Eğitime Hayatına Dair 10 İlginç Guinness Rekoru

Eğitime Hayatına Dair 10 İlginç Guinness Rekoru

Guinness Dünya Rekorlarını bilmeyenimiz yoktur. Her yıl yayınlanan ve özellikle Amerikan Kütüphanelerinde en çok okunan kitap olma rekorunu elinde bulunduran Guinness Rekorlar Kitabı ise hem eğlenceli hem de bilgilendirici özellikler taşıyan bir referans kaynağı olmaktadır.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu ekibi olarak eğitim üzerine Guinness Rekorlar Kitabına girmiş 10 ilginç başarıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz.


Dünyanın İlkokula Başlayan En Yaşlı Öğrencisi

İlkokula biraz geç başlayan Kenyalı Kimani Ng’ang’a Maruge 84 yaşında iken ilkokul kaydını yaptırıyor. 12 Ocak 2004’te yaşanan bu olay Kenya’nın Eldoret Şehrindeki Kapkenduiyo İlkokulunda gerçekleşiyor. 84 yaşındaki azimli genç Maruge okul üniformasını giyiyor ve mezuniyeti için çalışmalara başlıyor. 6 Nisan 2004 tarihinde ise sınavlarını başarıyla geçiyor ve okul müdiresi tarafından Okul Temsilciliği ile ödüllendiriliyor.

En Uzun Süre Sonra Yapılan Mezunlar Toplantısı

Batı Virginia Eyaletinin Bluefield Şehrinde bulunan Miss Blanche Miller’s Anaokulu ve Devam Okulu 1929 mezunları 70 yılın ardından ilk defa mezunlar buluşması etkinliği gerçekleştirdi. 1929 mezunlarının %55’inin katıldığı etkinlik eğlenceli ve ilginç anlara sahne oldu.

En Çok Okula Kayıt Olan Öğrenci
Bu rekor; bir öğrencinin öğrencilik hayatında hiç istemeyeceği bir üne sahip olmasına neden olmuş. 1933 – 1943 yılları arasında ebeveynleri şov dünyasında çalışan Wilma Williams – ki şimdiki ismi Bayan R.J. Horton – toplam 265 okula öğrenci olarak kayıt yaptırmış ve eğitimini tamamlamış.

Katılımı En Yüksek Kimya Dersi

Bu rekorumuz günümüze daha yakın bir tarihte kayıtlara geçirilmiş. 29 Şubat 2012 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’nın bir mahallesi olan Hounslow’da kayıtlara geçirilen rekor; The Heathland Okulu’nda 801 katılımcının kimya dersine girmeleri ile Guinness kayıtlarına girdi. Tom Carbro ve Suvi Mohey tarafından kaydedilen ve 33 dakika süren dersin sonunda katılımcılar çay ve tatlı ikram edildi ve katılımcıların verdikleri tepkiler kayıt altına alındı.

Dünyanın En Eski Üniversitesi
Hali hazırda var olan ve eğitime devam eden “Dünyanın En Eski Üniversitesi” Fas’ın Fez şehrinde bulunan Karueein Üniversitesi oldu. Milattan Sonra 859 yılında kurulan Üniversite günümüzde eğitim öğretime devam ediyor. Avrupa’da ise bu rekor 1088 yılında kurulan İtalya’nın Bologna Üniversitesine ait.

Dünyanın En Uzun Kurşun Kalemi

Dünyanın en uzun kurşun kalemi 2015 yılının 5 Ağustos’unda Almanya’nın Nürnberg Kentinde sunumu yapılan gösterişli bir etkinlikle kayıtlara geçirildi. 459.97 metre uzunluğunda olan bu kalem STAEDTLER Mars GmbH & Co. KG Şirketi tarafından üretildi ve kentin meydanında noter huzurunda kağıda kısa birkaç kelime yazılarak onaylatıldı.

24 Saat İçinde Yapılan En Büyük Okul Bağış Organizasyonu
4 Nisan 2012 tarihinde Arabistan’ın Cidde kentinde bir alışveriş merkezinde kurulan stantlara 24 saat içerisinde tam 4,019 kg okul malzemesi bağışı gelmiş. Toplanan bağışlar içerisinde dikkat çeken bir ayrıntı ise; bağış yapanların önemli bir kısmının kırtasiye tedarikçileri olmaları.

En Büyük Sırt Çantası
Yine Arabistan’dan bir rekor geliyor. Başkent Cidde’de bir alışveriş merkezinde satışa sunulan sırt çantası 10.37 metre yüksekliği, 7.8 metre genişliği ve 2.8 metre derinliğinde olan sırt çantası 4 Nisan 2012 tarihinde kayıtlara geçirilen en büyük okul çantası oldu. Omasu Firması bu çantayı tam 2 ayda ürettiğini açıkladı.

En Büyük Silgi Koleksiyonu

1981 yılında başladığı silgi koleksiyonunu 112 farklı ülkeden 19.571 adet silgi ile kayıtlara geçiren Petra Engels bu konudaki rekorun sahibi oluyor. 9 yaşında silgi koleksiyonuna başlayan Petra, annesi ile birlikte okul alışverişi için gittiği bir kırtasiye dükkanında ilgisini çeken silgilerden alarak koleksiyon oluşturmaya başlıyor 2006 yılında koleksiyonunun 25. Yılını kutlayan Petra Engels 12 çekmeceli dolabında silgilerini sergiledi.

Bir Günde En Çok Kayıt Alan Okul
Hindistan’ın Lucknow Şehrinde City Montessori Okulu 9 Ağustos 2010 yılında 2010 – 2011 Eğitim Öğretim Yılı için 39.437 öğrenci kaydı yaparak rekorlar kitabına girmeyi başardı. Yaşları 2 ile 5 arasında değişen kız ve erkek öğrencilerin daha sonra üniversitelere kayıtlarını yaptırabilmek için bu okuldan mezun olmaları gerekiyor. Okul 2002 yılında UNESCO tarafından verilen UNESCO Barış Eğitimi Ödülü’nü kazandı.