin, çizmeyi veya boyamayı seven bir çocuğunuz varsa, alabileceği birkaç sanat dersi vardır. Şarkı söylemek ya da enstrüman çalmaktan hoşlanırsa, okul grubunda yada koroda yer alabilir.

Çocuklarınızın Zevk Aldığı Konuları Destekleyin

Çocuğunuz okulda bazı aktiviteleri yapmaktan hoşlanıyor olabilir, ancak çocuk stresini yeteri kadar dışarı atamıyor da olabilir. Çocuğunuz bilim sever, ancak sınıfı bu konuda ilgisiz ise, öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirebilecek bir bilim kulübüne katılmasını sağlayabilirsiniz.

Okul kulüpleri, çocuğunuzun sınav baskısı veya diğer sınıf beklentileri olmaksızın kendi tutkularını geliştirebilmesi için iyi bir yoldur. Birçok okulda fotoğraf, drama ve topluluk hizmeti gibi geniş ilgi alanlarına yönelik külüler bulunur.

Baskı Uygulamadan Çocuğunuzun Spora Eğilimini Destekleyin

Çocuğunuz atletik bir yapıya sahip ise, fiziksel aktiviteler onun gücünü destekleyebilir. Eğer çocuğunuz basketbol veya futbolu seviyorsa, okul takımına veya mahalle ligine katılabilir.

Takım sporları çocukların sosyal becerilerini geliştirir ve onlar için zihinsel gelişim fırsatları sağlar.

Fakat bazı takım sporları, öğrenme ve dikkat sorunları olan çocukların endişelenmesine yol açabilir. Kendilerini takımda dışlanmış hissederlerse bu durum çocuklarda güven eksikliği sorunlarına yol açabilir.

Bisiklet, yürüyüş ve dağcılık bir grupla veya tek başına yapılabilir. Dövüş sanatları ve yüzme de gruptan çok bireysel odaklanmaya yardımcı sporlardandır.

Çocuğunuzun Becerilerini Geliştirebilecek Faaliyetleri Araştırın

Bazı etkinlikler çocuğunuzun öğrenme becerisini geliştirebilir. Bunlar çocuğunuzun farkına varmadan eğlenerek öğrenmesini sağlar.

Yoga ve dans gibi etkinlikler çocuğunuzun koordinasyon ve vücut kontrolü yeteneklerini geliştirmesinde yardımcı olabilir.

Drama sınıfları okumayı anlama konusunda çocuklara yardımcı olabilirler. Satranç ve robotik kulübü problem çözme becerilerini geliştirebilir.

Yeteneklerini Geliştirmesinde Destek Olun

Bazen çocuklar başarısızlıktan korkarak yeni şeyler denemek konusunda isteksiz olabilirler. Öğrenme ve dikkat sorunları olan çocuklar hali hazırda mücadele ettikleri için daha fazla tereddüt yaşayabilirler.

Bu nedenle, çocuğunuzu ilgisini çeken yeni bir etkinliği denemeye teşvik etmek iyi bir fikirdir. Bir etkinlik denedikten sonra bu aktiviteye devam edip etmeyeceğini kendi kararına bırakmalısınız.

İlgilendiği aktivite ile meşgulken farklı bir aktiviteye olan yeteneğini keşfedebilir. Örneğin, çocuğunuz beyzbol oynamaya odaklanmış olabilir ancak bunu yaparken resim için gerçek bir yeteneğe sahip olduğunu öğrenebilir. Bu harika bir keşif ve büyük bir güven arttırıcı destek olacaktır.

Sosyal Becerilerini Geliştirebilecek Aktiviteler Araştırın

Öğrenme ve dikkat sorunları yaşayan çocuklar sosyal durumlardan korkabilir. Karşılaştıkları zorluklar diğer çocuklarla olan etkileşimlerini zorlaştırabilir. Sorunlarından dolayı zorbalığa maruz kalmış çocuklar için, tekrar sosyalleşip yeni arkadaşlar edinmek gerçekten zor olabilir.

Ders dışı etkinlikler, çocukların daha rahat bir ortamda sosyallik kazanabilmeleri için iyi bir yoldur. Bu sayede aynı etkinliğe ilgi duyan çocuklarla tanışırlar. Aynı şeylerin tadını çıkaran diğer çocuklar ile birlikte olmak çocuğunuzun bulunduğu ortama ait olduğunu hissetmesine yardımcı olabilir.

Çocuklarınızın gelişiminde ve eğitiminde okuyan ve araştıran birer ebeveyn olmak size her zaman avantaj sağlar. Kolejiniseç olarak bizler bu süreçte elimizden geldiğince velilerimizle birlikte yürümeye gayret gösteriyoruz.