Çocuklarınıza Onları Sevdiğinizi Hissettirin..!

Çocuklarınıza Onları Sevdiğinizi Hissettirin..!

Bir çocukken nasıl sevildiğinizi hatırlıyor musunuz? Bunu düşünün. Belki ailenizle birlikte yaptığınız bir tatil ile sahip olduğunuz büyük bir anıyı, ev ödevlerinizde annenizin yardım ettiği küçük bir an ya da sadece onlarla yediğiniz bir akşam yemeğini hatırladınız. Şimdi bir ebeveyn olarak, siz çocuklarınıza sevginizi hissettirmek için çaba harcıyorsunuz, değil mi? Oysa yapacağınız küçük jestler bu amacınızı gerçekleştirmenizde sizlere yardımcı olacaktır. Burada sevginizi gösterebilmeniz için bazı temel yollardan bahsedeceğiz.

Telefonunuzu Kapatın
Eve döndüğünüzde ya da çocuklarınız okuldan geldiğinde artık telefonunuzu kapatın. En azından ilk yarım saat tüm dikkatinizi onlar için verin. Onlara okulda neler yaptıklarını sorabilirsiniz; tüm çocukların bu soruya mutlaka bir cevabı olacaktır. İsveç Hükümetinin okullarda yaptığı bir anket sonucu; çocukların % 33’ünin ebeveynlerinin ellerindeki telefonlara harcadıkları zamandan şikayetçi olduğu ortaya kondu.

Televizyonu Kapatın
Televizyon karşısında ailelerin nadiren birlikte eğlendikleri görülür. Televizyona bağımlı bir ailede genelde kanallar ya da diziler arasında yaptıkları bir yarış hali olur ya da reklam aralarında bir rekabet ortamı oluşur. Televizyonun açık olduğu ortamdaki konuşmaların çoğunda sağlıklı bir iletişim yoktur. Dikkatinizi aynı anda birden fazla noktada toplayamazsınız.

Yatmadan Önce Değerli Anlarınızı Çoğaltın
Çocukların uykuya dalmadan önce kendileriyle güven verici bir bağ kurulması onların uykularını daha sağlıklı hale getirdiği gibi beyin gelişimlerinde de olumlu etkiler bırakmaktadır. Onlar uykuya doğru giderlerken yanında bulunduğunuz zamanlar değerli birer hazine olarak kalacaktır.

Fiziksel Olarak Sevginizi Gösterin
Sayısız araştırmalar sevgilerin fiziksel olarak gösterilmesinin onların psikolojik ve bedensel gelişimlerinde birçok olumlu izler bıraktığı yönünde olmuştur. Çocuklar sevildiğini hissettiğinde daha büyük bir özgüvene sahip olmaktadırlar. Yani, çocuğunuza sarılmanız için herhangi bir neden olması gerekmez. Günde bir kere sarılmayı alışkanlık haline getirdiğinizde her iki taraf için de bu doğal karşılanacaktır. Bu alışkanlık ile, çocuğunuzun saldırgan, anti-sosyal diğer davranış sorunlarını gözle görülür ölçüde azalttığını göreceksiniz.

Çocuklarınızla Kaliteli Zaman Geçirin
Her çocuk farklıdır. Haliyle farklı sorun ve ihtiyaçlara sahip olacaktır. Tabi ki hep beraber vakit geçirmenin önemi yadsınamaz fakat çocukların her biriyle tek tek vakit geçirildiğinde bu onları daha yakından tanımanızı ve anlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu onların kendilerini daha özel hissetmelerini sağlayacaktır. Bu gibi zamanlarda yapılacak; spor, alışveriş, birlikte yemek hazırlama, beraber oyun oynama veya günlük işlerine yardım gibi faaliyetlerin yararları büyük olacaktır.

Disiplininiz Sevgi ve Şefkat Olsun
Bir çocuğu döverek ya da cezalar vererek otorite kuracağını düşünen ebeveynler hala var. Çocuğun bu tür disiplinden anlayacağı şey, iletişimin şiddetle ve çatışma ile kurulacağını olmaktadır. Gerçek ve başarılı bir ebeveynlik onların yaramazlık ve hata yaptığı o anlarda dahi sevgi ve şefkati elden bırakmadan hareket edebilmekten geçer. Unutulmamalıdır ki, ebeveynlerin sevgilerini göstermelerinde koşulsuzluk ve kesintisizlik olduğu müddetçe çocuklar kendilerine gösterilen sevgiyi hissedebilirler.

Eğlenceli Sevgi Notları ve Mesajlar Bırakın
Yastık altına, kitap arasına sıkıştırılmış küçük notlar ile sevginizi yazılı hallerde sunabilir; birçok şaka yollu hareketlerle sevginizin devamlılığını sağlayabilirsiniz. Ya da onlara sevgi dolu takma adlar takabilir, geleceğe dair tebessüm ettiren anılar oluşturabilirsiniz.

Onların Gözlerinin İçine Bakın
Çocuklarınızla iletişimin en iyi yolu onlarla konuşulduğunda onların gözünün içine bakmaktır. Herkesin gözü bilgisayar ya da telefon gibi aygıtlara takılmış olduğundan göz teması bu çağda çok önemli konulardan biridir. Çocuk o tüm dikkatinize sahip olana kadar beklemeyi öğrenebilir ancak bunun için bekletmeye değer mi? Göz teması, bir bakıma “Yanındayım ve seni dinliyorum.” demektir.

Sık Sık Gülümseyin
Çocuklar eve döndüğünde ya da yanınıza geldiklerinde gülümseyen bir ebeveyn ile karşılaşmak ister. Çünkü bu onların sizin yanınıza gelme rahatlığını belirler. Bu karşılama onların sizin için ne kadar önemli olduğunu onaylar ve bir sorun olmadığını ifade eder. Gülümseyen bir ebeveyn her zaman iletişime ve konuşmaya açık bir izlenim verir. Çocuk bir sorunu olduğunda kolaylıkla, düşünmeden yanınıza gelecektir.

Büyük Bir Rol Model Olun
Çocukların iyi birer taklitçi olduklarını unutmayalım. Ve ilk rol aldıkları kişiler de ebeveynleridir. Çocuğa emniyet kemerini takmasını ya da kitap okumasını söylemeniz, kendinizin devamlı emniyet kemerinizi takmanız ve düzenli kitap okumanız kadar etkili değildir. Ebeveynlerin başkalarına ve çocuklarına karşı nazik ve sevecen tavrı, çocuklarında ebeveynlerine ve başkalarına karşı nazik olmalarını sağlar.

Bazen davranışlar konuşmaktan daha etkili ve kalıcıdır.

Karar Verirken Onları da Dikkate Alınız
Tatil planlarken ya da kıyafet seçimleri gibi konularda çocuklarınızın düşüncelerini de sormanız onları ne kadar önemli gördüğünüzü gösterecek tavırlardır. Çocuklarınızın ailenin tüm bireylerini ilgilendiren konularda tamamen dahil olduğundan emin olun. Bu onların kendi kendilerine karar almaları gereken dönemlerine hazırlıklı girmelerini sağlayacaktır.

Onlarla Oyunlar Oynayın
Çocuklarla yapılan görüşmeler sonucunda, anne babalarının kendi oyunlarına dahil oldukları zaman çocukların çok daha mutlu oldukları görülmüştür. Mutlu bir çocuk kim istemez ki? Ve onları mutlu etmek çok basit.

Çocuğunuz Üzgün Olduğunda Harekete Geçin
Çocuk okulda ya da arkadaşlarıyla sorunlar yaşayabilir. Belki de sizin farkında olmadığınız bir davranışınızdan dolayı size kırılmış olabilir. Sessizleşen ve üzgün kalan çocuğun farkında olmaz ve bu davranışlarının sebebini araştırmaz isek başta ufak olan konuların büyümesine sebebiyet vermiş olabiliriz. Çocuk haklı ya da haksız olabilir ki burada önemli olan problemin kalıcı iz bırakmadan çözüme kavuşturulmasıdır.

Fotoğraflarınızı ve Hediye Kartlarınızı Saklayın
Çocuğunuz size bir not, komik bir çizim veya basit bir şiir vermiş olabilir ve yapmanız gereken bunları saklamaktır. Özel bir çekmece veya kutuya koyun. Çocuğunuza ofisinizde favori bir fotoğrafını bulundurduğunuzu gösterin. Dijital olarak çektiğiniz fotoğrafları dijital bir ortam da saklı tutabilir ve düzenli aralıklarla gösterebilirsiniz.  Bu ayrıca çocuğun evine karşı değerli bir anlam yüklemesini sağlayacaktır.

Hikayeler Anlatmayı Asla Bırakmayın
Hikayeler, onlarla zaman geçirebilmeniz için size bir fırsat sunar. Hikayeler, eğlendirerek eğitebileceğiniz, eğlenerek yanlarında bulunabileceğiniz ortamlar hazırlayacaktır. Hikayelerle çocuklarınızın hayal dünyalarına da girerek kalıcı bir bağ oluşturabilirsiniz.

Sevgi, mutluluğun temelidir. Her gün çocuklara sevginizi göstererek, onlara büyük maddi hediyeler yerine kalıcı bir mutluluk sağlayacak canlı anılar bırakabilirsiniz. "Mutluluk anlam ve yaşam amacı, insan varlığının tüm amacı ve sonudur." diyen Aristoteles aslında bizlere unutulmaması gereken bir ders vermektedir.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak gelecek günlerde bugünleri düşündüğünüzde yüzünüzün tebessüm edebilmesi umuduyla sevgi dolu yarınlar dileriz.