Ders İçeriklerini Videolarla Zengileştirelim..!

Ders İçeriklerini Videolarla Zengileştirelim..!

Teknolojinin hızlı gelişimi eğitim trendlerinde bazı değişimleri de beraberinde getirmiştir. Eğitim dünyası içerisinde bulunan her bir bireyin yakından tanık olduğu bu dönüşümün yararlarının başında; teknolojik araçların eğitime yardımcı unsurlar olarak kullanılmasıdır. Özellikle öğretmenlerin ders sunumlarını yaparken interaktif araçlardan yararlanmaları hem öğrenmeyi hızlandırmakta hemde derslerin içeriklerini zenginleştirmektedir.

Bugün; video paylaşım siteslerinin derslerde yardımcı araç olarak kullanılmasının öğrenmeye olan katkısını sizlerle paylaşacağız.

Sınıflarda Video Paylaşım Sitelerini Kullanmanın 5 Yararı

 • Öğrencilerin derse katılımlarını artırır. Öğrencilere gösterilen konu ile alakalı bir fotoğraf veya video öğrencilerin daha sonra o konuyu hatırlamalarını kolaylaştırır.
 • Dünya genelinde o konu ile ilgili birçok sınıf içi paylaşımı farklı bakış açılarının öğrenilmesini kolaylaştırır.
 • Gösterilen videolar öğrencilerin konuları daha derinlemesine araştırmalarına yardımcı ve ilham kaynağı oluşturur.
 • Yardımcı videolar sayesinde öğretmenler derse odaklanmak yerine öğrencilere daha fazla odaklanırlar ve özel eğitimin varlık nedeni olan birebir eğitim fırsatının oluşmasına yardımcı olurlar.
 • Öğretmenlerinden öğrendikleri bu yolla birlikte öğrenciler kendi kendilerine doğru bilgiye çok daha hızlı bir şekilde ulaşabileceklerdir.


3 Adımda Derslerle Video Paylaşım Sitelerini Koordine Etmek
Youtube, Vimeo, Google Video vb video paylaşım sitelerinin derslerde kullanılmasının öğretmenler için ise 3 kolay ve etkili yolu mümkün. Bunlar:

 • Bir edebiyat öğretmeni için, önereceği kitapla ilgili küçük klip paylaşımlarını sınıf içerisinde öğrencilerine izletmesi kitabı anlamak ve öğrencilerin meraklarını arttırmak için etkili bir yol olacaktır.
 • Bir tarih öğretmeni için ise; tarihi bir olayı video görselleri ile anlatmak, öğrencilerin zihinlerinde olayı canlandırmalarına katkı sağlayacak önemli bir yardımcı güç olacaktır.
 • Özellikle okul öncesi ve 1. sınıf öğrencileri için yazı ve telaffuz konularında şarkılar, tekerlemeler vb diğer yardımcı unsurları animasyon ve video görsellerle sunmak öğrencilere hem ilginç gelecek hemde öğrenmelerine mutlak surette yardımcı olacaktır.


Kaliteli İçeriklere Kolayca Ulaşmak İçin 5 İpucu

 • Video uzunlukları maksimum 10 dakika olmalıdır. Böylece öğrencilerin ilgisini sürekli canlı tutabilirsiniz. Uzun videolarda öğrencilerin dikkatlerini kaybetme riskleri yükektir.
 • Eğitim videoları için video paylaşım sitelerinde bulunan eğitim kanallarını kontrol edin. Akademik bilgilerin ağırlıkta olduğu bu kanallarda yaş gruplarına göre aramalarla sonuca ulaşmanız mümkün olacaktır.
 • Videoyu öğrencilerinize izletmeden önce kendiniz muhakkak izleyin. Çünkü bir çok videonun başı ile sonu aynı odağa sahip değildir.
 • Genel aramalar yerine konularınız ile ilgili özel kanallarda aramalar yapmak sizi sonuca daha hızlı ulaştıracaktır.
 • Kullanılan videolar derslerin yerine geçmeyecek, derslerin öğrenilmesinde ve unutulmamasına yardımcı olacaktır bu ayrımı gözden kaçırmamak gerekiyor.


Hatırlatmak isteriz ki; Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak eğitim dünyasına katkı sağlamak adına kurduğumuz www.kolejinisec.tv ve www.ozelokul.tv web televizyonları ile derslere yardımcı videolarınızı bütün özel okul öğrencileri ve öğretmenleri ile paylaşabilirsiniz.