Kolejlerde Ev Konforunda Eğitim

Eğitim olanaklarının hızla arttığı günümüzde kolejler artık öğrencileri için sadece bir eğitim aracı olmaktan çıktılar ve öğrencilerinin mükemmel bir ortamda eğitim alabilmeleri için bütün imkanlarını seferber etmiş durumdalar.

Kolejlerin fiziksel imkanlarını ( okul binaları, spor salonları, kütüphaneler, oyun ve eğlence alanları, teknolojik sınıflar vd.) en üst seviyelere çıkardıkları, değişen ve gelişen teknolojiye günü gününe ayak uydurdukları bu günlerde sizlere bir örneklik oluşturması açısından Amerika Brooklyn’de bulunan Heights Montessori Kolejini’nin görsellerini sunacağız.

Fotoğraf galerimize ilk baktığınızda fotoğrafların bir evde çekildiğini veya bunun salt bir reklam film çekimi olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat burası bir okul ve özel bir eğitim anlayışı ile öğrencilerine hizmet veriyor. Özel olarak farklı bir seçme ve sınav usulü olan Kolejin tasarımcısı; farklı konsept için, öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmeleri gerektiğinin başlangıç aşamalarını oluşturduğunu dile getiriyor. Öğrencilerin fiziksel olarak rahat edebilecekleri okul ortamlarını tasarlamak ülkemizdeki kolejler için de kolay bir çözüm olarak görünmektedir. Artık bu amaç okullar tarafında bir görev olarak kabul ediliyor.

Öğrencilerin iyi bir eğitim almasının yanında beden ve ruh sağlıklarının da güçlü bir yapıya gelmesi için okulların gerçekleştirmeleri gereken birkaç adım bulunmaktadır. Sağlık açısından temizlik kurallarına ve alışkanlıklarına uygun fiziksel altyapılara önem verilmesi özel okulların ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın takip ettikleri kuralların başında gelmektedir.

Özel okullar bünyelerinde çalıştırdıkları personellerin de iyi birer rol model olmaları, çalışma ortamlarının öğrencilerin psikolojik ve fiziksel gelişimlerine uygun imkanlar tanımaları önemli artılar olarak kolejlerin hizmet skalalarında yerini almaktadır.

Öğrencilerin böylece kendilerine güvenli yetişmeleri ve eğitimi mecburiyet veya diploma zorunluluğu olarak görmemeleri sağlanmış olmaktadır. Kendini her yönü ile geliştiren öğrencilerin iş ve sosyal hayatta daha başarılı oldukları da yine göz ardı edilemez bir gerçekliktir.