Çocuklarınıza Yardımcı Olun

Çocuklarınıza Yardımcı Olun

Çocuklar bazı faaliyetlerini yerine getirirken yardıma ihtiyaç duyarlar. Ancak çocuğunuzun öğrenme ve dikkat sorunları varsa, ona zamanında ve düzenli olarak yardım etmek zor olabilir. Bu ipuçları çocuğunuza işleri daha kolay tamamlamasında yardımcı olabilir.

1. BİR GÖREV TABLOSU OLUŞTURUN


Küçük yaştaki çocuklar yapması gereken faaliyetlerini hatırlamakta zorlanabilirler. Böyle durumlarda bir görev tablosun yardımcı olabilir. Tabloyu bir kâğıda kendiniz hazırlayabilir hazır olarak satın alabilirsiniz. Çocuğunuza, bir işi tamamladığında tablo üzerine yerleştirecekleri eğlenceli çıkartmalar verin. Bütün tabloyu çıkartmalarla doldurup görevlerin bittiğini gördüğünde gururlanacaklardır.

2. İŞ PROGRAMI AYARLAYIN


Öğrenme ve dikkat sorunları olan çoğu çocuk bünyesi ile iyi ilişkiler içerisindedir. Tutarlı bir program hazırlamanız çocuğunuza yardımcı olabilir. Belki de pazartesi günü çöpü dışarı çıkartır ve Salı günü çamaşıra yardım edebilir. Eğer hafta sonları ev işlerini yapıyorsanız her seferinde aynı sırayla yapın – alış veriş yapın, çamaşır yıkayın, evi süpürün – gibi. Bu tutumunuz çocuğunuza iş ve program takibinde olumlu kazanımlar sağlayacaktır.

3. TEŞVİK EDİN


Çocuğunuzun sabırsızlıkla beklediği, istediği bir şey varsa bu işlerini yapmak için onu daha fazla motive edebilir. Görevlerini bitirdiğinde, oyun parkına veya çocuk filmlerine gitmek gibi eğlenceli bir etkinlik planlayabilirsiniz. Yaşça daha büyük çocukları yaptıkları işler için bir miktar para vererek motive edebilirsiniz. Çimleri biçmek gibi daha zor işleri yapmaları durumunda fazladan para kazanabilirler.

4. GÖREVLERİNİ BİTİREBİLMESİ İÇİN GÜÇLENDİRİN


Öğrenme ya da dikkat sorunları olan çocuklar işlerine odaklanmak için mücadele ederler. Bir işe başlayabilirler, ancak bitiremezler. Vazgeçmek ve kendiniz yapmak yerine çocuğunuza yapması için güç verin. “Bir ara verelim, daha sonra bitirebilirsin. Tek seferde bitirebilirsen arkadaşlarının evine gidebilirsin.” Görevlerin çocuğun gelişimi açısından önemli olduğundan ve tamamlandığından emin olmalısınız.

5. GÖREVLERİ OLUMLU BİR DENEYİM KAZANDIRACAK HALE GETİRİN


Görevler çocuklar için olumlu bir deneyim olabilir. Kazandığı deneyimler için çocuğunuzu övmek önemlidir. Fakat ceza olarak fazladan bir iş vermek ters etki gösterebilir. Görevlerini olumsuz birer deneyim olarak görmesine neden olabilir ve görevlerini bitirmeye direnmelerine yol açabilir. Çocuğunuzuz görevleri üzerinde çalışması sorumluluk taşımasına yardımcı olur. Ayrıca kişisel saygısını geliştirir. Ve çabalarının karşılığında sizden aldığı olumlu tepkiler onun için birer ödül olacaktır.