Etkinlik Önerisi: Ahşap Oyma Sanatı

Kolejinisec Kolej Tercih Platformu olarak sizlere çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz, her yaşa hitap eden inanılmaz eğlenceli bir aktivite sunuyoruz; Ahşaptan oyma sanatı.

Sanatla ilgilenmek ve sanata ilgi duymak birçok öğrencinin hobileri arasındaki ilk sıralarda yer almaktadır. Sanatla ilgilenmek sadece sanata yeteneği olan kişileri için mi bir uğraştır? Tabi ki hayır. Basit ve ekonomik birkaç malzeme ile birçok eser ortaya koymak artık mümkün.

Çocuklar ebeveynlerinin karşısına odalarının duvarlarına asmak üzere birçok teklif sunmaktadırlar. Bu tekliflerin birçoğu hazır satılan tablolar ve benzeri eşyalar olmaktadır. Maddi kaygı taşıyan ve çocuğunuzla vakit geçirmek için pek bir seçenek bırakmayan bu hazır hediyelik eşyalar yerine, çocuğunuzla daha keyifli vakit geçirip aynı zamanda sizin de bundan zevk alacağınız birçok farklı desenli ahşapları çocuğunuzun duvarına asabilirsiniz. Ayrıca bunu yaparken başka faydalarda sağlayacaksınız:

  • Ahşap Oyma Sanatı ilk başta bütçenizi zorlamayacak bir uğraş olacaktır.
  • Oyma sanatında hangi ağaçların ne gibi işlerde kullanıldığına dair küçük bir araştırma yapabilir ve çocuğunuzu bilgilendirebilirsiniz.
  • Eskiden beri bu sanatla ilgilenen ünlü kişileri ve hikayelerini araştırıp çocuğunuzla paylaşabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun kas ve motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlarsınız.
  • Çocuğunuzun görsel açıdan renk ve desen koordinasyonunu geliştirirsiniz.


İnternetten hazır şablon indirip de yapabileceğiniz gibi çocuğunuzun yaşına daha çok hitap eden çokgen parçaların birleştirilmesi ile yapılacak hayvan kafaları, onlar için daha ilgi çekici olacaktır. Bıçaksız yapımlar için hazır oyma matkaplarını da tercih edebilirsiniz. Bir eserin tamamlanması yaklaşık 3-4 saat sürecektir.

Sanatçı Tomasz Ciurka’nın hazırladığı örnek eserleri sizler için derledik. Haberimizin galerisinden dilediğiniz şekli seçebilir, çocuğunuzun mutluluğuna sıkılmadan dahil olabilirsiniz.

Konu sanatsa yanında huzur da var demektir. Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak size ve çocuğunuza keyifli saatler dileriz.