Doğru Kitap Tercihi ve 1000Kitap

Doğru Kitap Tercihi ve 1000Kitap

Kitap okumak, bireyin kendini hem ruhen hem de aklen geliştirmesini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Hiçbir bilgiye ve tecrübeye sahip olmadan geldiğimiz bu dünyada kitaplar aracılığıyla ruhumuzu ve aklımızı besleriz. Birçok bilgi öğreniriz; farklı karakterler tanırız; farklı tecrübelere tanık oluruz.

Kitap okumak insanın hayatı boyunca sürdüreceği önemli bir aktivitesi olmalıdır. Ebeveynlerin de bu konuda hassas olmaları ve erken yaşta çocuklarını kitaplarla tanıştırması gerekir. Ayrıca son yapılan araştırmalara göre kitap okumanın ‘okul başarısıyla’ da güçlü bir ilişkisi olduğu ortaya çıktı. Evdeki kitap sayısı arttıkça çocuğun başarısının arttığı tespit edildi.

Ancak çocuğunuza alacağınız kitapları seçerken dikkatli olmanız gerekir. Gelişen günümüz çağında çok fazla kitap, çok fazla yayınevi yani kısacası çok fazla seçenek var. Önemli olan çocuğunuzun doğru ve faydalı kitaplarla kitap okumaya başlamasıdır aksi takdirde okumaktan soğuyabilir ve kitaplara karşı bir önyargı oluşabilir.

KİTAP ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?


İlkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik:

> Kitaplar, çocukların hayatından izler taşıyan, olumlu ve pozitif kitaplar olmalıdır. Özellikle olumlu temalar içeren kitaplar olmasına dikkat edilmelidir. Güncel konular olması çocuğunuzun gelişimi için daha iyi olur ancak çok sık olmamak kaydıyla fabl vb. de okutulabilir.

> Kitaplar olumlu davranışa teşvik etmelidir fakat olumsuz davranışı cezalandıran türden olmamalıdır.

> Kitabın dili ve üslubu sade, anlaşılır ve çocuğunuzun seviyesine uygun olmalıdır aksi halde çocuğunuz sıkılıp okumaktan kaçabilir.

Kitabın kapağında korkutucu ve tedirgin edici resimler olmamalıdır. Olağanüstü çizimler yerine daha gerçekçi çizimler olması çocuğunuzun gelişimi açısından daha sağlıklı olur. Çocuğunuzun ilgisini çekebilecek sevimli ve renkli kapaklı kitaplar tercih edebilirsiniz.

Lise öğrencilerine yönelik:

> Kitap seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ‘yayınevi’dir. Özellikle çeviri kitap okumak isteyenler için yayınevi seçimi önemlidir. Daha kaliteli çevirmenlere sahip, bilindik yayınevlerini tercih etmelisiniz. Örneğin; Can Yayınları, İletişim Yayınları, İş Bankası Kültür Yayınları…

> Kitabı almadan önce arka kapakta yazan tanıtım yazısını mutlaka okumalısınız.

Popüler kitaplar her ne kadar çok okunsa da sırf popüler diye o kitapları okumak pek sağlıklı bir karar değildir. Kitabı alırken ne okuyacağınızı bilerek almalısınız.

> Kitabın bandrollü olmasına özel gösterilmeli ve korsan kitap alımından uzak durulmalıdır.

1000KİTAP.COM NEDİR?


Kitap almadan önce ne okuduğunuzu bilmek, insanların kitap hakkındaki düşüncelerini öğrenmek istiyorsanız; kitabın dilinin ve üslubunun nasıl olduğunu anlamak için kitabın içinden alıntılar görmek istiyorsanız; ya da kitaptan alıntılar paylaşmak ve okuduğunuz kitabı yorumlamak istiyorsanız https://1000kitap.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

1000Kitap, kitap okuma alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacak, okuduğunuz kitapların çetelesini tutmanıza yardımcı olacak, kitapseverlerin bulunduğu sosyal bir platform.

Ayrıca her hafta düzenli olarak kitap önerisinde bulunduğumuz ‘’KOLEJ KÜTÜPHANESİ’’ni de ziyaret edebilirsiniz.