Anneler.. Evde Eğitime Hazır Mısınız?

Anneler.. Evde Eğitime Hazır Mısınız?

Eğitim yalnızca okulda ve sınıflarda gerçekleştirilen bir süreç değildir. Eğitimin önemli bir dönemi de evlerde anne ve babaların kontrolünde gerçekleşmektedir. Evdeki eğitimin harika yanlarından biri aile içinde gerçekleşiyor olmasıdır. Malum ki evde aileler, çocuklarının ihtiyaçları için uygun müfredat, kaynak, araç-gereç, zamanlama seçenekleri ve eğitim stillerini seçmek için önemli bir esneklik vardır.

Evdeki okul çok ilginç olabilmektedir. Annelerin kullandığı birbirinden farklı materyaller ile daha pekiştirici eğitimlere şahit olabiliyoruz. Bu sebeple evdeki eğitim bazen okuldaki eğitimden bir hayli farklı ve kalıcı izler bırakabilmektedir.

Şimdi size eğitimciler tarafından da kabul gören bir araştırma sonucunda, annelerin ev eğitiminde kullandığı altı vazgeçilmez materyalinden bahsedeceğiz. Her evde olması gereken 6 materyal ile evde eğitim çok daha pratik ve olumlu sonuçlar verecektir.

Kitaplar
Çocuklarınıza rehberlik yapabilmeniz için ilk yardımcınız olacak olan kitaplardır. Çocuklarınızın gelişimini doğru bir çizgide devam ettirebilmeniz için öncelikle kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Çocuklarınıza neyi, nasıl ve neden öğrettiğinizi bilmeniz çocuklarınızın kendilerini geliştirirken soracakları sorulara hazır olmanızı sağlayacaktır.

Beyaz Tahta ve Kalemler
En kullanışlı materyallerden bir tanesi olan yazı tahtaları, üzerinde evin en keyifli ve eğlenceli etkinliği olan beyin fırtınaları için vazgeçilmezdir. Birçok oyun, matematik problemleri, kavram haritaları, vb. etkinlikler için tercih edilmektedir.

Kalemtıraş
Günümüzde artık fazla kullanılmasa da, kalemtıraşlar çocukların ilgisini çeken araçlar olmaktadır. Özellikle okul öncesindeki çocukların yapmaktan hoşlandıkları ve eğitimcilerin de ısrarla tavsiye ettikleri tahta kalemle yazmaya başlama ve el yazısının geliştirilmesi için önerdiği tahta kalem ve kalemtıraş ikilisi evinizdeki eğitimin olmazsa olmazları arasında yerini almaktadır.

Büyük Duvar Haritaları
Çoğu evde artık mutlaka küçük boy da olsa bulunan haritalar, coğrafya, tarih ve gündelik olaylar incelenirken kullanılmaktadır. Haritaların faydalarının tartışılmaz olduğu ise herkes tarafından kabul edilmektedir. Hatta gezilmiş yerlerin ve gezilecek yerlerin üzerinde işaretlemeler yapılması çocuklar için oldukça keyifli ve motive edicidir.

Koli Bandı
Koli bandı olmazsa olmazlardandır. Çeşitli renklerde olan bu bantlar ile birçok şey yapılabilir. Panolarda, projelerde, hediyelik eşya, el sanatları ve eğlenceli hale getirilmeye çalışılan birçok faaliyetlerde kullanılan bantlar çocukların yaratıcıklarını arttırmada eğlenceli ve pratik yararlar sağlayan materyallerin başında gelmektedir.

Zımba ve Ataçlar
Evde eğitimde birçok resim, yazı ve karalamalar olacaktır. Ortaya çıkarılan ürünlerin ise toparlanması gerekmektedir. Burada devreye giren zımbaların yeri doldurulamaz. Zımbalarla birlikte ataçlarda aynı işlevi görmekte ayrıca özel çalışmalar için kullanılmaktadır.