Yaz Tatili İçin Etkinlik ve Sergi Önerileri

Yaz Tatili İçin Etkinlik ve Sergi Önerileri

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte artık kültür sanat sezonu da okullar gibi kapanıyor. Bir çok müze, galeri ve sanat alanı son sergileriyle son misafirlerini bekliyorlar. Yaz günlerini renklendiren genç sanatçıların birbirinden güzel sergileri sizleri bekliyor.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu ekibi olarak sizlere ailecek gezebileceğiniz sergiler listesi hazırladık. İşte hafta sonları da gezebileceğiniz sergiler:

Ambivalans: 15 Mayıs – 27 Haziran 2015
Sergiye adını veren “ambivalans” kavramı, psikolojide “bir kişiye veya duruma karşı aynı anda hissedilen karşıt duygular” anlamına geliyor. Alpin Arda Bağcık’ın sergideki işleri, fotoğraftan aldığı gerçeklik fikrini karakalem ve tuval üzerine yağlı boya tekniği ile oluşturulmuş. Sergi Mısır Apartmanı’ndaki Galeri Zilberman’da ay sonuna kadar ziyarete açık kalacak.

Start: Art Wıthın Reach Vol.3: 4 Haziran – 11 Temmuz 2015
C.A.M. Galeri’nin bu yıl üçüncü kez düzenlediği START “Art within Reach” sergisi, genç koleksiyonerleri ve sanatseverleri genç sanatçıların işleriyle buluşturmayı hedefliyor. Farklı disiplinlerden sanatçıların belirli bir fiyat aralığında seçilen işlerini daha ulaşılabilir kılan bu sergide Ayşe Bezenmiş, Güneş Bulut Yılmaz, Daniel Colagrossi, Yusuf Aygeç, Furkan ‘Nuka’ Birgün, Jennifer İpekel, Merve Denizci, Serkan Yüksel, Neslihan Başer, Özlem Ünlü, Nihal Martlı, Yücel Kale, Emirhan Eren, Peter Hristoff ve Cenin’in işleri yer alacak.

Ahenk / Vurmalı Heykeller: 12 Haziran – 24 Temmuz 2015
Ülkemizin en önemli heykeltıraşlarından Koray Ariş’in iki yeni serisi, yaz aylarında Galeri Nev’de sergilenecek. Ahenk (Euphony) ve Vurmalı Heykeller (Percussive Instruments) başlıklarını taşıyan bu serilerle Ariş’in kullandığı malzeme ve tercih ettiği biçimler arasındaki organik ilişki arayışına bir kez daha tanık olabileceksiniz.

Küçük Farklılıklar: 13 Mayıs – 26 Temmuz 2015
Günümüz çağdaş sanatının en sıra dışı ve ikonik isimlerinden Grayson Perry’nin eserleri, 13 Mayıs – 26 Temmuz tarihleri arasında Pera Müzesi’nin iki katında sizleri bekliyor. Eserler arasında seramik, halı ve baskı işlerin yanı sıra British Council Koleksiyonu’ndaki 6 halıdan oluşan büyük eser grubu Küçük Farklılıkların Kibri de yer alıyor.

Cecil Beaton: Portreler: 13 Mayıs – 26 Temmuz 2015
Pera Müzesi’nin Grayson Perry sergisi ile eşzamanlı olarak gerçekleştirdiği diğer sergi ise 1904 doğumlu, 20. yüzyılın en önemli ve çok yönlü fotoğrafçılarından birinin Türkiye’de ilk kez sergilenecek portre çalışmalarına yer veriyor. Geçtiğimiz yüzyılın en ünlü sanatçı, film yıldızı, yazar, entelektüel ve kraliyet üyesi portrelerinden oluşan sergi geçmişin yaşamlarına tanık olma fırsatı sunuyor. Sergi, National Portrait Gallery fotoğraf danışmanı Terence Pepper küratörlüğünde gerçekleşiyor.

Buluşma – Reunion: 9 Nisan – 26 Temmuz 2015
Ulusal ve uluslararası sıralamalarda Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biri olarak dikkat çeken Sabancı Üniversitesi’nin Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı programları da bugünün birçok önemli genç sanatçısının kariyerinde önemli yer taşıyor. Üniversitenin 15. yılında, bu programlar ile yolu kesişen ya da bu programlardan mezun olan genç sanatçıların eserleri “Buluşma – Reunion” Sergisinde bir araya geliyor. Sergi Sakıp Sabancı Müzesinde ziyaretinizi bekliyor.

Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi: 3 Haziran – 31 Temmuz 2015
Yaz aylarının gelenekselleşen ve sevilen genç sanatçı sergilerinden biri de Akbank Sanat’ın Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü finalistlerinin işine yer verdiği sergi. Seçilen 17 sanatçının eserlerinden oluşan sergi Akbank Sanat’ta ziyaretlerinizi bekliyor.

Spaceliner: 15 Mayıs – 2 Ağustos 2015
ARTER’in Haziran ve Temmuz ayları boyunca sürecek sergisi Spaceliner, desen ve mekan arasındaki ilişkiye odaklanıyor. 17 sanatçının işlerinin yer aldığı sergide çizginin yüzeyden özgürleşip mekansallaşmasına ilişkin farklı yöntem ve yaklaşımlar örnekleniyor.

Her Tercih Diğer İhtimaller İçin Bir Dışlamadır: 9 Haziran – 2 Ağustos 2015
Üç koleksiyonu bir araya getiren “Her Tercih Diğer İhtimaller İçin Bir Dışlamadır”, sanat eseri toplama merak ve heyecanı ile bu alandaki tercihler üzerine eleştirel bir diyalog ortamı kurmayı amaçlıyor. 30’dan fazla sanatçının 50’den fazla eserini bir araya getiren sergi, Salt Beyoğlu’nda.

Boğaz: 27 Mayıs – 2 Ağustos 2015
SALT Beyoğlu, Ağustos ayına dek Forum alanında görkemli, düşündürücü ve esprili bir yerleştirmeye yer veriyor: Boğaz. İstanbul Boğazı’ndan geçen, aslında tüm şehir için hayati tehlike arz eden petrol tankerlerinin şehirliler tarafından normalleştirilmesi ve bu durumun şehrin bir parçası olması fikrinden hareket eden, bu durumu gerçekleşmesi bir hayli muhtemel bir hikayeyi filme çekerek ve bir yerleştirmeye dönüştürerek ele alan mimar Neyran Turan’ın yerleştirmesini mutlaka görmelisiniz.