Dikkat..! EBA Kurs Kayıtlarında Son Gün Bugün

Dikkat..! EBA Kurs Kayıtlarında Son Gün Bugün

21 Eylül 2015 tarihinde başlayan e-kurs kayıtları için son gün 2 Ekim olarak açıklanmış fakat Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yayınlanan açıklama ile 9 Ekim Cuma gününe kadar uzatılmıştı. EBA kursları için öğrenci ve velilerin öncelikle e-kurs.eba.gov.tr adresinden sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Karşınıza çıkan giriş sayfasından seçtiğiniz menünün ardından ilgili kutucuklara kullanıcı adı ve şifrenizi girerek e-kurs başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

MEB Müsteşar Yardımcı Muhterem Kurt’un verdiği bilgilere göre; kurslara toplamda 5 milyonun üzerinde bir başvuru bekleniyor. 681 bin 301 dersten kurs açılacağı için başvuru sayısının en az 5 milyon olması tahmini ise kursların önemini ortaya koymaktadır. Öğrenciler kurslara başvuru için kurs şifrelerini bulundukları okullardan alabiliyorlar.

Bu yıl ilk kez ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursları için öğretmen ve öğrencilerin elektronik ortamda başvuru yapmalarını sağlayan e-kurs modülünü hayata geçirdiklerini anımsatan Kurt, bu modül sayesinde 5. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerin ve mezunların kazanım testlerine ulaşabileceklerini bildirdi. Kurt, böylece kursa katılan tüm öğrencilere elektronik ortamda ders çalışma imkanı sunulacağını ifade etti.

Kurt, 2 bin 500 dolayında test ve 40 binin üzerinde soru oluşturduklarını belirterek, kurslara katılmayan öğrencilerin de bu testlere ulaşabileceklerini ancak kursa devam eden öğrencilerin e-kurs modülü üzerinden bu testlere daha önce ulaşma ve elektronik olarak çözme imkanı bulacaklarını söyledi.

Mezun öğrenciler ile 8. ve 12. sınıflara ayda bir tarama testleri yayınlayacaklarını kaydeden Kurt, "Bu testleri elektronik ortamda yapacağız. Yani kurslara kayıt yaptıran öğrencilerimiz, e-kurs modülü üzerinden isterlerse evlerinden isterlerse okullarından bu sisteme girerek bu soruları çözerek kendilerini deneme fırsatı bulabilecekler" bilgisini paylaştı.