Ebeveynler Devlet Okullarına Ne Kadar Güveniyor?

Ebeveynler Devlet Okullarına Ne Kadar Güveniyor?

Dünyaca ünlü Varkey Vakfı, dünyanın en büyük pazar araştırması şirketlerinden Ipsos Mori ile ortak bir çalışma ile çok kapsamlı bir çalışmaya imza attı. Bu çalışma kapsamında dünyanın birçok yerindeki ebeveynlerin korkuları, kaygıları, umutları ve istekleri incelenmiştir.

Çalışma süresince Türkiye de dahil olmak üzere toplam 29 ülkeden 27.500 ebeveyn ile iletişime geçilmiştir. Çalışmaya dahil olan ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz: Arjantin, Hindistan, Singapur, Avustralya, Endonezya, Güney Afrika, Brezilya, İtalya, Güney Kore, Kanada, Japonya, İspanya, Çin, Kenya, Türkiye, Kolombiya, Malezya, Uganda, Estonya, Meksika, Birleşik Krallık, Finlandiya, Peru, A.B.D., Fransa, Polonya, Vietnam, Almanya ve Rusya.

Bu ankete Türkiye’den 1000 ebeveyn katılmıştır. Şunu belirtmekte fayda var: anket sonuçları 4 ile 18 yaşları arasında, okula giden çocukların ebeveynlerini temsil ediyor.

Türkiye 2018 Anket Sonuçları

  • Türkiye’deki ebeveynlerin %33’ü çocuklarının geleceğini tehlikeye atabilecek ilk üç durum arasından terör ve çatışmaları en tehlikesi olarak görüyor. Türkiye bu ankette terör ve çatışmalardan endişe duyanlarda 2. sırada ve küresel ortalama %16.
  • Türkiye’deki ebeveynlerin %44’ü çocukları için endişe duyduğu ilk üç konudan biri olarak okullarda güvenliği dile getiriyor. Türkiye bu konuda da küresel olarak 2.sırada ve küresel ortalama %34.
  • Türkiye’deki ebeveynlerin yalnızca %24’ü devlet okullarının ‘’oldukça iyi’’ olduğunu savunuyor. Türkiye bu konuda küresel olarak 26.sırada ve küresel ortalama %45.
  • Çocuklarını devlet okuluna gönderen ebeveynlerin %82’si imkanları olması halinde çocuklarını özel okula gönderme ihtimalinin ‘’çok olası’’ olduğunu söylüyor. Türkiye bu konuda küresel olarak 2.sırada ve küresel ortalama %55.
  • “Çocuğunuzun hayatta başarılı olması için üniversiteye gitmesini ne kadar gerekli görüyorsunuz?” sorusu sorulduğunda Türkiye’deki ebeveynlerin %55’i son derece gerekli gördüğünü söylüyor. Küresel ortalama %40 ve Türkiye küresel ortalamanın epey üstünde yer alıyor.
  • “Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda, çocuğunuzun geleceği hakkında ne kadar iyimsersiniz/kötümsersiniz?” sorusu sorulduğunda Türkiye’deki ebeveynlerin %49’u iyimser olduğunu söylüyor. Küresel ortalama ise %60.