Dünyanın En Eski 10 Üniversitesi

Dünyanın En Eski 10 Üniversitesi

Eğitim hayatının son ve en önemli dönemi olan üniversite eğitimi kişinin hayatının temel yapıtaşlarından birini oluşturuyor. Üniversiteler, son yüzyıllarda daha fazla popüler olmuş olsa da tarihleri çok eski zamanlara dayanıyor. Ayrıca köklü bir üniversitede okumak da kişiye meslek hayatında ayrı bir prestij kazandırıyor. Bu yazımızda size dünyanın en eski 10 üniversitesinden bahsedeceğiz.

Karaviyyin Üniversitesi, Fas, 859

Fatima el- Fihri tarafından 859 yılında kurulan Karaviyyin Üniversitesi kurulduğu günden bu güne dek eğitim-öğretimine aralıksız devam etmiştir. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne de alınan Karaviyyin Üniversitesi’nin eğitim sistemi zaman zaman değişmiş olsa da bin yılı aşkın süredir eğitim vermeye devam ediyor.

El- Ezher Üniversitesi, Mısır, 970

Mısır’da bulunan Fatimi Hanedanlığı tarafından 970 yılında kurulan El-Ezher Üniversitesi 5 ayrı fakültede Arapça ve İslami bilimler eğitimi vermektedir. İslam alimleri yetiştirmenin yanı sıra uzun yıllardır modern bilim dallarında da eğitim veren El-Ezher Üniversitesi’nin 1 milyonu aşkın öğrencisi vardır.

Bologna Üniversitesi, İtalya, 1088

1088 yılında İtalya’da kurulan Bologna Üniversitesi, Batı dünyasının en eski üniversitesi olma özelliğini taşır. 900 yılı aşkın süredir eğitim hayatına devam eden Bologna Üniversitesi 80 bin üzerinde öğrencisiyle birçok alanda eğitim vermektedir.

Oxford Üniversitesi, İngiltere, 1096

Kesin kuruluş tarihi belli olmamakla birlikte 1096 olarak kabul edilmektedir. Ünlü bilim insanı Stephen Hawking’ın mezun olduğu, 27 başbakan ve 47 Nobel ödülü kazananının eğitim gördüğü Oxford Üniversitesi dünyanın en saygın üniversitelerindendir.

Salamanca Üniversitesi, İspanya, 1134

Ünlü kaşif Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını keşfederken kaynak bulmaya çalıştığı yer olarak ünlenen Salamanca Üniversitesi 1134 yılında İspanya’da kurulmuştur.

Paris Üniversitesi, Fransa, 1160

La Sorbonne olarak da bilinen Paris Üniversitesi 1160 yılında Fransa’da kurulmuştur. 13 özerk enstitüden oluşan Paris Üniversitesi, 1793-1896 yılları arasında Fransız Devrimi sebebiyle eğitime ara vermiş olsa da günümüzde hala devam etmektedir.

Cambridge Üniversitesi, İngiltere, 1209

İngiltere’nin en büyük eğitim kurumlarından biri olan Cambridge Üniversitesi çok zengin bir geçmişe sahiptir.  Üniversite her bölümde 100’den fazla kütüphaneye sahip olmakla birlikte 8 milyonluk bir kitap arşivinin de sahibidir.

Padua Üniversitesi, İtalya, 1222

Padova Üniversitesi olarak da anılan Padua Üniversitesi 1222 yılında İtalya’da kurulmuştur. İçerisinde 9 tane müzeyi barındırmasının yanı sıra 1545 yılında kurulan dünyanın en eski botanik bahçesine de ev sahipliği yapar.

Naples Federeco II Üniversitesi, İtalya, 1224

Ünlü teolog ve filozof olan Thomas Aquinas’in da mezun olduğu üniversite 1224 yılında İtalya’da kurulmuştur. 100 binin üzerinde öğrencisi olan üniversite günümüzde eğitime hala devam etmektedir.

Siena Üniversitesi, İtalya, 1240

İtalya’nın Siena bölgesinde 1240 yılında kurulan Siena Üniversitesi, bulunduğu konum itibariyle çok fazla imkana sahiptir. Her yıl 150 binden fazla turistin ziyaret ettiği Siena şehri tam bir turizm cennetidir. Ayrıca Siena şehrinin geçmişi de çok eskilere dayandığı için UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınmıştır. Bu nedenle Siena Üniversitesi de büyük bir önem taşır.