Doğa Sevgisi Çocuklarımıza Nasıl Aşılanır?

Doğa Sevgisi Çocuklarımıza Nasıl Aşılanır?

Hızlı gelişen günümüz teknoloji çağında ebeveynler doğadan gittikçe uzaklaşıyor. Bunun bir sonucu olarak çocuklar da doğa bilinci olmadan büyüyor ve bu da daha mutsuz bir neslin ortaya çıkmasına neden oluyor. Ebeveynlerin bu konuda daha hassas olmaları uzmanlar tarafından sıkça dile getirilse de ne yazık ki geniş teknoloji ağı ebeveynleri hapsetmiş durumda. Bunun farkına varan ‘teknoloji bağımlısı’ ebeveynler ise hem kendilerinin hem çocuklarının doğayla daha fazla iç içe olması gerektiğinin bilincinde.  Peki, ebeveynler çocuklarına doğa sevgisini nasıl aşılayabilirler? İşte size birkaç ipucu!

Piknik Yapın!

Ailecek piknik yapmak çocuğunuzun daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Sıcak ve güvenli bir aile ortamının varlığını hissedecek aynı zamanda doğayla iç içe olduğu içinde enerjisini doğru şekilde dışarı atabilecektir.

Birlikte Belgesel İzleyin!

Belgesel izlemek çocuğunuzun hayal gücünün ve ufkunun genişlemesini sağlamanın yanı sıra doğayı tanımasına da yardımcı olur. Çocuğunuzla birlikte çeşitli belgeseller izleyebilirsiniz ancak belgesel izlerken hiçbir teknolojik aletle uğraşmamalısınız.

Yürüyüşlere Çıkın!

Çocuğunuzla birlikte günlük 1 saat yapacağınız yürüyüşler hem daha sağlıklı olmanıza hem de çocuğunuzun doğaya adapte olmasına yardımcı olacaktır. Hafta sonları yapılan doğa yürüyüşleri de iyi bir alternatiftir. Yapılan yürüyüşlerde çocuğunuzun çiçeklere dokunmasına, taşları keşfetmesine izin vermeli ve ona rüzgarı dinletmelisiniz.

Evde Bitki Yetiştirin!

Evde çeşitli bitkiler yetiştirebilirsiniz. Bitkinin bakım ve temizliğini çocuğunuzun sorumluluğuna bırakarak, çocuğunuzun sorumluluk bilincinin gelişmesine de yardımcı olabilirsiniz.

Hayvanat Bahçelerini Ziyaret Edin!

Hem hayvan sevgisini aşılamak hem de doğayı sevdirmek adına hayvanat bahçelerini ziyaret etmek güzel bir alternatiftir.

Evcil Hayvan Edinin!

Balık, kuş, kedi veya köpek gibi evcil hayvanlar edinebilirsiniz. Evcil hayvana sahip insanların daha pozitif olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. 

Bisiklete Binin!

Haftanın belirli günleri park veya sahilde çocuğunuzla birlikte bisiklet sürmeniz hem çocuğunuz için hem de sizin için güzel bir aktivite olabilir. Ailecek yapılacak olan bu aktivite çocuğunuzun kaliteli vakit geçirmesine ve doğaya alışmasına yardımcı olacaktır.

Rengârenk Çocuk Odaları Ve Doğadan Oyuncaklar!

Çocuğunuzun odasını rengârenk dizayn edebilir ve doğayı hatırlatan oyuncaklar alabilirsiniz. Örneğin duvar kâğıtlarını doğa figürlerinden tercih edebilir, çeşitli hayvan oyuncaklarıyla odayı süsleyebilirsiniz.