Daha İyi Bir Beyinle Hayatındaki Her Şey Daha İyi Olur!

Ünlü Amerikalı beyin uzmanı psikiyatristi Daniel Amen beynin evrenin en karmaşık yapısı olduğunu savunan bilim adamlarındandır. Hayatını beyin gelişimine, daha iyi bir beyin için neleri yapmamız gerektiğine ve psikiyatriye adayan ünlü doktorun çeşitli hastalarına ait beyin görüntüleri mevcuttur. Kendi beyninin görüntüsünü çıkarıp kendini de tedavi eden Amen başarılı bir psikiyatristtir.

Amen’e göre beynimizi kontrol altında tutabiliriz. Daha uzun ömürlü olmak için beyin sağlığımızın çok önemli olduğunu savunur. Alkol ve sigaranın beyni uyuşturduğunu ve beyne giden kan akışını yavaşlattığını iddia eder. Kilo arttıkça beyin fonksiyonlarının azaldığını savunan ünlü doktor kilolarımızı çok ciddiye almamız gerektiğini ve olabildiğinde sağlıklı beslenmemizi önerir. Bu konuda çalışmaları olan Amen’in en büyük çaplı ve ses getiren çalışması ‘’DANİEL PLANI’’ dır. Yüksek tansiyon, diyabet, kanser ve obezitenin beyne çok ciddi zararları olduğunu ve Alzheimer’ı tetiklediğini dile getirir.

Pozitif sosyal ilişkilerin önemine sıkça değinen Amen,  zararlı alışkanlıkları olan insanlarla ilişki kurmamızın beynimize zarar verdiğini ve alışkanlıkların bulaşıcı olduğunu bu nedenle hayatımıza aldığımız insanlara çok önem vermemiz gerektiğini ifade eder. Beynimizin ve hayatımızın daha sağlıklı olması için zamanımızı kiminle geçirdiğimize dikkat etmemiz gerektiği konusunda bizi uyarır.

Uyku konusunda geniş araştırmalar yapmış olan ünlü psikiyatrist günde 7 saatten az uyumamamız gerektiğini aksi halde beynimize giden kan akışının yavaşlayacağını bunun da beynimize ciddi zararlar vereceğini söyler. Uyku azaldıkça kilolar artar ve arzular kontrolden çıkar.

En iyi antidepresanın  ‘şükretmek’ olduğunu ve her gün şükrettiğimiz 3 şeyi kağıda yazmamızı önerir. 1 ay içerisinde iç huzurumuzdaki artışı gözlemleyebileceğimizi ve kendimizi tedavi edebileceğimizi önerir.

Amen’e göre daha iyi bir beyne sahip olmak için düzenli ve sağlıklı beslenmeli, spor yapmalı, uyku düzenimize önem vermeliyiz. Aklımıza gelen her düşünceye inanmamalı, kendimizi ve düşüncelerimizi sık sık sorgulamalıyız.

DAHA İYİ BİR BEYİNLE HER ŞEY DAHA İYİ OLUR!