Duygsual Bir Eğitim: Ütopik Bir Okul

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru kurulan Drumduan Lisesi, bir ütopyayı hayata geçirmek için kurulmuş özel müfredata sahip bir lise olarak eğitim hayatına başladı.

Okula gelen müfettişler öğrenciler ile oturup onlarla konuştuklarında raporlarına genellikle aynı cümleleri yazıyorlar; kendilerine güvenen, konuşkan, konuşurken veya dinlerken saygılı, dikkatli ve ilgili olan öğrenciler, ayrıca motivasyonları yüksek ve yaptıkları işi sevme derecesi ile yapıyorlar. Bu sözler bir çok raporda harfi harfine geçiyor. Öğrenciler Drumduan Lisesi’nde olmaktan çok mutlular.

Drumduan Lisesi’nin proje aşamasında ve kurulumunda yer alan isim ise ünlü bir aktris olan; Tilda Swinton. Öğrenciler arasında hiç bir sınıflandırma ve hiç bir test sınavının olmadığını vurgulayan ünlü oyuncu, sanat temelli bir öğrenme ve pratik kabiliyetlerin güçlendirildiği bir yapıdan gururla söz ediyor.

Örneğin öğrencilerin bilimsel altyapısını da öğrenek bir tekne yapmalarını anlatan öğretmenler daha önemli bir konuya dikkat çekiyorlar. Burada eğitim alan çocukların yaratıcılıkları gelişiyor ve hepsi mutlular. Öğrendikleri ile hayatları sürekli bir ilhama kaynaklık edebiliyor.

Drumduan Lisesi sayıca az öğrenciye özel bir eğitim veriyor. Henüz 17 öğrencisi olan okulda öğrencilerin birbirilerine alışması ve bir karakteristiği paylaşmaları çok zor olmuyor ve uzun bir süre almıyor. Öğrencilerin okul dışında da  sosyalleşmesi amaçlanmaktadır.

Ülkemiz eğitim sistemi içerisinde özel eğitim kurumlarının yaptığı bir çok aktiviteyi gerçekleştiren Drumduan Lisesi gibi okulların sayısı gün geçtikçe artıyor. Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu ise bu okulları sizlere duyurmaya devam edecek.