Etkinlik Önerisi: Kayıp Gölgeler Sergisi

Etkinlik Önerisi: Kayıp Gölgeler Sergisi

Salt Beyoğlu’nda, 27 Eylül Pazar gününe kadar açık kalacak olan Vahap Avşar’ın Kayıp Gölgeler Sergisi, sizler için birbirinden ilgi çekici kartpostallarla görücüye çıktı. AND Yayınevi’nin sahip olduğu kapsamlı Kartpostal Koleksiyonunu 2010’da satın alan Vahap Avşar, sergide hiç baskısı yapılmamış 50 fotoğraf sunuyor. Dayanıklılığı yüksek, orijinal film fotoğraflarından büyük basılan koleksiyon, duvardan bağımsız bir “imge ormanı” şeklinde beton bazalarda durmaktadır.

AND koleksiyonu, 1970 yılının sonlarında, Anadolu’da yapılan çekimlerle başlayan ve şehir şehir, kasaba kasaba, köy köy, sokakları, meydanları, coğrafyanın doğal güzellikleri fotoğrafçılar tarafından belgelenir. Bu fotoğraflar, zamanın siyasi ortamını, kıyafet ve sembollerini dile getirir. Ayrıca, beklenmeyen anların, ilginç poz ve çekimlerin eklenmesiyle koleksiyondan bambaşka hikayeler anlatır. Koleksiyon dönemin korkulu 12 Eylül Darbesi’ni de açık açık gözler önüne sermektedir.

Vahap Avşar’ın Kayıp Gölgeler Sergisi, 1970’in sonları ve 1980’nin başlarında, ailelere, sevgililere, dostlara, seyahatten, askerden, manzaralardan ve o ana özel anlamlı görüntülerden oluşan, hiç basılmamış ve kartpostal yollama alışkanlığının yitirilmeye başlandığı dönemi içerir.

Vahap Avşar’ın kişisel sergileri arasında Kara Albüm (Rampa, İstanbul, 2013); iBerlin (TANAS, Berlin, 2012); Noneisafe (Charles Bank Gallery, New York, 2011); Vahap Avşar (Rampa, İstanbul, 2010); Come Who Ever You Are (W139, Amsterdam, 1993) ve Myths (Galeri Zon, Ankara, 1991) yer almaktadır. Sanatçının yakın zamanda katıldığı karma program ve sergilerden bazıları ise şunlardır: Uluslararası Sanatçı Filmleri (Whitechapel Gallery, Londra, 2015); Uluslararası Sanatçı Filmleri (İstanbul Modern, İstanbul, 2015); Too early, too late (Pinacoteca, Bologna, 2015); Zwölf im Zwölften (TANAS, Berlin, 2011); İkinci Sergi (ARTER, İstanbul, 2010). Avşar, New York ve İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Çocukların görselliğe olan merakından yola çıkarak bu fotoğrafik kartpostal sergisi ile birlikte keyifli vakit geçirebileceğinizi düşünüyor ve Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak iyi eğlenceler dileriz.